Kara Şahin Düştü

Black Hawk Down

Bütün Fragmanlar ►
Kara Şahin Düştü (2001) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6
/ 10
920 oy

01 Mart 2002

2001 - ABD

AksiyonDramMaceraSavaş

152 Dak.PT152M

Ken Nolan

1017 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

1993'te birleşmiş milletlerin Somaliye yiyecek yardımı yapmasının ardından gelen yardımları adamları tarafından toplatan Mohamed Farrah Aidid onbinlerce insanın ölmesine yol açmıştır.Bu olaya bir son vermek için özel eğitimli bir ekibin Aididin iki önemli adamını şehir merkezinde bir binada yakalamasına karar verilir.Plana göre şehre helikopterle gidilecektir binada 2 adam yakalanılarak sıcak çatışma olmadan geri dönülecetir 45 dakikada bitmes planlanan bu görev helikopterlerden birinin düşürülmesiyle bir anda tersine döner.Bundan sonra sayıları az olan askerlerle binlerce somali 18 saat süren bir savaşa başlar.

Filmi Ekleyen Okyanus06
Popüler Yorumlar
VFV (Star) | 03 Ekim 2012, 14:23

Kara Şahin Düştü. Bu filmi cazip kılan nedir? Yönetmeni Tüm zamanların en iyi yönetmeni oldugunu düşündüğüm Ridley scott. Yapımcısı Tüm zamanların en iyi yapımcısı Jerry Bruckheimer (Karayip korsanları,büyük hazine, pers prensi, 60 saniye,Armageddon, Con air, Sihirbazın çırağı...) Ve filmin müzikleri de Dinlediğim en iyi film müziklerini yapan Üstad Hans Zimere ait. İşte bu filmi cazip kılan budur. En iyiler bir araya gelerek Kült bir yapım ortaya koymuşlar. Özellikle Ridley Scot bu filmden önce (1 yıl önce) Gladyatör gibi bir başyapıtı bize sunmuştu ve peşinden bu film. Şimdi ben bu filmi nasıl eleştirebilirim ki. Eleştiremem. Kimse de çıkıp Yok Amerikan Propagandası falan saçmalıklarından bahsetmesin. Film o kadar gerçekçidir ki Filmde gerçek Askerler rol almıştır. O kadar gerçekçidir ki O savaştaki Materyaller kullanılmıştır. Filmde propaganda falan yoktur.Farkındaysanız Filmin başında silahlı insanlar Yerel halka acımasızca ateş ediyor onların Başka ülkeler tarafından yardım almasını engelliyor. Askerlerde bu yardımın yapılmasını sağlıyorlar. Bu yüzden Amerikan propagandasından bahsetmeyin. Özellikle Amerikanın Kuklası haline gelmiş insanlar yani bizler kesinlikle bahsetmeyelim. Film 2 dalda oskar almıştır ve bunu sonuna kadar haketmiştir. Eğer biz ne kadar insan isek onlar da o kadar insandır.Burda ırk ayrımı yapan zihniyetlere selam olsun.İzlediğim en gerçekçi savaş filmlerinden biridir. 10/8.0

1
+13
karmi (Profesyonel) | 05 Mayıs 2012, 02:46

yüzde yüzü müslüman olan bir ülkeyi somaliyi amerikanın üstüne vazife olmayan şekilde 1991 de işgal edişinin müslümanları katledişinin amerikanın insalcıl bir anlayışla orada olduğunu hatta mağdur hatta insanlık namına abd askerlerinin mağdur ve kahraman olduğu yalanını anlatan bilgisayar oynununda aynı adla tüm müslüman gençliğine oynattığı güzel bir amerikan propagandası filmi izleyin ama sahnelere dikkat edin oluşturmaya çalıştıkları ve genel olarak başardıkları kahraman ve masumane abd ordusu sahnelerine dikkat edin ki KARA ŞAHİN BİR GÜN TÜRKİYEDE DÜŞMESİN!!!

2
+13
Tüm yorumlar (364)
vasile_moisei (Amatör) | 19 Nisan 2014, 00:06

bu tarz sevenlerin izlemesi gereken bir film

Cevap Yaz
0
0
Spaulding (Dublör) | 12 Nisan 2014, 17:53

■Zafer olmadan barış olmaz.■ Black hawk down da kendini hiç sıkmadan izletti uzun süresine rağmen. Çünkü filmin neredeyse ilk 20 dakikası hariç tamamı sıcak çatışmalardan ve aksiyondan oluşuyor. Bu tür filmleri sevenler tatmin olacaklardır. Hiç düşmeyen hatta sürekli artan temposuyla,ve gerçekten de inanılmaz oyuncuları bir araya getirmesi ve çok kapsamlı bir kadroya sahip olmasıyla öne çıkıyor film. Gerçek bir operasyondan esinlenildiğini bilmek de tabii ki her zaman olduğu üzere ilginin artmasını sağlıyor. Savaş ve çatışma filmlerinden hoşlananlar ve yakın tarihte yaşananları merak edenler buyursun.

Cevap Yaz
0
1
YunusTEKN (Amatör) | 21 Mart 2014, 18:03

işe yaramaz boşverin ...

Cevap Yaz
0
0
Syl (Amatör) | 16 Mart 2014, 11:51

Yine Amerikan askerini kahraman çıkarmaya çalışan,onların psikolojik durumlarını belirten klasik Kahraman Amerikan Askeri filmi.

Genel Olarak iyiydi.Ama ana karakterler pek görünmedi filmde Eric Bana,Orlando Bloom falan. 8/10

Cevap Yaz
0
0
since61 (Figuran) | 15 Şubat 2014, 00:00

kanal D nin eskiden sürekli verdiği filmlerden :)

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz