Altın Koza Başlıyor!

03.05.2010 11:28
Altın Koza Başlıyor!

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve ülkemizin en önemli sinema etkinliklerinden Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali,  bu  yıl 7 - 13 Haziran 2010 tarihleri arasında onyedinci kez düzenleniyor.

 

Festival kapsamında her yıl olduğu gibi Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması düzenlenecek.

 

Dünyaca ünlü Yunanistanlı yönetmen Theo Angelopoulos, festivalin ‘Onur Konuğu’ olarak Adana’da olacak.

 

Festivalin geleneksel Yaşam Boyu Onur Ödülleri ise bu yıl Türk Sineması’nın dev isimlerinden Müjde Ar ile SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) Onursal Başkanı Atilla Dorsay’a takdim ediliyor.

 

Festivalde ülkemizde ve dünyada üretilen çeşitli kısa film ve belgeseller ile uzun metraj filmler de özel gösterim bölümleriyle sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Festivalde ‘Dünya Sineması’, ‘Filistin Barışa Hasret’ ve ‘FIPRESCI Keşifleri – Eleştirmenlerin Gözünden Kaçmaz’ gibi başlıklar altında gösterime sunulacak filmler, sinemaseverler tarafından merakla bekleniyor.

 

41 yıllık tarihiyle Türkiye’nin en köklü film festivallerinden birisi olan ve Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, onyedinci kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl 7-13 Haziran 2010 tarihleri arasında düzenlenecek festival, her yıl olduğu gibi ülkemizde ve dünyada üretilen uzun ve kısa metrajlı filmler ile belgeselleri sinemaseverlerle buluşturacak, sinemanın kalbi Adana’da atacak.

 

Festivalin Açılış Töreni 8 Haziran 2010 Salı günü, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılacak.

 

DÜNYA SİNEMASININ DEVİ ADANA’DA OLACAK

 

Festivalin bu yıl bir de onur konuğu var. Kendine has üslubu ile sadece Avrupa sinemasının değil, dünya sinemasının yaşayan en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen yönetmen Theo Angelopoulos, 17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin “Onur Konuğu” olarak Adana’da olacak.

 

ANGELOPOULOS FİLMLERİ TOPLU GÖSTERİMİ

 

Ülkesinin cuntadan kurtulup demokrasi sınavını geçmesinde önemli bir pay sahibi olan aydınlardan Angelopoulos, 20. yüzyılın hazin tarihini olağanüstü nitelikteki filmlerine aktardı.

 

Zamanının ustası yönetmenin her biri başyapıt düzeyindeki filmleri Kitera’ya Yolculuk (1984), Arıcı (1986), Sisli Manzaralar (1988), Leyleğin Geciken Adımı (1991), Ulis’in Bakışı (1995), Sonsuzluk ve Bir Gün (1998) ile Ağlayan Çayır (2004) isimli filmlerinden oluşan seçki Angelopoulos\'un Adana’da gerçekleştirilen ilk toplu gösterimi olacak.

 

ALTIN KOZA ONUR ÖDÜLLERİ BU YIL MÜJDE AR VE ATİLLA DORSAY’IN

 

Festivalin  geleneksel ‘Yaşam Boyu Onur Ödülleri’ bu yıl Türk Sineması’nın dev ismi Müjde Ar ile sinema yazarı Atilla Dorsay’a takdim edilecek.

 

Bölüm kapsamında Müjde Ar’ın önemli filmlerinden oluşan bir seçki, izleyiciyle buluşacak.

 

Yine Atilla Dorsay’ın çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi de, festival boyunca Adana Kültür Sanat Merkezi (Tarihi Kız Lisesi Binası)’nde gezilebilecek.

 

Ar ve Dorsay’a ödülleri 10 Haziran 2010 Perşembe akşamı yapılacak Onur Ödülleri Balosu’nda takdim edilecek.

 

FESTİVALİN YARIŞMA BÖLÜMLERİNE BÜYÜK İLGİ

 

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA JÜRİ BAŞKANI REHA ERDEM

 

Son bir yıl içinde ülkemizde üretilmiş filmlerin Altın Koza ödüllerine sahip olmak için yarışacağı ve şu ana kadar 30 civarında filmin başvurduğu Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Jüri Başkanlığı’nı ülkemizin son yıllarda yetiştirdiği en önemli yönetmenlerden biri olarak kabul edilen Reha Erdem üstleniyor.

 

Yönetmenin A Ay (1988), Kaç Para Kaç (1999), Korkuyorum Anne (2004), 5 Vakit (2006), Hayat Var (2008) ve Kosmos (2009) isimli filmleri ‘Reha Erdem Retrospektifi’ başlığı altında sinema salonlarında gösterilecek.

 

Ünlü yönetmen ayrıca 11 Haziran 2010 Cuma günü, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda saat 14.00’da ‘Reha Erdem Sineması’ konulu bir oturumla sinemaseverlerle buluşacak. Moderatörlüğünü Esin Küçüktepepınar’ın yapacağı oturumun diğer katılımcıları ise, sinema yazarı Murat Özer ve pek çok filmde Reha Erdem’le birlikte çalışmış oyuncu Sermet Yeşil ile oyuncu Elit İşcan.

 

BÜYÜK ÖDÜL TÖRENİ 12 HAZİRAN’DA

 

Festivalin kapanış töreni 12 Haziran 2010 Cumartesi günü, Merkez Park Amfi Tiyatro’da yapılacak.