Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

1457 Ankara

1457 Ankara (2014) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
0.0 / 10
0 oy

2014 - Türkiye

Belgesel

 -

 -

 -

Film Özeti

“1457 Ankara”, bir şehrin gündelik yaşam pratiklerinden yola çıkarak şehri hisseden, düşünen ve şehri oluşturan yapılanmaları yeniden kurgular. İnsanların şehirle kurdukları ya da kuramadıkları ilişkileri takip eden bir görsel hafıza oluşturur. “Yeraltı”, “Sarsıntı ” ve “flanör” başlıklı üç bölümden oluşan bu video belgesel, endüstriyel kapitalizmin soylulaştırmanın ve kentsel dönüşümün yoğun olarak işlediği metropollerden biri olan Ankara üzerinedir. 'Bir Endüstriyel Film Olarak “1457 Ankara”
Endüstriyel çağ, kendi ütopyası ile birlikte endüstriyel sanatın üretildiği alanlarda distopyalarını da yaratmıştır. Bu distopyalar çoğunlukla postmodernliğin eleştirisine dönüşen bir dil barındırır.
Endüstriyel müzik, bu dönem içinde oluşan, distopyayı ve makineleşmeye karşı üretilen muhalefeti makinenin dilinde yaratan bir akım olarak ortaya çıktı. Bu akımın etkisiyle “1457Ankara” daha önce örneklerine rastlamadığımız bir “endüstriyel film” olma iddiası taşıyor.
Film, endüstriyel müziğin içinde barındırdığı transgresif, vurucu, yırtıcı ve kışkırtıcı temalar üzerinden yola çıkan ve şehrin makineye dönüşmesini anlatan bir “endüstriyel film” olarak montajlandı. Kentsel şiddetin yapım ve yıkım metafiziğini ele alırken kendi şehrini arayan flanörün izlenimlerini barındırır. Bu izlenimler, metafiziğin endüstriyel müzikteki izleri olarak görülebilecek bir biçim ve kentin doğayla ilişkisinin şiddetli biçimde bozulmasından, kent kültürünün, kentlililerin öznelliklerinin yıkımından türeyen korku ve endişeyi görselleştirme arayışıdır.
Korku ve endişe, Faust'un ahlaki ve kültürel çürüme içindeki insanlığının kaderidir; insan, varoluşunu hırs ile anlamlandırdıkça doğa ile kurduğu ilişki doğaya hükmetme, yok etme ve dönüştürme olarak kurulur. Yaşam alanları doğayı dışlayıcı biçimde inşa edilmiştir.
Flanör, zaman ve mekan algısındaki kırılmalarla, metrodan şehrin hücreleşmiş toplu konutlarına dek uzanan ve doğadan soyutlanarak kendini artık sadece hırs, korku ve endişeyle var eden bugünün distopyasında, şehrin izlerini takip edecektir.kaynak: resmi facebook sayfası

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen 294394
Görüşleriniz