!f Ankara başlıyor!

01.03.2011 17:05
!f Ankara başlıyor!

Bu yıl “!f Mahallede” sloganıyla yola çıkan Festival, 17 Şubat’ta İstanbul’da başladığı yolculuğunu Ankara’da sürdürüyor. Sıra dışı ve yenilikçi programı ile tanınan !f AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 2-6 Mart 2011 tarihleri arasında Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.

 

Festival bu yıl 5 güne çıkıyor

 

Bu yıl Ankara’daki 6. yılını kutlayan Festival, yoğun ilgi üzerine tarihlerini iki gün daha uzatıyor ve İstanbul programındaki pek çok filmi Ankara’ya taşıyor. Uzun metraj filmlerin CEPA AFM Sinemaları’nda gösterileceği Festival’in kısaları Ankara Goethe Enstitüsü’nde ve Bilkent ile Orta Doğu Teknik üniversitelerinde ücretsiz izlenebilecek.

 

!f’in filmleri bir başkadır!

 

!f Ankara programında bu yıl 100 film gösterilecek. Festival’in birbirinden etkileyici ve hafızalara kazınacak filmleri arasında, Pazar günü dağıtılan Akademi ödüllerinde En İyi Belgesel dalında Oscar alan İç İşler (Inside Job), Altın Küre Ödülleri’nde komedi dalında “en iyi film” ve “kadın oyuncu” ödüllerini toplamış olan İki Kadın Bir Erkek (The Kids Are Alright), son yılların en gözde yönetmenlerinden Xavier Dolan, ilk filmi Annemi Öldürdüm’den sonra merakla beklenen filmi Hayali Aşklar (Heartbeats), William Burroughs’un daha önce hiç yayınlanmamış görüntülerine yer veren William S. Burroughs: İçerdeki Adam (William Burroughs: A Man Within), John Lennon’u bekleyen hazin sondan hemen önceki dönemleri, sanatçının New York günlerini anlatan LennonNYC (LennonNYC), kült Japon yönetmen Sion Sono’nun, gerçek bir seri katilin hikâyesinden esinlendiği, tüyler ürpertici yeni filmi Soğuk Balık (Tsumetai Nettaigyo) de
yer alıyor.

 

Ankara’ya özel etkinlikler

 

Robert Redford’un kurduğu Sundance Enstitüsü ile birlikte dünyada 14 şehirde yürütülen “Film Forward: Kültürel Diyaloğu Geliştirmek” projesinin ortaklarından biri olan !f, Türkiyeli senarist ve yönetmenlerin yetiştirilmesine yönelik Sundance Lab modelinin bir benzerini Ankara’da da gerçekleştirecek.

 

Sundance Senaryo Laboratuarı’nda geliştirilen ve ilk gösterimini 2009 yılında Sundance’te yapan Amrika’nın (Amreeka) Ankara’da yapılacak gösterimine filmin yönetmeni Cherien Dabis de katılacak ve senaryo yazımı üzerine bir atölye düzenleyecek. Batı Şeria’da yaşayan ve bekar bir anne olan Muna’nın, oğluyla birlikte ABD’ye göç etmesiyle değişen hayatını anlatan Amrika, Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde FIPRESCI Ödülü’nü kazanmıştı.

 

Festival kapsamında ayrıca, 2009’da Sundance’te İzleyici Ödülü ve World Cinema
Prize for Directing Ödülü’nü alan, 30 yıllık savaş ve Taliban rejimi ile boğuşan ülkede milyonların izlediği ve oyladığı TV yarışması Pop Idol’da yarışan yarışmacıların hikayesini anlatan Afgan Star’ın (Afghan Star) yönetmeni Havana Marking de Ankara’ya konuk olacak.

 

“Sinemanın Geleceği” Ankara’da

 

Sinemanın geçirdiği değişimde, izleyici ve film arasındaki ilişki daha çift taraflı
bir hale gelirken, !f Ankara’da izleyicileri de değişimdeki yerini alması gerektiğini
düşünen Festival, CEPA AFM sinemasına yerleştirilecek bilgisayarlarda interaktif film gösterimleri yapacak. Sinemaseverler festival boyunca, Kanadalı National Film Board’un ve Submarine Interactive’in yapımlarından Out My Window – Highrise, Capturing Reality, Water Life, Crash Course, This Land ve Collapsus adlı interaktif filmleri istedikleri gibi yönlendirecek ve izleyecekler.

 

Biletler gişelerde ve mybilet’te

 

!f Ankara’nın biletleri bu sene de www.mybilet.com’dan ve CEPA AFM Sinemaları’nın
gişelerinde satışa sunulacak. Hafta içi gündüz seansları 6 TL, hafta içi 19:00 ve sonraki seanslarla hafta sonu seansları tam biletleri 13 TL, öğrenci biletleri ise 10 TL’den satışa sunulacak. 21:30 ve 22.00 seansları tek fiyat, 14 TL olacak. “Forward”, “Retrospektif” ve “Türk filmleri” gösterimlerinin biletleri de 6 TL’den satılacak. gnçtrkcll’lilere festival boyunca, gişelerden hafta içi gündüz seanslarında ikinci bilet bedava!

 

!f İstanbul’u kaçıran Ankara’lı sinema severler 2-6 Mart tarihleri arasında birbirinden güzel bağımsız filmleri Ankara’da izleme şansına sahip olacaklar.