Gülün Adı

The Name of the Rose

Gülün Adı (1986) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2
/ 10
234 oy

24 Eylül 1986

DramGerilimGizem

130 Dak.PT130M

Umberto Eco Andrew Birkin

219 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Fransiskenlerin lideri Cesena'lı Michelle'nin, İsa ve Havarileri'nin yoksul olduğunu, yoksul bir yaşam sürmenin gerektiğni söylemesinin ardından, İmparator, Fransiskenlere karşı bir yakınlık hisseder. Oysa Papa XXII. Ioannes, tüm tezlerini yetki ve varlık üzerine kurmuştur.
 
İtalya'nın kuzeyinde bir manastırda, cinayet işlenmiştir. Saygın ve bilgili bir Fransisken olan Baskerwilleli rahip William (Eski sorgucu), olayı araştırmak üzere imparator tarafından görevlendirilir.Babası tarafından, rahip William'ın yanına eğitilmesi için verilen genç rahip Melk'li Dom Adso'da, bu görevde hazır bulunur.

Filmi Ekleyen nailtaylan
Popüler Yorumlar
DersuUzala (Profesyonel) | 23 Kasım 2012, 02:17

Bir çok uyarlama senaryo, seyircide hayal kırıklığı uyandırır. Ben önce kitabı okumuştum, kitap beni derinden etkiledi. Orta çağ Hristiyanlık düşüncesine eleştirilerle dolu olan kitap, yaptığı göndermelerle bütün dogmalara da bir tavır niteliği taşıyordu. Filmi seyrettiğimde, kafamda tasarladığım "Aedificium", Adso ve William’la birebir karşılaşmış gibi oldum, oyuncular mükemmel seçilmişti Sean Connery’nin başarısını da ayrıca belirtmeliyim. Romanın adının nereden geldiğine gelince: Eco, romanların adının bir yorum anahtarı olduğunu ve kimi zaman bunun insanı yanıltabildiğini söylerken, örnek olarak Üç Silahşörler romanının aslında dördüncüsünün hikayesi olduğunu verir. Eco romana ilk önce Suç Manastırı adını vermek istese de, okurun sadece polisiye öyküye odaklanacağını düşünerek vazgeçer. Gülün Adı ismini 12.yy.da yaşamış bir şairin dizelerinden etkilenerek seçer. Eco’ya göre "gül" öylesine simgesel bir şeydir ki neredeyse hiçbir anlamı yoktur. Sonuç olarak Gülün Adı bir bütün olarak mükemmel bulduğum bir film, kitabı da filmi de tavsiye ediyorum.

0
+8
morpheus79 (Profesyonel) | 11 Eylül 2013, 09:53

izlemeye değer güzel bir polisiye film.filmi izlerken şu söz aklıma geldi “Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı’yı kullanırlar.” “Giordano Bruno” görüşleri yüzünden ENGİZİSYON MAHKEMESİ tarafından yakılan İtalyan filozof, rahip, gökbilimci ve okültist.

0
+5
Tüm yorumlar (68)
acikgozbinnur (Amatör) | 08 Mart 2014, 20:44

kitanıbını çok beğendim ve uyarlama bir film olmasına karşın mükemmel bir karşılaştırma gördüm. mutlaka izlenmesi gereken filmlerden. William'ı hayranlıkla okudum ve canlandırdıgım görselliği bana fazlasıyla verdi. Film öncesi kitabı okumanızı tavsiye ederim

Cevap Yaz
0
1
Gktq (Dublör) | 26 Kasım 2013, 00:50

Özel bir film kesinlikle popüler sinemanın ürünü değil...

Cevap Yaz
0
1
Bedo4life (Amatör) | 17 Kasım 2013, 22:22

Eğer da vinci code, angels and demons konsptini beğendiyseniz Kesinlikle izlemeye değer

Cevap Yaz
0
0
morpheus79 (Profesyonel) | 11 Eylül 2013, 09:53

izlemeye değer güzel bir polisiye film.filmi izlerken şu söz aklıma geldi
“Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı’yı kullanırlar.”

“Giordano Bruno”

görüşleri yüzünden ENGİZİSYON MAHKEMESİ tarafından yakılan İtalyan filozof, rahip, gökbilimci ve okültist.

Cevap Yaz
0
5
Telvinater (Dublör) | 10 Eylül 2013, 14:32

Umberto Eco' nun ölümsüz eserinden uyarlanan güzel bir film. Esasen kitabını okumak daha güzzel. Sean Connery de güzel oynamıştı evvel Allah...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz