Kumpanya

8,2 6 oy

Kumpanya Film Konusu

Bir grup gezginci oyuncu Yunanistan'ın kırsalındaki ücra bir köyün tenha tren istasyonunda trenden inerler. Buraya konusu kırsalda geçen "Çoban Kızı Golfo" adındaki popüler bir oyunu sergilemek üzere gelmişlerdir, zaten her gittikleri yerde konusu 19. yy'da geçen ve karşılıksız bir aşkı konu alan bu aynı erotik oyunu sergilemektedirler. İfadesiz yüzlerinden yorgunluk akan bu insanları birbirlerinden ayırmak oldukça zordur. Sadece Antik Yunan oyun yazarı Eshilos'un yazmış olduğu Oresteia trajedilerinden alınmış olan adlarıyla onları ayırdetmek mümkün olur (Örneğin babanın adı Agamemnon, kızının adı Elektra'dır)
Gezginci kumpanya Aegion kasabasına indiğinde yıl 1952'dir, Yunan İç Savaşı sona ermiş, hoparlör ve pankartlarla sağcı politikacı Mareşal Papagos'un propagandası yapılmaktadır, ancak yürüyerek otellerine yaklaştıklarında birden 1939'a, Alman işgali yıllarına dönmüşlerdir, bu kez hoparlörlerden Metaxas ve Goebbels'in propagandası duyulur, ama kumpanya elemanları hiç değişmemişlerdir. Bu epik filmde bir zaman bütünlüğü yoktur, film boyunca zaman bir ileri bir geri sıçrar durur.
Tanıklık ettikleri ve kronolojik sıra takip etmeyen bu yakın Yunan tarihi, Metaxas'ın Faşist diktatörlük dönemi, İtalyanlarla savaş, Nazi işgali yılları, kurtuluş, sağ ve sol arasında geçen Yunan İç Savaşı ve nihayet Yunan politikasına İngiliz ve Amerikalılar tarafından yapılan müdahele dönemlerini kapsar.
Gittikleri her yerde oyunları değişmez bir şekilde ya açılan ateşlerle veya cinayet ve tutuklamalarla ya da bir hava hücumuyla kesintiye uğrar. Ülkenin her köşesinde zulüm, göçler, açlık ve ölümle karşılaşırlar. Zaman zaman kibirli Müttefik askerleri tarafından alıkonarak onları eğlendirmeye zorlanırlar. Bazen dağlarda saklanan partizanların peşindeki kendi ülkesinin insanları tarafından hırpalanırlar. Ama onlar hiç bıkmadan usanmadan her köy ve kasabada aynı oyunu sergilemeyi sürdürürler. Adeta kendi ülkelerinin çalkantılı tarihinin konuk oyuncuları ya da isimsiz figüranlarıdırlar ve oradan oraya sürüklenirken bu tarihe tanıklık etmeye mahkum olmuş gibidirler.
Bütün bunlar olurken kumpanyadaki oyunculardan bir genç kadın (Elektra), babasının (Agamemnon) ölümünden sorumlu tuttuğu annesinden (Clytamnestra) intikam almak için çareler aramaktadır. Amacına erişmesi için ona bir direnişçi olan erkek kardeşi (Orestes) yardımcı olacaktır.

Devamını Oku

Kumpanya Filmi Oyuncuları

Tümünü Gör
Yapımcı: Giorgis Samiotis , Lefteris Haronitis , Christos Paliyannopoulos , Giorgos Papalios Diğer Adı: The Travelling Players Favori: 9 kullanıcının favori filmi Filmi İzleyenler: 3 kullanıcı Kumpanya filmini izledi Filmi Ekleyen: Kilgore
Bu filme henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!