Tom Waits, Joker'in ilham kaynağı mı?

01.08.2012 12:13
Tom Waits, Joker'in ilham kaynağı mı?

Tom Waits’in 1979’da katıldığı televizyon programındaki hareketleriyle, ‘The Dark Knight’ın kötü karakteri Joker arasındaki benzerlik gözden kaçmadı.

Heath Ledger’ın, ‘The Dark Knight’taki Joker karakterini canlandırırken, ilham aldığı kişinin Tom Waits olabileceği söyleniyor.

Söylentiler, Waits’in 1979 yılında katıldığı bir televizyon programının görüntülerinin Batman severler tarafından bulunmasıyla başladı. Waits’in program boyunca gözlenen hareketleri ve konuşmasının, kötü karakter Joker’le olan inanılmaz benzerliği, akla Waits’in, Heath Ledger’a ilham vermiş olabileceği sorusunu getiriyor.

Ledger, 2008 yılında Batman’in çekimlerinden sonra yüksek dozda ilaçtan hayatını kaybetti. Ölümünden bir sene sonra canlandırdığı ‘psikopat, toplu katliam yapan, empati yeteneği olmayan, şizofren bir palyaço’ olarak tanımlanan Joker karakteriyle Oscar ödülünün sahibi oldu.

İkili, yönetmeni Terry Gilliam olan 2009 yapımı ‘The Imaginarium of Doctor Parnassus’ta beraber rol almışlardı. Ledger’ın Waits’i tanıdığı ya da Waits’e ait görüntüleri izleyip izlemediği bilinmiyor. Ancak Ledger, ünlü bir rock yıldızından ilham alan ilk oyuncu değil. Johnny Depp, ‘Pirates of the Carribean’ filminde Jack Sparrow karakterini canlandırırken Keith Richards’ı örnek aldı ve serinin ikinci ve üçüncü filminde Richards, Depp’in babası rolünü canlandırdı.

 

 

Kaynak:ntvmsnbc