Sinemalar.com

Tom Waits, Joker'in ilham kaynağı mı?

Tom Waits, Joker'in ilham kaynağı mı?
1 Ağustos 2012

Tom Waits’in 1979’da katıldığı televizyon programındaki hareketleriyle, ‘The Dark Knight’ın kötü karakteri Joker arasındaki benzerlik gözden kaçmadı.

Heath Ledger’ın, ‘The Dark Knight’taki Joker karakterini canlandırırken, ilham aldığı kişinin Tom Waits olabileceği söyleniyor.

Söylentiler, Waits’in 1979 yılında katıldığı bir televizyon programının görüntülerinin Batman severler tarafından bulunmasıyla başladı. Waits’in program boyunca gözlenen hareketleri ve konuşmasının, kötü karakter Joker’le olan inanılmaz benzerliği, akla Waits’in, Heath Ledger’a ilham vermiş olabileceği sorusunu getiriyor.

Ledger, 2008 yılında Batman’in çekimlerinden sonra yüksek dozda ilaçtan hayatını kaybetti. Ölümünden bir sene sonra canlandırdığı ‘psikopat, toplu katliam yapan, empati yeteneği olmayan, şizofren bir palyaço’ olarak tanımlanan Joker karakteriyle Oscar ödülünün sahibi oldu.

İkili, yönetmeni Terry Gilliam olan 2009 yapımı ‘The Imaginarium of Doctor Parnassus’ta beraber rol almışlardı. Ledger’ın Waits’i tanıdığı ya da Waits’e ait görüntüleri izleyip izlemediği bilinmiyor. Ancak Ledger, ünlü bir rock yıldızından ilham alan ilk oyuncu değil. Johnny Depp, ‘Pirates of the Carribean’ filminde Jack Sparrow karakterini canlandırırken Keith Richards’ı örnek aldı ve serinin ikinci ve üçüncü filminde Richards, Depp’in babası rolünü canlandırdı.

 

 

Kaynak:ntvmsnbc

Haber Kaynağı ntvmsnbc

Tüm yorumlar (4)

Avatar
10thDoctor (Profesyonel) | 1 Ağustos 2012, 16:22

yahu ilham almışsa almış ne olacak yani bence mükemmeldi hatta olaganüstüydü

Cevap Yaz
0
0
BatuhanTheWriteYourNickHere (Amatör) | 1 Ağustos 2012, 05:10

Joker ilk olarak 1940 yılında gözüken bir karakter... Yapmayın...

Cevap Yaz
0
0
MojoRising (Figuran) | 1 Ağustos 2012, 00:58

Arkadaşlar Heath Ledger ölmeden önce bir röportajında Joker karakteri için iki kişiden ilham aldığını söylemişti. Joker'in giyiniş tarzı için IGGY POP (özellikle 70'lerde punk rock alanına damgasını vurmuş önemli bir şarkıcı, en iyi şarkılarından birisi de ''The Passenger'' dinlemek isteyenlere tavsiye ederim) dan ilham almıştır. Joker karakterinin hareketleri ise Stanley Kubrick üstadın sinema başyapıtı ''Otomatik Portakal'' (A Clockwork Orange) filminin başkarakteri ALEX 'ten ilham alınmıştır. (bu filmi de kült filmlere meraklı arkadaşlara, şiddetten ve cinsellikten rahatsız olmayan herkese rahatlıkla tavsiye ederim.

Cevap Yaz
0
1
titi (Dublör) | 31 Temmuz 2012, 19:19

az önce youtubedan baktım denilen calı yayına evet benzerlik var konuşma tarzı özellikle en çok o benziyo tabi adam canlı yayında kahkaha atıcak hali yok konuşma tarzı aynı ama :)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz