Tehlikeli İlişkiler

Dangerous Liaisons

Tehlikeli İlişkiler (1988) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
55 oy

21 Aralık 1988

DramRomantik

119 Dak.PT119M

Christopher Hampton

54 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Başkalarının hayatına müdahale etmekten ve onlarla oynamaktan büyük bir zevk alan Marquise de Merteuil'in yeni hedefi, eskiden birlikte olduğu adamla beraber olan kuzeninin kızı Cecile'dir. Bakire olan kızı baştan çıkarması için bu konularda usta olan ortağı Vincomte de Valmont’u ikna etmeye çalışır. Valmont için çocuk oyuncağı gibi duran bu durum onun hiç ilgisini çekmemektedir aslında. Onun hedefinde halasının evinde kalmaya başlayan Madam Tourvel’dir. Valmont’un kötü ününden haberdar olan Cecile’in annesi Madam Volange’ın Tourvel’i Valmont’a karşı doldurması yüzünden amacına ulaşamayan Valmont, kadından intikam almak için kızı Cecile’e yönelecektir. Öte yandan en önemli kuralını bozmuş ve Tourvel’e aşık olmuştur,High Fidelity ile beğeni toplamış yönetmen Stephern Frears’ın Fransız yazar Pierre Choderlos de Laclos’ın Les Liaisons dangereuses romanından uyarladığı yapıt, İngilizce çekilmiş olmasına rağmen şiirsel diyalogları ve görsel atmosferiyle 18. Yüzyıl Fransası’nın aristokrasine yaraşır bir hikaye sunuyor. Karışık ilişkiler ağının anlatıldığı film, John Malkovich, Glenn Close ve Michelle Pfeiffer gibi usta isimlerin oyunculuklarıyla ve Frears’ın başarılı yönetimiyle yönetmenin en önemli yapıtlarından birine dönüşüyor.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen yedincirenk
Tüm yorumlar (16)
bluesstar (Dublör) | 08 Temmuz 2013, 23:17

Filme dair söylenecek olumsuz söz. Kesinlikle ruhu eksik bir film ki hikayeden kaynaklı sanırım. Fakat kurgu, kostümler, seçilen mekanlar ve ışık muhteşem. Oyuncular ise oldukça iyi iş çıkarmışlar ancak hikayeden midir nedir bilemiyorum ama ruhu olmayan bir film olmuş. Böyle kadroya çok da yazık olmuş işin aslı.

Cevap Yaz
-1
+1
isimsizkumandan (Figuran) | 20 Nisan 2013, 18:49

Kitabını okumadan izlemiştim.18.yy Fransız aristokrasisinin özellikle kişisel özellikler ilişkiler yönünden yansıtılışı,ve eleştirisi çok iyi sunulmuş ve de başta John Malkıvich olmak üzere oyunculuklar çok iyidi

Cevap Yaz
0
1
dreamlike (Dublör) | 03 Mart 2013, 03:14

Herkes o kadar hayranlık yorumları yapmışki mutlaka iyi bir filmdir diye oturup seyrettim ve sıkıntıdan patladım.

Cevap Yaz
-1
+1
JensenLeoKub (Figuran) | 09 Aralık 2012, 01:42

bu filmi bilmem de uzak doğu yapımı olan çok güzeldi... hiç sıkılmadan izledim ki günlerce alt yazılısını arayıp bulamayarak pes edip İngilizce alt yazılı izlememe rağmen. Gerçekten de tehlikeli ilişkiler söz konusu bu filmde.insan fark edemeden kendini hiç tahmin edemeyeceği hallerde buluyor

Cevap Yaz
-1
+0
ALEMINDAYISI (Figuran) | 26 Mart 2012, 13:47

Film Fransız Devrimi’nin hemen öncesinde 1785 yılı Fransa’sında geçer. Devrimi hazırlayıcı unsurlardan bir tanesi sayabileceğimiz bir yozlaşmaya değinir; filmde tamamen aristokrasi ve burjuvazi büyütecinden bakılan bir kadın/erkek ilişkisi (entrikası demek daha doğru) anlatılır. Adeta yapacak işi olmayan, fazla paralı olup canı sıkılan zümrenin! birbirlerine ne denli kötücül olabileceklerinin bir serimidir sözkonusu olan. Filmin teması “acımasızlık” ekseni etrafında döner, temanın kendisi ise kısaca “sevgisizlik”tir.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz