Sinemalar.com

Adalet Peşinde: Adaletin Bu Mu Dünya?

31 Aralık 2009

“Law Abiding Citizen” bir kere basitleştirilen Türkçe ismi “Adalet Peşinde” yüzünden çok daha hafif bir filmmiş gibi hissediliyor ve ister istemez yarışına 1-0 yenik başlıyor. Aynı şeyi sıradan olan Türkiye afişi için de söyleyebiliriz. Bir başyapıt yok belki ortada ancak yok sayılacak bir film hiç yok. Yani başlarken şunu söyleyelim, eğer filin adı ya da afişi yüzünden aklınızda olumsuz bir şeyler canlanıyorsa bunları yok sayarak bir şans vermelisiniz.

 

 

“Adalet Peşinde”nin türü için net bir kelime bulmak zor. Ama biraz polisiye, biraz aksiyon, biraz psikolojik dersek yanlış olmaz sanırım. Filmde; karısı ve çocuğu; evine giren hırsızlar tarafından sebepsiz yere gözünün önünde öldürülen Clyde Shelton’un (Gerald Butler) intikam hikayesi başrolde. Katillerin biri cezalandırılıp diğeri serbest bırakılınca adalete güveninin yitiren Clyde, bu düzeni tek başına değiştirmeyi kafasına koyar. İşin diğer tarafında da bir katilin daha az ceza alarak kurtulmasına yardım eden savcı Nick Rice (Jamie Foxx) var. Bunun üzerine hedef artık Nick olur. Aradan 10 yıl geçer ve serbest kalan katil ölü olarak bulunur ve Clyde suçunu kabul ederek hapse girer. Ancak her şey burada başlıyor. 10 yıl içerisinde kapsamlı bir plan yapmış ve bu işe ortak olan herkesi cezalandırmayı kafasına koymuştur. Bundan sonra başı ağrıyacak kişi savcı Nick olur. Genelede bu tip filmlerde bir kaçma kovalama durumu olur ancak bu kez birisi hapiste olduğundan hiçbir yere kıpırdayamayan bir karakter var. O içerdeyken dışarıda her şey istediği gibi gider. Ve bu durumda tüm olaylkarın nasıl olabildiğini merak edip filmin içine giriyorsunuz. Her adımını planlayan Clyde’ye suç işlediği için kızmak yerine yaptığı şeyler için hak verirken buluyorsunuz kendinizi. Bir suçu yok gibi görünen Nick’i ise suçlama başlıyorsunuz. Yani filmin ne iyisi iyi ne kötüsü kötü. Kimin tarafında olacağınızı şaşırıyorsunuz. Hatta birkaç yerde Clyde, Nick’i onun hikayeleriyle yüzleşmek durumunda bırakıyor. Burada Nick aslında adalet sisteminin ta kendisi durumunda. Adalete hep güvenilemeyeceğinin altını da ısrarla çimişler.

 

 

Oyunculuklara gelince hem Gerald Butler’in hem de Jamie Foxx’un rollerine yakıştığını söyleyebiliriz. Hatta önce Nick rolü Butler’e önerilmiş ama karakterleri çözdükçe Clyde rolünün daha fazla yakışacağına karar vermişler. Yıldızı “300” filmiyle parlayan Butler aynı zamanda filmin yapımcılarından da birisi. Malum 300’de yaptığı vücutla da dikkat çekmişti. Filmde sırf O’nu çıplak görmek isteyenler için de bir sahne konmuş. Yani orada giyinik olsa da film bozulmazdı ama izleyici çekmek için böyle numaralara bazen ihtiyaç var sanırım.

 

 

Uydurma ismiyle “Adalet Peşinde” iyi zaman geçirilebilecek bir film. Zekice tasarlanmış bir oyun var içinde ancak finalde anlamsız bir şekilde bir aksama görülüyor. Bu kadar şeyi planlayan biri bunu nasıl atlar diyebilirsiniz. Ama bunlar film izleme keyfinizi eminim bozmayacaktır. Temposu yüksek bir film izlemek istiyorsanız ve “Prison Break” gibi dizileri sevmişseniz bu film yüzünüzü güldürmeye yetecek.

 

Tüm yorumlar (20)

Avatar
ilkeretken (Dublör) | 16 Ağustos 2010, 12:02

10 numara bir filmdi..çok begendim senaryo felan süper

Cevap Yaz
0
0
murat77 (Jön) | 14 Temmuz 2010, 16:08

filmde tek hayal kırıklığına uğradığım yer finaliydi..daha farklı bir final beklerdim açıkçası..ama genel itibariyle başarılı sayılabilecek türden bir film..

Cevap Yaz
0
0
ReSeT11 (Dublör) | 29 Mayıs 2010, 10:57

bencede olay örgüsü harika gelişen bi filmdi sonu neden kötü bitti anlayamadım iyi bitebilirdi

Cevap Yaz
0
0
spirtualist (Amatör) | 28 Şubat 2010, 02:03

Film gayet güzel,fakat dahada güzel bir sonla bitebilirdi.herşeyi daha önceden zekice ayarlayan mahkum bu gibi durumlara karşıda hazırlıklı olabilirdi.mahkumu senarist filmin sonunda  bir şekilde oradan çıkarmalıydı ve devamını çekmeliydi diye düşünüyorum...

Cevap Yaz
0
0
JenGarner (Star) | 18 Şubat 2010, 20:09

Şimdi gerçek adını öğrendim de gerçekten hiç bi alakası yok. güzel yorumlar var,çoğunada katılıyorum. gerçek ad da bir ironi var ama Adalet Peşinde direk filmi anlatıyomuş gibi olmuş. Neye göre koyuluyor anlamadım.
Filmde eleştiri,üzüntü,korku,gerilim,gizem,psikolojik durumlar yansıtılıyor. Bence kurgulanması,sıralanışı ve tabiki sonu gayet güzeldi. İyiki Gerard Butler Nick olmamış, role gayet uymuş.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz