Venedik Aslanları Altın Portakal’da

10.09.2012 14:11
Venedik Aslanları Altın Portakal’da

Venedik’te Altın Aslan ödülüne değer görülen 'Pieta' ve Genç Aslan ödülüyle dönen Ali Aydın’ın filmi 'Küf', Altın Portakal Film Festivali’nde...

İSTANBUL - Venedik Film Festivali’nin en iyileri Altın Portakal Film Festivali’nde buluşuyor. Venedik Film Festivali’nden Genç Aslan ödülüyle dönen Ali Aydın’ın “Küf” adlı filmi 49. Altın Portakal’ın yarışma filmleri arasında yer alıyor. Venedik’te Altın Aslan ödülüne değer görülen Güney Koreli yönetmen Kim Ki-Duk’un “Pieta” adlı filmi de Ustaların Gözünden başlığı altında Altın Portakal’da gösterilecek.

Geleceğin Aslan’ı

69. Venedik Film Festivali’nde Ali Aydın’a en iyi ilk yönetmenlik ödülü kazandıran ve dünya prömiyerini Venedik’te yapan “Küf”ün başrollerini Ercan Kesal, Muhammet Uzuner ve Tansu Biçer paylaşıyor. Venedik Film Festivali’nde Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası (International Film Critics' Week) bölümünde gösterilen 9 filmden biri olan Küf, Saraybosna Film Festivali'nde Work in Progress Ödülü'ne de değer görülmüştü. 18 yıldan bu yana kayıp olan oğlunu arayan, demiryollarında yol bekçisi olan Basri'nin, toplum tarafından yalnızlaştırılmasını ve vicdanın insanı ummadığı bir anda nasıl çepeçevre sarabileceğini anlatan Küf’ün senaryosu da Ali Aydın’a ait.

Altın Aslan Ustaların Gözü’nde

49. Festivalin Ustaların Gözünden bölümünde gösterilecek olan “Pieta - Acı”, Güney Koreli usta yönetmen Kim Ki-Duk’un son çalışması. Venedik Film Festivali’nde en iyi filme verilen Altın Aslan ödülüne değer görülen filmde, kaybedecek bir şeyi olmadığını düşünen, mafya adına haraç toplayan acımasız bir adamın, yaşamına annesi olduğunu iddia eden bir kadının girmesiyle yaşadığı değişim anlatılıyor.