Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Selami Şahin

Selami Şahin profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.0/ 10
14 oy
1 kullanıcının favorisi

Selami Şahin

Türkiye

15 Ağustos 1948

Biyografisi

15 Ağustos 1948 yılında Hatay/Antakya'nın Yayladağı Yoncakaya köyünde dünyaya geldim. Üç'ü kız üç'ü erkek; Altı kardeşten dördüncüsüyüm. Rahmetli annem ev hanımı, rahmetli babam ise inşaat ustasıydı. Maddi olanaksızlıktan ben ve bütün kardeşlerime ancak ilkokulu okutabildiler.

Annemin ve babamın rızalarını alarak 1962 yılında henüz 14 yaşındayken sırasıyla Antakya'da, Adana'da, Ankara'da muhtelif yerlerde çalıştım. Tek hedefim şarkıcı olmaktı. Köyden ayrılırken annemin ve babamın sözleri şöyleydi: 'Oğlum bizim ve senin başını öne eğecek bir kusur işlersen kahrımızdan ölürüz.'

Ben onların vermiş olduğu terbiye ile yola çıktım ve 1963 yılında İstanbul'a geldim. İstanbul'da muhtelif yerlerde çalıştım. Kazandığım para azdı ama ben yemedim, giymedim annemi ve babamı yedirdim ve giydirdim. 1964 yılında Doğubank iş hanında Plakçıda çalıştım. Notayı hiç bir müzik hocasından ders almadan, kitapların yardımı ile kendi kendime öğrendim.Aynı yıl Merhum Bestekar İrfan Özbakır'ın iki eseri ile bir 45'lik Plak yaptım. (Bana Yalvarma Artık) ve Cavit Deringöl, Zeynettin Maraş, Orhan Gencebay, Abdullah Nail Bayşu ve birçok Besteciyle çalıştım.

 

1965/1966 yılında ''Sabır Taşı'' 45'liğinle üne kavuştum. Henüz o yıllarda Long Play yoktu. Bestecilik hayatım 1967/1968 yıllarında başlamıştı. 'Sen Mevsimler Gibisin'' isimli eserimle 'Altın Kelebek Yılın Şarkısı' ödülünü aldım.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 3 Yapım

Tüm yorumlar (4)
Avatar
worldofvenus (Profesyonel) | 13 Mayıs 2008, 12:05

Kendisi hakkında sınırlı olan bilgim; televizyon programlarında konuk olması, abuk subuk espriler yapması, doğu şivesiyle konuşup esprili(!) olduğunu göstermeye çalışması ve (neden ve nereden aklımda kaldıysa) bir gazinoda program yaptığı sırada onu dinlemeye gelen, kendisinden 14 yaş küçük eşini görüp nasıl aşık olduğunu ve nasıl evlendiğini ayıla bayıla anlatmasından ibarettir. Sezen Aksu'ya verdiği tek şarkısı güzeldir. Bir de oyunculuk denemeleri olmuş, bu siteden öğrendim, başarılı olmadığı kesindir.

Cevap Yaz
0
0
camur (Star) | 13 Kasım 2007, 22:15

bazı yaptığı şarkılar hoşuma gidiyor.tabi diğer sanatçıların söylemesi şartıyla.özellikle sezen aksu'ya verdiği şarkı süper.sezen aksu'da süper yorumlamış.sen,sen beni unutmuş gibisin,ben hala deliyim hala sevdalı...

Cevap Yaz
0
0
volky (Profesyonel) | 5 Eylül 2007, 17:59

filmografisinde hiçbir film yokken buraya konulmasını sadece anlam veremedim...

Cevap Yaz
0
0
Okyanus06 (Efsane) | 5 Eylül 2007, 16:25

televizyonlara çıkıp 15. sınıf espriler yapan garip insan.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz