Nedir Bu ‘Cloverfield’ Muamması?

29.01.2008 14:31
Nedir Bu ‘Cloverfield’ Muamması?

Bugüne kadar gizli tutulan, gizli çekilen ve sinemaseverlerin ilk defa “Transformers”ın ön gösterimi öncesinde haberdar olduğu bilimkurgu filmi “Cloverfield”, 15 Şubat 2008’de gösterime girecek. Yapımcılığını J.J. Abrams’ın, yönetmenliğini Matt Reeves’in üstlendiği; senaryosunu Drew Goddard’ın yazdığı filmde New York’a düzenlenen bir canavar saldırısına tanıklık eden insanların öyküsü anlatılıyor.

Paramount Pictures, Şubat 2007’de “Cloverfield” adlı projeye gizlice yeşil ışık yaktı. Yapımcığılını J.J. Abrams, yönetmenliğini Matt Reeves’in üstleneceği filmin senaryosunu, daha önce “Lost” ve “Alias” dizilerinde Abrams’la çalışan Drew Goddard’ın yazmasına karar verildi. Oyuncu seçmeleri de tam bir gizlilik içerisinde yürütüldü. Hatta oyuncu adaylarına senaryo taslağı dahi gönderilmedi.

“Transformers”ın çok geniş izleyici kitlesine ulaşacağını bilen Paramount yetkilileri, filmin gösterimi öncesine “Cloverfield”ın kısa fragmanını yerleştirmeye karar verdi. Fragmanda filmin ismi geçmiyordu. Fragmanın açılışında New York’taki bir barda düzenlenen partiden ve kentten görüntüler vardı. Hemen ardından kulakları sağır eden bir gürültü duyuluyor, bardaki kargaşa sırasında davetliler merdivenden aşağıya kaçmaya çalışırken, New York caddelerini alev alev yanan yıkıntı ve enkazlar kaplıyordu. Ardından Manhattan tarafında şiddetli bir patlama oluyor; Özgürlük Heykeli’nin kafası tıpkı dev bir top güllesi gibi caddeye çarpıyordu.

Tahmini bütçesi 30 milyon dolar olan filmin çekimlerine haziran ortasında New York’ta başlandı. Çekimlerde ev-yapımı amatör film stilini vermesi için elde taşınan kamera kullanıldı. Böylelikle “Armageddon” ile “The Blair Witch Project” karışımı tadını veren görüntülere ulaşıldı. Filmin tamamının bu şekilde çekilip çekilmeyeceği bilinmemekle beraber en azından başlangıcı böyleydi.

Nedir Bu “Cloverfield” Muamması?

“Transformers”ın basın gösteriminden önce perdeye yansıtılan esrarengiz fragmana tanıklık edenler şaşkınlık içindeydi. Basın gösterimleri öncesinde bu tipte fragman yayınlanması pek sık rastlanan bir durum değildi. Üstelik ortada birçok gazetecinin adını dahi bilmediği bir filmin fragmanı vardı.

Bu arada J.J. Abrams’ın “Cloverfield” adlı çok gizli bir projenin yapımcılığını üstlendiğini bilenler de vardı elbette… Hatta kimileri, bu filmin prodüksiyon aşamasına geldiğini dahi biliyordu.

Fragmanın gösterime girmesiyle birlikte spekülasyonlar birbirini izlemeye başladı. Stephen King’in “The Dark Tower” adlı kitabının “Cloverfield” ismi altında gizlice çekilmekte olduğu iddiaları ortaya atıldı. Sonuçta J.J. Abrams’ın “The Dark Tower” projesiyle ilişkili olduğu biliniyordu. Sonra, “The Dark Tower”da oynadığını iddia eden bir aktör ortaya çıktı ve internette açtığı blog’unda “The Dark Tower”ın halen “Cloverfield” ismi altında çekilmekte olduğunu açıkladı. Tabii ki, bunun uydurma olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Peki öyleyse “Cloverfield” neydi? “Transformers”ın ön gösterimine katılanlardan birisi olan Cinematical’in sahibi Scott Weinberg, izlediği fragmanı şu sözlerle anlatıyordu: “Fragmanın açılışında gençler arasında düzenlenen bir parti vardır. Aralarından birisi ertesi gün kentten ayrılacak gibidir. Bu nedenle hepsinde acı-tatlı bir hüzün vardır. Parti devam ederken büyük bir kargaşa çıkar. Yakınlarda bir yerde şiddetli bir patlama olmuştur. Sokaklarda insanlar panik halinde kaçışmaktadır. Ardından Özgürlük Heykeli’nin kafası caddenin tam ortasına düşer ve ekranda 18 Ocak 2008 tarihini görürüz. Fragmandaki görüntülerin tamamı elde taşınır kameralarla saptanmış. Temelde ‘The Blair Witch Project’ ile ‘Godzilla’ karışımı bir havası var. Sabırsızlıkla bekleyeceğim.”

J.J. Abrams’ın “Cloverfield” olarak bilinen projesiyle ilgili muammalar bir web sitesi ile bir blogun yayına girmesiyle daha da derinleşmeye başladı. Bu adreslerde yayınlanan dedikodularla “Cloverfield” üzerindeki esrar perdesi daha da koyulaştı. Siteye gelen ve yanına bir de video eklenmiş özel bir mesajda şöyle bir yazı vardı: “Yardım almak için yıldızlara bakın. “Van” adlı birisine bir e-mail gönderebilirsiniz. Beş ayrı bulmaca arasında yolunuzu bulabilmeniz için o size rehberlik yapacaktır.”

Hakkında çıkan spekülasyonlar sayesinde zamanla daha da popüler olan “Cloverfield”, Türkçe adıyla “Canavar” olarak, 15 Şubat 2008’de Türkiye sinemalarında gösterilmeye başlanıyor.