Sinemalar.com

Oyunculuktan Yönetmenliğe Geçiş

10 Aralık 2010

Başlığın konusu Ben Affleck. Kendisi hiçbir zaman üst düzey bir oyuncu olamamış ancak rol aldığı yapımlarda hiç de sırıtmayan bir oyuncu. Yakışıklı da. Yani onu kamera karşısında görmek isteyen çok sinema izleyicisi ve yönetmen var. Ancak kendisinin yetenekleri sadece oyunculukla sınırlı değil. Bunu 1997 yapımı Good Will Hunting filminin senaristliğinden de kolayca anlayabiliriz. Matt Damon ile birlikte yazdıkları senaryoyu kapı kapı dolaşıp çekecek adam aramaları ve sonunda yapımcı olarak Kevin Smith\'in onlara yol göstermesi ile gelişen ve çekilen muhteşem bir filmdir Good Will Hunting de. Ondan sonra bir çok rolde daha gördük haliyle Ben Affleck\'i. Ama ilgilendiğimiz yönü onun yönetmenliği. İlk uzun metrajını 2007 yılında Gone Baby Gone ile çeken Affleck, bu filmi ile da büyük takdir toplamıştı. Bu kez karşımızda hem yönetmen hem oyuncu olarak var kendisi. Film yine Boston\'da, irlandalıların çoğunlukta olduğu bir şehirde geçiyor. Filmin adı ise The Town.

 

Film açılışı ile birlikte soygunla başlıyor. Yitik irlandalılar tek çıkış yolu soygun yapmak olan bir çete. 4 kişilik çocukluk arkadaşı bir grup bu. Ekibin beyni Doug, kaba kuvveti Gem ve diğer iki yardımcı Desmond ve Henry. Babadan oğula geçen mesleklerini devam ettiriyorlar. Bunun dışında ise mahallelerindeki çocukları korumaya çalışıyorlar genelde. Ancak işler çok da istedikleri şekilde gelişmiyor.

 

The Town, bir aksiyon filminden çok bir drama. Senaryo ise Chuck Hogan\'ın \"Hırsızlar Prensi\" romanından uyarlama. Kadroda ise birçok ünlü isim bulunuyor. En başta da tabii Ben Affleck. Diğer rollerde göreceğimiz isimler ise Jeremy Renner, Jon Hamm, Rebecca Hall, Blake Lively, Pete Postlethwaite ve Chris Cooper. Jon Hamm\'i bir sinema filminde bu kadar çok sahnede görmek gerçekten büyük zevk. Kameraya çok yakışıyor ve oldukça da başarılı bir oyuncu. Blake Lively ise Gossip Girl\'den fırsat bulup kadroya girmiş. Çok fazla gözükmüyor ancak yanlış yolda giden üzgün eski sevgili rolünü fazla başarılı olmasa da kotarabilmiş gibi duruyor. Ben Affleck ve Jeremy Renner ikilisi ise her an birbiriyle kavga etmeye hazır bir ikili gibiler.

 

Konunun, oyuncuların ve yönetmenin bir bütün olarak ele alındığında oldukça başarılı bir film olduğu söylenebilir The Town\'ın. 2 saate yakın süren film, sizi hiç sıkmıyor ve anti-kahramanlara sempatiyle bakmanızı sağlayabiliyor. Ben Affleck\'in yönetmenlik deneyimi açısından oldukça iyi bir noktada olduğu da kabul edilebilir bir gerçek. Daha fazla film yönetmesi ve konu sıkıntısı çeken Hollywood\'a nice Good Will Hunting\'ler kazandırması dileğiyle.

Tüm yorumlar (4)

Avatar
kinoman (Profesyonel) | 15 Aralık 2010, 15:40

ben afflcek bence çok iyi bir oyuncu değil. hollywood'da toplam sayısı yüzü geçmeyen çok iyi oyuncu vardır. bir de bunların altında gerek fiziğiyle, gerek ikili ilişkileriyle, gerekse çalışkanlıkları ve biraz da şanslarıyla ünlenmiş 300-400 civarında oyuncu vardır. ben affleck bu ikinci gruba girer. bir de hala benzeine rastlanmayna bir good will hunting efsanesinin ekmeğini yemektedir. zaten bir insan matt damonla kahve bile içse hayatı boyunca bu tecrübeden faydalanabilir. nitekim matt damon bahsettiğim birinci gruba girer. filme gelince trendy bir konusu var. bu sn on yılda  abd de de italyan amerikalı ve zenci amerikalı öykülerinden gına geldiği için irlandalı amerikalı öykülerine yöneliş var. nitekim diziler bile bu olgu üzerine gidip geliyor son zamanlarda. e haliyle bu filmde tipik boston irlanda suç polis macera klişesi. senaryo sıradan oyunculuklar sıradan. kurgu ve görüntüler vasat . on üzerinden 6 veririm asla sinemada izlenmesini tavsiye etmem. tipik cts gecesi evde dvd filmi.

Cevap Yaz
0
0
dentist82 (Figuran) | 13 Aralık 2010, 12:00

öncelikle film iki buçuk saat sürüyo ve bir buçuk saate rahat sıgabılır bı fılm gereksız uzatılmıs . oyunculuklara hiç lafım yok senaryo çok iyi ama akıcılık sınıfta kalıyo soygun sahneleri oldukça tatmin edici ama malesef gereksız ve uzun diyaloglar insanın uykusunu getiriyo

Cevap Yaz
0
0
fatihsan35 (Dublör) | 12 Aralık 2010, 20:20

Yorumdaki şu cümle dikkat çekici: "The Town'ın. 2 saate yakın süren film, sizi hiç sıkmıyor"
 
Oldukça yeteneksiz bir millet olduğumuz için film çekmeyi beceremiyoruz. Anlamlı, düzgün çekilmiş bir ürün ortaya koyamıyoruz. Eisenstein, kurgu denilen şaheseri, kurgunun gücünü 1925'te dünyaya gösterdi, biz daha onun ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Yabancı filmlerin kötü olanlarının çok büyük çoğunluğu kötü çekildiği için kötü filmler değildir. o filmlerin kötü olmasının sebebi, yeteneksiz yönetmenler tarafından kurgulanmış olması ya da bizde kulubeye inen futbol yöneticileri gibi kurgu odasına dalan gözünü para hırsı bürümüş yapımcılardır. Mesela son hava bükücü... senaryo-kurgu-oyunculuk açısından 150 milyon dolarlık içler acısı bir filmdir. ama dikkat ederseniz çoğu sahnesi iyi çekilmiştir. ama çok büyük senaryo boşlukları olduğundan çok kötü kurgulanmış bir filmdir
 
Olayın bizim açımızdan en kötü tarafı da bizim kötü filmlerimiz daha yapım aşamasında berbat çekiliyor. İyi çekilip kötü kurgulanmış filmimiz bile yok. O festival senin bu festival benim dolaşan Boşnak semih kaplanoğlu, emir kusturica'ya posta koyuyor ama Bosna'da yaşananlardan ötürü hissettiği acıyı ya da orada yaşananları konu olan film çekmeyi akıl erdiremiyor. Dünya savaşları, darbeler atlatmış bir milletiz ama kimsenin anlatacak bir hikayesi yok. Sanatın bütün dallarındaki yeteneksizliğimiz de benden başka kimseyi rahatsız etmiyor anlaşılan. Türk milleti ne için nefes tüketiyor çok merak ediyorum.

Gelelim bu yazdıklarımın alıntı cümleyle bağlantısına... Anlatacak hiç bir şeyi olmayan bir  milletin eleştirme-yorumlama yeteneği de olmuyor demek ki. Bir film hakkında "süresine rağmen, diyaloglardan oluşmasına rağmen, sessiz bir film olmasına rağmen, efektsiz bir aksiyon olmasına rağmen, rağmen, rağmen, rağmen...insanı hiç sıkmıyor" şeklinde yorumları sadece bizim insanımızın yorumlarında okuyorum. Her filme eğlence filmi mantığıyla bakmak ve tüm filmlere sadece sıkıldım-sıkılmadım(eğlendim) zihniyetiyle yaklaşmak sadece bize özgü bir durum herhalde. Beyin gerektirmeyen sadece iyi koşan bacakların yettiği futbol gibi gereksiz bir sporu bile milyonlarca sevenine-fanatiğine rağmen beceremeyen bir milletin sanat, edebiyat gibi alanlarda başarılı olmasını ummak da benim s*laklığım galiba.
 
Eleştiri ve yorumlama yapılamayan bir ülkede mahsun gibi cem yılmaz gibi, yılmaz erdoğan gibi seyirciye oynayan yavşak zihniyetliler bu ülkede çok havyar-ıstakoz yer, küplerini doldurur . Darbe döneminde ortalığı arabeskçiler esir almıştı. zeka düzeyimizin düştüğü şu günlerde kendi ayarımızdaki insanların ürünleri kabul görüyor.

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 10 Aralık 2010, 23:22

Başlığın konusu Ben Affleck ama The Town üzerine yoğunlaşmış:). Şahsen ben oyunculuğunu seviyorum tam anlamıyla bir jön olamasada oynadığı filmlerde ayrı bir havası oluyor. Sadece yönetmenlikle kalmaması dileğiyle.

Cevap Yaz
0
0
EsatPasha (Dublör) | 11 Aralık 2010, 11:45

ben ben affleck in daha çok filmde oynamasını arzulardım böyle çok çok çok iyi bi oyuncu saymasakta gerçekten oynadığı filmlerin hakkını veren bi oyuncu. Hesaplaşma filminde performansını çok beğenmiştim ki ilk o filmde tanıdım benn affleck i zaten : )

0
0
Görüşleriniz