Sinemalar.com

Ted, 1. Kısa Kes Film Yarışması'nı Sunar

Ted, 1. Kısa Kes Film Yarışması'nı Sunar
28 Aralık 2009

TED Ankara Koleji Vafkı Özel Lisesi’nin ilkini gerçekleştirdiği kısa film yarışmasının amacı liseli gençlere kendilerini ifade edebilecekleri bir ortam hazırlamaktır.


Bu yarışma ile Ankara’da öğrenim süreçlerini devam ettiren, Ankara’nın farklı sosyal ortamlarında yer alan gençlerin birbirleriyle ortak paydada buluşturulmaları sağlanacaktır.


Öğrencilerin işaretledikleri şıklar değil, hayal güçleri yarışacak.


Yarışma jurisinde;

* Mustafa ALTIOKLAR (yönetmen-senarist)
* Yüksel AKSU (yönetmen-senarist)
* Selçuk YÖNTEM (oyuncu)
* Zerrin TEKİNDOR (oyuncu)
* Nehir ERDOĞAN (oyuncu)
* Beren SAAT (oyuncu)
* Can DÜNDAR (yönetmen-senarist)


bulunmaktadır.


PROJE GENEL KOORDİNATÖRLERİ


ÖĞRENCİLER
Arya Su ALTIOKLAR (Proje Sorumlusu)
Merve KARAMANOĞLU (Proje Sorumlusu Asistani)
Zübeyde Nur ARGUN (İletişim Sorumlusu)
Hazal ÖZTEKİN (Basın-Yayın Sorumlusu)
Deniz Yalçın (Organizasyon Sorumlusu)
İdil ÜNSAL (İletişim Sorumlusu)
Melisa EKİCİ (Dekorasyon-Tasarım Sorumlusu)


REHBER ÖĞRETMENLER
Fatma SEVER
Yasemin AKDEMİR


*****


YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI:

1. Yarışmaya Ankara’da öğrenim gören tüm lise öğrencileri (1991-1995 yıllarında doğmuş olan) katılabilir.
2. Filmler en fazla 15 dakika uzunluğunda olmalıdır.
3. Yarışmacı adayının filmini göndermeden önce aşağıda yer alan ön başvuru formunu eksiksiz doldurması gerekmektedir.
4. Filmler Türkçe altyazılı olmak koşuluyla Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde olabilir.
5. Filmlerde konu ve tür (kurmaca, deneysel, animasyon, belgesel) sınırlaması yoktur; ancak Milli Eğitim temel kanununa ve genel ahlak ilkelerine uymayan filmler değerlendirmeye alınmayacaktır. Jüri ve ön eleme ekibi bu bağlamda filmleri eleyebilir.
6. Yarışmaya son katılım tarihi 15 NİSAN 2010’dur. Bu tarihten sonra ulaştırılan filmler elenecektir ( ön başvuru yapmış olsa bile) . Katılımcılar bu tarihe kadar;
* Filmin 2 adet DVD kopyasını (üzerlerinde filmin, yönetmenin ve okulun adı yazılı olmalıdır)
* Filmin afişini veya filmden herhangi bir fotoğrafı (bir CD veya çıktı halinde)
* Filmin künyesini
* Yönetmenin ve Rehber Öğretmenin iletişim bilgilerini (e-mail, cep telefonu)
* Öğrenci Belgelerini (okul müdürü imzalı), bir zarf içerisinde son katılım tarihine kadar aşağıdaki teslim adresinde olacak şekilde ulaştırmalıdırlar;

Teslim Adresi: TED ANKARA KOLEJİ İNCEK KAMPÜSÜ LİSE MÜDÜRÜ SEKRETERLİĞİ
Taşpınar Mah., Yumrubel Mevkii, No: 310, 06830, İncek, Gölbaşı-Ankara

7. Gönderilen kopyaları bozuk filmler, katılımcının uyarılmasına gerek görülmeden yarışma dışı bırakılırlar.
8. Her grup ve öğrenci yarışmaya birden fazla filmle katılabilir. Ancak söz konusu filmler seçici kurul tarafından ana jürinin değerlendirilmesine sunulurken her katılımcının bir filmi esas alınarak sunulacaktır.
9. Yarışmaya katıldıktan sonra film geri çekilemez. Kopyalar iade edilmez.
10. Oyuncuların yetişkin olmasında bir sakınca yoktur ancak kamera arkası ekibinin, senaristin, yönetmenin lise öğrencisi olması şarttır. Filmlerde yer alan yetişkin bireyler ödül alamaz.
11. Filmde kullanılan müziklerin telif hakkı sahipleri filmin sonunda yer almalıdır.
12. Senaryo bir öyküden uyarlama ise, öykü sahibinin ismi filmin sonunda yer almalıdır.
13. Ödül Töreni gecesine katılacak olan öğrenciler okullarına gönderilecek resmi bir yazıyla davet edileceklerdir. Tören TED Ankara Koleji Kampüsü’nde yapılacaktır.
14. TED Ankara Koleji yarışmaya katılan filmlerin kullanım hakkını elinde bulundurur. Yarışmaya katılan bütün eserlerin her türlü telif hakkı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bedelsiz ve süresiz olarak TED Ankara Koleji’ne ait olacaktır. TED Ankara Koleji yarışma yolu ile elde ettiği bu eserleri yapımcısının ismini kullanarak televizyon, internet ve diğer her türlü ortamlarda yayımlama; katalog, broşür, afiş, kitap, ajanda, takvim, dergi, CD, video ve diğer ortamlara alarak yayınını ve dağıtımını yapma, ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki eğitim ve kültür kurumlarına gönderme ve eğitim etkinliklerinde kullanma hakkına sahip olacaktır.
15. TED Ankara Koleji yukarıda belirtilen koşulları haber vermeksizin değiştirme hakkına sahiptir.
16. Filmler, Türk Cumhuriyeti’nin yasa ve ilkelerine uygun olmalıdır.
17. Yarışmacılar, yukarıda belirtilen koşulları kabul etmiş sayılır.


İLETİŞİM:

Sorularınız için: kisakesfilm@tedankara.k12.tr
(0312) 586 90 00
Dahili Numara: 1110


*****


ÖDÜLLER:


En İyi Film - Video Kamera 
En İyi Yönetmen - Dijital Fotoğraf Makinesi
En İyi Senaryo - Portable DVD Player     
En İyi Kız/Erkek Oyuncu - MP3 Player

Tüm yorumlar (7)

Avatar
factual (Jön) | 3 Ocak 2010, 12:31

yarışma jürisi de hakikaten çok kuvvetli! Neyse, katılacaklara şimdiden başarılar. umarım sinemamıza katkı sağlar.

Cevap Yaz
0
0
hayatitehlike (Artist) | 2 Ocak 2010, 17:24

keşke ben mezun olmadan başlasaydı bu etkinlik.çok kıskandım.umarım bu yarışmanın kıymeti bilinir ve daha uzun yıllar devam eder.ted mezunu biri olarak tedin bu işin üstesinden gelebileceğine inanıyorum.ama gerçekten ödüller biraz komik kalmış.en iyi yönetmene fotoğraf makinesi:Dbikaç dalda daha ödül verilseymiş artık walkmane kadar düşermiş ödüller.biraz daha motive edici ödüller olabilirmiş film okullarında eğitim tarzı.neyse katılcak herkese başarılar...

Cevap Yaz
0
0
ragazza (Artist) | 1 Ocak 2010, 14:52

Bir yılla kaçırdık yarışmayı iyi mi? Bende sıkı senaryolar vardı. Gerçi her biri 1,5- 2 saatlik ama kısaltırdık. Yarışmaya katılabilsem bile tek adamla bütün herşey dönmezki.

Cevap Yaz
0
0
thebaris (Dublör) | 28 Aralık 2009, 19:47

'Sımsıkı taş gibi sımsıkı taş gibi dimdik dimdik Kolej geliyor şimdik...'

Bütün TED Ankara Kolejlilere selam olsun...

:)

Cevap Yaz
0
0
mantarci1 (Dublör) | 28 Aralık 2009, 18:37

Çok basit bir yarışma .. Sadece Ankara çapında yapılması zaten yarışmanın ne kadar kayda değer bir yarışma olmadığını gösteriyo kendi adıma.. Ödüller çok basit verilmiş 1. filme en iyi Video kamera ne demektir bu kameranın markası özelliği yokmudur :D  ayrıca böyle yarışmalarda en iyi film en iyi yönetmen şeklinde değerlendirmek ne kadar doğru ..Benim bildiğim amatör kısa film yarışmalarında 1. 2. 3. film diye verilir birde özel bir ödül olabilir.. Böyle basit bir yarışma için böyle önemli jürilerin olmasınıda yarışmayı düzenleyenler arasında ''Arya Su ALTIOKLAR'' olmasından kaynaklanıyor tabiri caiz yerindeyse kayır birader olmuş .. Ankaralılar için belki güzel ama genel için çok gereksiz bir yarışma ..

Cevap Yaz
0
0
accaip (Amatör) | 24 Ocak 2011, 19:27

spong3bob isimli üye bu yarışmanın ilk olduğundan bahsetmiş ancak şöyle bir durum var ki İstanbul Lisesi bu yıl 8. Liseler Arası Kısa Film Yarışması'nı düzenliyor. Yorum yapmadan önce lütfen iyice araştıralım.

0
0
volver17 (Amatör) | 2 Ocak 2010, 00:44

ben bir ankaralı olarak ilk yıl ankaramıza böyle bir ayrıcalığın tanınmış olmasının çok büyük bir şans olduğu görüşündeyim.. birinci dediğine göre devamı gelecek yarışma büyüyecektir, öylede bir duyum aldım. ankarada bulunan eski sanatsal faaliyetlerden bir gıdım kalmamasının önüne geçmeye yardımcı olur umarım bu yarışma. Jurilerin de böyle seçilmesinin öğrencilerin heveslenmesinde büyük rol oynayacağına inanıyorum. ayrıca önemli olan ödül değil, film çekmiş olmaktır, bunu yaşamaktır.. ted türkiyenin gerçeği değildir istisnasıdır hepimizin bildiği gibi.. bu yarışmayla öğrenciler birbirlerin filmlerinden yaşantılarına göz atma imkanı bulacaktır bence.. herkese başarılar diliyorum.

0
0
spong3bob (Amatör) | 29 Aralık 2009, 22:49

Dediğin gibi bu haberi koymalarının nedeni büyük ihtimal jüri üyelerinin ünlü kişilerden meydana gelmesidir. ama internet ortamı böyle herkes nasıl olsa bir şekilde reklamını yapıyor kastettiğin buysa.  ..Sanat adına birşey yok.. ve ..sanat için yapılmayan basit gösteriş için yapılmış bir yarışma .. sözlerine hiç katılmıyorum. Ben bu önemli isimlerin samimiyetine, dürüstlüğüne ve beğenisine güveniyorum. Sadece reklam kokan bir haber değil. başından belirttiğim gibi teşvik amaçlı olduğuna inanıyorum.

0
0
mantarci1 (Dublör) | 28 Aralık 2009, 23:55

Bir lise olabilir sadece gösteriş var ..sanat adına bişey yok anlicanız benim anlamadığım sadece ankara yı kapsıyosa neden böyle bir siteye koyuluyo amac ne ankara içinmi yapıldı bu site tüm türkiye genelini kapsayan hatta dünyayı kapsayan bu geniş sitede neden bu kadar basit bir yarışmanın reklamı verilsin bu çok mantıksız.. her yerde yüzlerce yarışma yapılıyo ama kimse böyle sitelere vermiyo haddini bilmek diye birşey var sadece jürüler tanıdık olduğu için yarışmaya değer veriliyo ohh ne güzel herkez tanıdık bulsun ... Tekrar söylüyorum sanat için yapılmayan basit gösteriş için yapılmış bir yarışma ..

0
0
spong3bob (Amatör) | 28 Aralık 2009, 20:59

Bu yarışmayı gerçekleşiren bir Lise ve ilk defa böyle bir şey düzenliyorlar. Ayrıca koordinatörler öğrencilerden oluşuyor.  Yarışmayı basit,  hediyeleri yetersiz bulmuş olabilirsin. Burda önemli olanın öğrencilerin bu tür çalışmalara yönlendirmek olduğunu düşünüyorum ve yaptıklarına saygı duyuyorum.

0
0
Görüşleriniz