Sinemalar.com

Türk Sinemasının Geleceği Aranıyor!

Türk Sinemasının Geleceği Aranıyor!
5 Nisan 2010

Türkiye\'nin köklü okullarından olan İstanbul (Erkek) Lisesi 6 sene önce düzenlemeye başladığı, Türkiye\'deki lise öğrencileri arasında düzenlenen ilk ve tek ulusal kısa film yarışması olma özelliğine sahip olan Liseler Arası Kısa Film Yarışması\'nı bu sene de tüm Türkiye genelinde devam ettiriyor. Amacı öğrencilere genç yaştan itibaren sinema sevgisi kazandırarak Türk sinemasının geleceğine katkıda bulunmak olan yarışma, genç yönetmen adaylarına fırsatlar sunuyor. İstanbul Lisesi Liseler Arası Kısa Film Yarışması tüm lise öğrencilerini film çekmeye davet ediyor. Sinema çevreleri tarafından büyük takdir gören yarışma, geçtiğimiz sene, Isparta’dan Sinop’a, İzmir’den Gaziantep’e; ülkemizin dört bir yanından gelen 114 kısa filme ev sahipliği yaptı.

 

Yarışma jürisinde; oyuncu Erkan Can, Serra Yılmaz, Güven Kıraç, Ruhi Sarı, Hasibe Eren, Bennu Yıldırımlar, Serdar Orçin, Akasya Asıltürkmen; senarist ve yönetmen Ümit Ünal; yönetmen Selim Demirdelen, Selim Evci; sinema eleştirmeni ve yazar Yekta Kopan, Yeşim Tabak, Ceylan Özçelik; İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ceyhan Kandemir, CNBC-E Dergisi sinema editörü Süha Çalkıvik ve İELEV Genel Müdürü Kemal Kafadar yer alıyor.

 

Jüri değerlendirmesi sonucunda birinci seçilen filmin yönetmenine HD kamera, ikinciye dijital fotoğraf makinesi, üçüncüye IPOD ve mansiyon olarak DivX DVD Oynatıcı gibi çeşitli ödüller veriliyor.

 

Son katılım tarihi 10 Mayıs 2010! Yarışma sonuçları, genç sinemacı öğrencilerin ustalar ile bir araya geleceği ve ödüllerin sahiplerini bulacağı, haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek olan ödül gecesinde açıklanacak.

 

Yarışma süreci, katılım şartları, ön başvuru ve iletişim için tüm bilgi ve gelişmelere İstanbul Lisesi Sinema Kulübü internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

www.ielsinema.com
Okul Telefonu: 0(212) 514 15 70

Tüm yorumlar (3)

Avatar
SedaDvli (Dublör) | 6 Nisan 2010, 15:33

güzel bi haber bence gençlerin potansiyelini çıkartmasına izin vermek gerekiyor tabiki süper şeyler çıkmayabilir ama lise çağındayken bu motivasyonla birşeylere başlama olanağı sunulan bir genç ilerde mutlaka başarılı olur diye düşünüyorum,, tabi ki bu konuda bir potansiyeli varsa.      yarışmaya katılıcak herkese başarılar..

Cevap Yaz
0
0
sinema-can (Profesyonel) | 6 Nisan 2010, 14:48

Yarışmaya katılacak birisi oalrak heyecnım her geçen gün artıyor.İyi şeyler çıkacağına eminim.Umarım başarılı olurum :)) En azından sinemaya gönüllü gençlerin olduğunu bilmek bile ben ve birçok kişi içn umut vaadediyor.

Cevap Yaz
0
0
SedaDvli (Dublör) | 6 Nisan 2010, 15:35

umarım beklediğiniz verimde birşeyler koyabilirsiniz ortaya,, Başarılar...

0
0
edie-britt (Star) | 5 Nisan 2010, 18:33

hoş bir uygulama ama maalesef bizim okullarımızın yapabileceği en üstün şey bizi matematik yarışmalarına sokmak oluyor böyle şeylerle ilgilenen yok!!!

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz