Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

The Unbearable Lightness Of Being

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (1988) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
99 oy

1988 - ABDFransaİsviçre

DramRomantikErotik

171 Dak.PT171M

Philip Kaufman Milan Kundera Jean-Claude Carrière

116 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Tomas (Daniel Day Lewis) 1960'ların Çekoslavakya'sında yakışıklı ve de oldukça çapkın, başarılı bir doktordur. Çok apolitiktir. Devamlı birlikte olduğu kadınlardan sofistike Sabrina (Lena Olin) ile yeni tanıştığı monogamiden yana olan Tereza (Juliette Binoche),Tomas'ın bir süre kafasını karıştırıyor. İkisini birbirleriyle tanıştıran Tomas ikisi arasında oLuşun arkadaşlıktan etkileniyor. Sovyet tankLarı Prag'a girince bu üçlünün hayatı bir anda büyük değişimler geçiriyor.
 
Uzun yıllardır Fransa'da yaşayan ünlü Çek yazar Milan Kundera'nın dünya çapında tanınan romanı 'Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği' öncelikle oyuncuların performansıyla ön plana çıkıyor. Film, 1989'da ' En İyi Uyarlama Senaryo ' dalında Oscar'a aday olmuştur.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen tumay
Tüm yorumlar (21)
MrDurden (Efsane) | 20 Nisan 2014, 11:51

Sadece zevk peşinde misin ? Yoksa her kadın senin için sırlarını keşfetmek istediğin yeni bir kıta mı ?

Yaşamak aslında nefesimizi kesen anların toplamından ibaret.Bizden arda kalan,geçen ömrümüzden hatırlamak istediklerimiz hep bu anlar olmuştur.Mutlulukta aslında bu hatıralarda geçen az biraz dakikalar.Hep böyle olmasını isteriz ama her şey her dakika değişir.Eskilerin söylediği gibi 'değişmeyen tek şey,değişimin kendisi'.Bizim iç dünyamızın,duygularımızın,hislerimizin birbiri ardına çatışması gibi.Bu anların devam etmesine çoğu zaman biz engel oluruz aslında.Ve aynı zamanda buna savaş gibi başka bir acımasız değişken de eklenebilir.Böylece her şey eskiden olduğu gibi olmayabilir.Hepsinin sonucunda bambaşka bir dünyaya adım atılmış olur.Eskiden iyi olmayan bir dünyaya.İstenilen şey mutlu olmakken,istediğimiz mutluluğa,en az istememiz kadar engel olmamızda,oksijeni tamamen tüketecek kadar gariplik kokmuyor mu ?..

Her gün biraz trajediye gömülen dönemin Çekoslavakya'sında,kendine ait bir dünya yaratmış ve o dünyada sadece mutluluğun hakim olmasını isteyen küçük bir dost grubunun,sert zamanlar içinde,bu sert tonlara,ipeksi bir hafiflik katmasını konu alan,performanslarıyla sanki bir tanıdıkmış gibi hiç yabancılık çektirmeyecek bir film..

İçimizde hissettiğimiz her his,her saniyesinde yoğun bir şekilde hissediliyor.İzlerken en çok çekmesini sağlayan yanı bu.Bu şekilde her karakterin yaşadığı duygusal değişimleri tamamen hissediyor ve onlarla bir bağdaşım kuruyorsunuz.İnsana ait hislerin neredeyse bir çoğunu doruk noktasına ulaştıran savaş temasıyla birlikte film daha da farklı bir boyut alıyor.Bu anlardan sonra Tereza'nın söylediği bir replikte o an aslında burada yazacağımdan çok şey ifade ediyor,'Burası artık kötü bir yer Tomas,gidelim buradan'.Sadece kendilerine ait dünyalarında 'yaşamak' istiyorlar.Sadece bu..

- Hayat senin için çok hafif,benim içinse çok ağır..

'İyi seyirler'..

Cevap Yaz
0
0
Mastema (Dublör) | 20 Aralık 2013, 20:44

İzlerken var olmanın dayanılmaz zorluğunu hissettim nedense. Savaşın götürdükleri, özgürlüğe duyulan özlem ve mutlu olma azmi. Milan Kundera bir çok duyguyu samimi bir dille anlatmış. Filmin erotizmi yer yer yapaylaşsa da Binoche ve Olin'in yakınlaşmaları hoş bir sahneydi. Sonuç olarak izlenebilir bir yapım.

Cevap Yaz
0
0
kirpiyunt (Amatör) | 12 Kasım 2013, 08:43

film genel olarak üçlü aşk ilişkisi üzerine kurulu,çekoslavakya nın rus işgali,baskıcı rejim arka planda dönemin havasnı yansıtmak için ara ara gösteriliyor gibi, idare eder düzeyde bir film,erotik sahneleri çok başarısız özellikle yalnız daniel day lewis in oyunculuğu çok iyi bu filmde

Cevap Yaz
0
0
ertugrl_kerimglu (Amatör) | 10 Ekim 2013, 01:06

film güzel ama bu kadar uzun sürmesi gerekmezdi...

Cevap Yaz
0
0
-sad-shadow (Profesyonel) | 15 Mayıs 2013, 16:41

Çok iyi bir film,oyunculuklar da çok başarılı.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz