Tuncel Kurtiz

Mutlu Aile Defteri Fragmanı
Tuncel Kurtiz profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
1010 oy
1115 kullanıcının favorisi

Tuncel Kurtiz

Türkiye

01 Şubat 1936

27 Eylül 2013

Biyografisi

Tuncel Kurtiz (1936-2013) tiyatro ve sinema oyuncusu. 50 yılı aşkın sanat hayatında birçok önemli yapımda yer alan Kurtiz, siyasi kimliğiyle de ön plana çıkıyordu.

Tuncel Kurtiz 1 Şubat 1936'da Bilecik'te doğdu. Annesi öğretmen, babası kaymakamdı. Babasının işi nedeniyle çocukluğu Türkiye'nin birçok farklı şehrinde ve Amerika'da geçti. Daha sonra Balıkesir'in Edremit ilçesine taşındılar. Liseyi Balıkesir ve Haydarpaşa Lisesi'nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, kısa sürede birçok oyunda yer aldı. Bir yandan da İETT'de elektrikçi olarak çalışıyordu. 50 yıldan uzun sürecek olan sinema kariyeri ise 1964'te başladı. Bu yıllarda üniversiteden arkadaşı olan Yılmaz Güney'in oynadığı filmlerle sinemaya adım attı. "Üçünüzü de Mıhlarım", "Ben Öldükçe Yaşarım", "Çirkin Kral", "Silahların Kanunu" gibi filmlerde rol aldı. Daha sonra yurtdışına çıkarak tiyatro kariyerini burada sürdürdü.

Tunç Okan'ın 1974'te İsveç'te çektiği Otobüs filminde rol alan Kurtiz, daha sonra yakın dostu Yılmaz Güney'in cezaevinde senaryosunu hazırladığı ve Zeki Ökten'in yönettiği Sürü filmiyle zirveye çıktı. Yılmaz Güney'in son filmi Duvar'da da Gardiyan Tonton Ali rolüyle akıllara kazındı. 12 Eylül darbesinin ardından Türk pasaportu almasına izin verilmeyen Kurtiz, 1991 yılına dek Türkiye'ye dönemedi. O yıllarda başta İsveç ve Almanya olmak üzere birçok ülkede tiyatro ve sinema çalışmalarına aralık vermeden devam etti. 1986'da oynadığı İsrail yapımı Hiuch HaGdi filmindeki Hilmi rolüyle Berlin Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Ayı'nın sahibi oldu. Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Kanatlarımın Altında, Tabutta Rövaşata gibi filmlerde oynadı. 1980'de oynadığı, ancak hükumet tarafından yasaklanan Erden Kıral'ın Bereketli Topraklar Üzerinde filmi, ancak 2008'de gösterime girebildi.

2000'li yıllarla birlikte daha çok televizyon dizilerinde görünen Kurtiz, Asi'deki Cemal Ağa ve özellikle Ezel'deki Ramiz Dayı rolüyle izleyicilerin gönlünde taht kurdu. Son olarak Muhteşem Yüzyıl dizisinde Ebu Suud rolünde izleyicilerin karşısına çıktı.

Doğayla içiçe yaşamayı çok seven, halktan kopmayan kimliğiyle herkesin beğenisini kazanan usta aktör Tuncel Kurtiz, 27 Eylül 2013'te vefat etti. Kurtiz'in İstanbul Etiler'deki evinde düşerek kafasını vurduğu, evinde ölü bulunduğu açıklandı. Kurtiz 29 Eylül günü Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Çamlıbel köyünde toprağa verildi. Ünlü sanatçının vasiyetinde Edremit'in başka bir köyü olan Tahtakuşlar'a defnedilmek istediği, ancak köy ihtiyar heyetinin bunu istememesi üzerine Çamlıbel'e gömüldüğü ortaya çıktı.

Tuncel Kurtiz, kimya mühendisi Menend Kurtiz ile evliydi ve Aslı ile Mirza adında iki çocuğu vardı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
LOsTGrL (Star) | 05 Mart 2013, 01:36

Tuncel Kurtiz 77 yaşında olmasına rağmen hala halkın arasına karışıp otobüse binebiliyor ki bunu her ünlü yapmaz!açıkcası taktir ettim çünkü bilerek yaptığını düşünmüyorum normal hayatında da çok gösterişli hayat yaşamadığını düşünüyorum,muhteşem yüzyılda'ki karakterinide başarıyla canlandırıyor..

1
+9
irishman (Artist) | 02 Ekim 2013, 21:26

Binlerce gereksiz sözde sanatçının bulunduğu ülkemizde, kültürüyle, duruşuyla, sesiyle ve yaptığı güzel işlerle anılan pırlanta gibi ender rastalanan gerçek sanatçılardan biriydi Tuncel Kurtiz... Ölümüne üzülmemek elde değil. Mekanın cennet olsun güzel insan, BÜYÜK USTA...

0
+7
Tüm yorumlar (193)
dervisburak_karagoz (Amatör) | 01 Eylül 2015, 22:27

Severim kendisini büyük oyuncu fakat bazı takındığı tavırlar hoşuma gitmedi zamanında yapılanlar geride kaldı adam öldü zaten ALLAH RAhmet eylesin

Cevap Yaz
0
0
Maviyehasret (Amatör) | 09 Ekim 2015, 17:09

hangi takındığı tavırlar?

0
0
Prinkipo (Amatör) | 26 Ağustos 2015, 03:09

Keşke ölmeseydin Tuncel Baba. Daha yapacak çok işin vardı. Ama sen gitmeyi tercih ettiysen, bizim söyleyecek bir şeyimiz yok.

Hiç unutulmadın, unutulmayacaksın!

Cevap Yaz
0
0
lulajale (Amatör) | 01 Şubat 2015, 20:17

Muhteşem yüzyıldaki rolü gerçekten iyi bi şekilde yaomıştı.

Cevap Yaz
0
0
Hasan Dinç (Dublör) | 01 Ocak 2015, 21:37

Birçok insanın aklına tuncel kurtiz deyince ramiz dayı gelir benim aklıma ise hamo ağa gelir.ilk umutla tanıdım onu sonra duvar filminde çocukların sevdiği gardiyan amca olarak karşıma çıktı.Unutulmayacak insanlardan biri.

Cevap Yaz
-2
+0
KartaI1903 (Figuran) | 26 Kasım 2014, 02:23

kendisinin oyuncluğu 10/10 fakat herkes onu ekranda izlediği rollerde gibi biliyor. Erol TAŞ'ın kötü rollerde oynayıpta kötü bilindiği gibi. Yani demem o ki kendisi beş para etmezlerden. Koministin teki.

Cevap Yaz
-4
+3
Görüşleriniz