7. Uluslararası 2.El Film Festivali

14.02.2013 10:52
7. Uluslararası 2.El Film Festivali

Kalbinin Sesini Dinle Asla Vazgeçme!

 

“Elemiyoruz, Ellemiyoruz” sloganıyla yola çıkan ve daha önce en az bir film festivalinden elenmiş filmlerin katılabildiği, “Uluslararası 2.El Film Festivali” yoluna tüm hızıyla devam ediyor. Festival 20- 24 Şubat 2013 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek.

 

2007 yılında kurulan Uluslararası Ankamall 2.El Film Festivali, altı yıldır ön elemede elenen filmlere ev sahipliği yapıyor. Geçen yıl futbol konseptiyle düzenlenen ve büyük ilgi gören festival bu yıl Ritim Konsepti ile festival izleyicisiyle buluşacak. Festivalde gösterime girecek olan filmler ise 7 nota üzerinden kategorilendirilecek. Festivalde her sene olduğu gibi film gösterimlerinin yanı sıra ritim konseptine uygun olarak konser, atölye, sergi gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

 

Elimiz İşte, Gözümüz Ormanda!

 

Kurulduğu günden bu yana ikinci el filmlere sahip çıkan festival kendini sadece film gösterimi ve konuk ağırlama gibi genel kurallarla sınırlamıyor. Bu yıl ilk kez ‘Festival Hatıra Ormanları’ fikri ile; şimdiye kadar festivale katkı ve katılım sağlayan yönetmenler, oyuncular, senaristler vb. adına sinemanın rengini en iyi temsil edecek olan kızılçam, festival kurumsal destekçileri adına ise meyve ağaçları dikmeyi planlıyor. Orman Ankara’nın doğusunda yer alan, şehir merkezine 50 km uzaklıktaki Elmadağ ilçesinde 23 Şubat 2013 tarihinde oluşturulacaktır.

 

Uluslararası 2. El Film Festivali’nden ‘Türk Sineması’na Vefa Sözü

 

6 yıldır düzenlenen festival, 7. yılından itibaren Türk Sineması’nın emekçilerine ve duayenlerine sinemaya katkılarından dolayı ‘Ahde Vefa Ödülleri’ adı altında teşekkür etmeye karar verdi. Festival 7. yılında 7 isme ödül verecek. Bu sene ödül verilecek isimler ise şöyle: Adı Türkiye sınırlarını aşan yönetmen Çetin İnanç, filme çekilmiş 395 senaryosu ile dünyanın en ilgi çekici rekorlarının yer aldığı Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Safa Önal, Türk sinemasının yakışıklı jönü Salih Güney, ilk kadın sinema yazarı olarak kabul gören Sevin Okyay, Türk sinemasının anı defteri Agah Özgüç, Türk filmlerinin unutulmaz ismi Sümer Tilmaç, Türk sinemasının başarılı kadın oyuncusu Selda Alkor.

 

Festival Açılışı Ritimle Olacak!

 

Festival bu yıl; Türkiye’nin ilk klarnetçilerinden sayılan, Barbaros Erköse’nin hayatını anlatan, PTT Film yapımcılığında, Bertan Başaran’ın yönetmenliğinde gerçekleştirilen ‘Barbaros Erköse- Sensiz Yaşanmaz’ filmi ile perdelerini açacak. Barbaros Erköse’nin katılımı ile gerçekleştirilecek açılış törenine yönetmen Bertan Başaran ve yapımcı Balım Tanrıöver de katılacak. Ayrıca 21 Şubat Perşembe günü ANKAmall Sanatoli Sahnesi’nde Barbaros Erköse belgeseli gerçekleştirilecektir. Konser biletleri Sanatolia gişesinden 22 TL karşılığında satın alınabilecek.

 

‘Don’t Be A Gringo’ ve ‘Cumhuriyet Döneminden 40 Sinema Dergisi’ 

 

Festival kapsamında bu yıl gerçekleştirilecek olan sergilerden biri; Güney Amerika gezisini hikayeleştiren fotoğraflardan oluşan PTT Film ortağı Şebnem Kitiş’in ‘Don’t Be A Gringo’ sergisi olacak. Türkiye’de ilk defa bu festivalde görücüye çıkacak sergi, ANKAmall’de festival katılımcılarıyla buluşacak. Festivalde yer alacak diğer sergi de Ters Ninja bloğunun kurucusu sinema yazarı Ege Görgün tarafından oluşturulan, Cumhuriyet Döneminden 40 Sinema Dergisi sergisi olacak.

 

ATÖLYELER

 

• “Resimlerin Ritmi – VJing Atölyesi” (22 Şubat Cuma 15:00 – 17:00)

 

Eğitmen: Karin Balkenhol

 

VJing, görüntü ve seslerin canlı performansıdır. Atölyede fotoğraf, film, yazı ve desenler; bir ritme göre bütünleştirilerek / karşılaştırılarak yan yana ve üstüste anında değiştirilip kurgulanarak gösterim teknikleri öğretilecektir. Böylece rastlantısal ve planlı sekansları bir araya getirerek müzik eşliğinde kurgulamayı canlı uygulama ile öğrenebilirsiniz. Dilerseniz bir USB bellek ile kendi fotoğraf, film, klip vb. görsellerinizi yanınızda getirerek tamamen özgün bir performans yaratabilirsiniz.


Not: Atölye 9 katılımcı ile sınırlıdır. iMac bilgisayarlarda “Modul 8” programı kullanılacaktır (cihazlar ve program festival tarafından temin edilecektir).

 

• “Serdar Kılıç ile Doğada Hayatta Kalma Yöntemleri” (24 Şubat Pazar 13:45 – 14:45)

 

NTV’de “Doğada Tek Başına” programını hazırlayan ve sunan Serdar Kılıç, katılımcılara tecrübelerini uygulamalı olarak aktaracak.

 

İMZA GÜNLERİ

 

Festival kapsamında 24 Şubat Pazar günü ANKAmall D&R önünde gerçekleştirilecek imza gününde Pınar Öğünç, Yeşim Ceren Bozoğlu, Ege Görgün, Burak Göral, Agah Özgüç, Banu Bozdemir, Mesut Kara kitaplarını imzalayacaklar.