Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ömer Dönmez

Ömer Dönmez profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.0/ 10
72 oy
30 kullanıcının favorisi

Ömer Dönmez

Türkiye

1 Ocak 1959

Ömercik 

Biyografisi

Bir zamanların çocuk yıldızı Ömercik şimdi 40 yaşında, ablam dediği Zeynep Değirmencioğlu\'nun ofisinde çalışıyor. Hiçbir röportajı kabul etmiyor, \'abartıyorlar\' diyor. Emlak ofisinde sık sık çalan telefonların arasında bize hayat hikayesini \'abartmadan\' anlattı.

1959 yılında Adapazarı\'nda doğmuş Ömercik. Dedesinin şeker imalathanesi varmış, babasının da şekerleme dükkanı. Henüz 4 yaşındayken eniştesi Hamdi Bey, ailenin tek erkek çocuğu olan sarışın mavi gözlü Ömer\'i aldığı gibi, İstanbul\'a getirip Ses dergisinin Çocuk Yıldızlar Yarışması\'na sokmuş, ikinci olmuş ve sinema da böyle başlamış Ömercik için. İstanbul\'a, teyzesinin evine yerleşmiş. Zeynep ikinci ablası olmuş. İlkokul 5. sınıfa kadar yaşadığı bu evle setler arasında koşturup dururken Zeynep ablası hep yanındaymış.

\'Hiç çocukluğumu yaşamadım, oynuyordum ama yalnızca filmlerde. 15 günde iki film bitirirdik,\' diye anlatıyor o günleri. \'Türkan Şoray\'la, Cüneyt Arkın\'la, Ayhan Işık\'la birlikte oynadım. Yorulurdum ama eğlenceliydi, yeni kıyafetler, değişik yerler... İyi de para kazanıyordum. Bir keresinde Adapazarı\'nda film çekimine gitmiştik, üstümde yine yırtık pırtık kıyafetler, delik bir şapka, set arasında dedemi ziyaret etmeye gidecektim. İstasyondan geçerken elinde bavulu olan bir adam, gel şunu taşı da para vereyim demişti, ben, sen taşı da ben vereyim dedim, kızmıştı bana, hem dökülüyor hem de para istemiyor diye.\'

Maçka İlkokulu\'nda, Marmara Koleji\'nde okumuş, arkadaşları \'artist\' diye çağırırlarmış onu.

1970\'li yıllar... Sinemada masal filmleri modası. Shirley Temple\'ın Türkiye versiyonu Zeynep Değirmencioğlu \'Pamuk Prenses ve 7 Cüceler\'i çevirir. \'Ayşecik ve Ömercik\' dizisi, \'Hayat Sevince Güzel\', \'Özleyiş\', \'Yuvanın Bekçileri\' iki kuzenin birlikte çevirdiği filmlerden.

Ömercik, ilkokul 5. sınıftayken ailesi Adapazarı\'ndan İstanbul\'a taşınır; Selimiye\'ye, Çiçekçi semtine yerleşir. Filmlerden kazanılan paralarla 4 taksi alınır, babası çalıştırmaya başlar. Filmler birbirini izler: \'Yuvana Dön Baba\', \'Artık Sevmeyeceğim\', \'Tatlı Günler\'...

Ne olduğunu anlamadan 15 - 16 yaşlarına gelmiştir bile Ömercik. Ergenlik çağına girmiştir artık, değişen sesini bile tanıyamaz. Gençlik filmleri de yoktur Türk sinemasında, üstelik seks filmleri de gelip kapıya dayanmıştır. \'Ömercik\' ismi bile sırıtmaya başlamıştır \'delikanlı Ömer\'in üstünde. Haşarıdır da, tıpkı filmlerindeki gibi. Babasından habersiz, şoförleri kandırıp taksicilik yapar. Bir gün taksinin kelebek camını tamir ederken, görünmez kaza gelip Ömercik\'i bulur; tornavida bir yanağına batar, bir alnına, en son da gözüne. Sol gözünü kaybeder Ömercik.

\'Bu olay beni çok etkiledi, bir süre bunalıma girdim, neyse sonra Allah\'a şükür dedik atlattık. Yaşım büyümüştü, sinemadan da iyice soğudum bu olaydan sonra. Kaza olmasaydı jön olarak devam edebilirdim belki sinemaya,\' diyor başına gelen talihsizliği anlatırken.

Bir anda perde kapanır Ömercik için, filmler anılardaki yerini alır.

Bir başka eniştesinin yanına gider bu kez Ömer. Kapalıçarşı\'da bir dükkanda konfeksiyon işine başlar: \'Kendi pantolonlarımı ben dikerim, meslek öğrendim orada, ama bir gün motosikletten düştüm ve 1.5 sene yatmak zorunda kaldım, yürüyemedim. Ayrıldım tabii işten.\'

Bu arada taksiler satılır, baba emekliye ayrılır. Evin sorumluluğu Ömer\'in üstündedir.

\'Çok para kazandım, ama yok oldu gitti,\' diyor hayıflanarak. \'Hiç yatırım yapamadık. Yeşilçam nankör, bir yere gelebilmek için çalışıyorsun, her şey bir anda bitebiliyor, yok oluyor. 4 yıl Avşa\'da büfe işlettim. Tost, hamburger, meşrubat gibi şeyler. Şimdi buradayım, Zeynep ablamın yanında. Emlakçılık canlı, hareketli bir meslek. Evlenmeye hiç vaktim olmadı, annem ve babamla Selimiye\'de oturuyorum hala. Sinemaya pek gidemiyorum, en son gördüğüm film \'Eşkıya\'. Şimdinin küçük yıldızlarını da yapmacık buluyorum. Biz içimizden geldiği gibi oynardık. Her gün buradayım. Köpeğim Topak ve muhabbet kuşumla oyalanıyorum akşamları. Zeynep ablamla hiç eskilerden konuşmayız. 94\'te Kanal D\'de benle ilgili bir program yapıldı. Adı \'Feleğin Sillesi\'. İşte hayat hikayem bu, hepsi bu kadar.\'

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (22)
Avatar
Kayra Ç. (Amatör) | 17 Şubat 2016, 12:37

Zeynep Değirmencioğlu'nun değişmez rol arkadaşı.

Cevap Yaz
1
1
CrazyHoney (Dublör) | 23 Haziran 2014, 01:14

Ömercik, yeşilçamın en sevdiğim çocuk oyuncusudur. Hayatının böyle trajik bir yöne gittiğini bilmiyordum. Doğrusu yine de şanslı biriymiş ki akrabaları nankör çıkmamış. En kötü şey de vefasızlık. Zira gözünü kaybedince onu tek ziyaret eden isim Filiz Akın olmuş. Ayşecik (Zeynep Değirmencioğlu) i saymıyorum, sonuçta teyze çocuklarıymış.

Cevap Yaz
0
0
azime_kadakoglu (Amatör) | 4 Kasım 2013, 20:30

ömerçik,

Cevap Yaz
0
0
madamsurgunruhum (Dublör) | 26 Ağustos 2013, 02:11

Bu çocuğu hayatımın hiç bi döneminde sevemedim. Bide hep fakir öksüzdü sevmem de gerekirdi ama yok yani. Küçücük çocuğa da yüklemişler şairsel replikleri daha itici oluyordu. Ama noldu ki şimdilerde?

Cevap Yaz
1
0
BaRDaS (Profesyonel) | 20 Ağustos 2013, 12:42

Biyografisi çok içten,sıkılmadan okudum.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz