Sinemalar.com

Vicdanı Olanlara Sesleniyorum

Vicdanı Olanlara Sesleniyorum
17 Haziran 2013

Gezi Parkı'na Cumartesi akşamı yapılan polis müdahalesini ünlü yönetmen Fatih Akın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yazdığı açık mektupla protesto etti. Akın, "Vicdanı olanlara sesleniyorum, bu vahşeti durdurun!" dedi.

 

Yönetmen Fatih Akın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderdiği açık mektubu hem Almanca hem de Türkçe kaleme aldı. Alman gazetesi Hamburger Morgenpost'ta yayınlanan mektupta Cumartesi akşamı yeniden başlayan polis şiddetinde yüzlerce kişinin yaralandığı belirtildi.

 

Yönetmen Fatih Akın'ın Cumhurbaşkanı Gül'e yazdığı açık mektup şöyle:

 

Sayın Cumhurbaşkanım,

 

Belki duymamışsinizdir diye düşünerek yazıyorum.

 

Dün akşam saatlerinde yeniden başlayan polis şiddeti sonucunda yüzlerce insan yaralanmıştır.

 

14 yaşında bir çocuk, polisin attığı biber gazı mermisiyle beyin kanaması geçirdi. Ameliyatın ardından şimdi uyutuluyor. Hayati tehlikesi yüksek.

 

Yaralılara yardım etmek isteyen gönüllü doktorlar, terorist diye gözaltına alınıyor. Revirlere gaz bombalarıyla saldırılıyor.

 

Gözaltına alınanların haklarını savunmak isteyen avukatlar gözaltına alınıyor.

 

Polis, kapalı alanlarda gaz bombası kullanıyor. Bu yetmezmiş gibi, insanların kendilerini korumak için taktığı basit gaz maskelerini çıkarttırıyor. Sularına el koyuyor.

 

Tehdit ve gözdağıyla susturulan medya, belgesel yayınlamaya devam ediyor.

 

Gerçekleri göstermeye çalışanlar ağır para cezaları ve baskılarla susturulmaya çalışılıyor.

 

Milletvekilleri de polis şiddetinden payına düşeni alıyor.

 

Gösterilerde polis kurşunuyla öldürülen Ethem'in cenaze törenine bile izin verilmiyor.

 

Bir bakan çıkıp, Taksim Meydanı'nda da olan herkesi terörist ilan edebiliyor.

 

Polis hiçbir ayırım gözetmeden halka tonlarca biber gazı, gazlı su, plastik mermiyle müdahale etmeye devam ediyor.

 

Ve siz, susuyorsunuz..

 

Çok değil, on yıl önce, temel hak ve özgürlükleriniz için mücadele eden siz ve sizin partiniz... Bu halkı en iyi sizin anlamanız gerekmez mi?

 

İktidar gömleğini giyen diğerleri gibi vicdanınızı soyunup bir tarafa bıraktığınızı düşünmek istemiyorum.

 

Vicdanı olanlara sesleniyorum; bu vahşeti durdurun!

 

Fatih Akın

 

MERKEL'E 'SEYİRCİ KALMAYIN' MEKTUBU

 

Türk kökenli yönetmen Fatih Akın, Türk kökenli aktris Sibel Kekilli ve bazı Alman sanatçılar, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e yazdıkları mektupta da, Türkiye’deki şiddetin sona ermesi için girişimde bulunma çağrısı yaptı ve "Seyirci kalmayın" dedi.

 

Sanatçılar, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yönelik açık mektupta, Türkiye'de şiddetin sona ermesi için devreye girmesi çağrısında bulunarak “Lütfen seyirci kalmayın” dedi.

 

Aralarında sinemacı, oyuncu ve yazarların bulunduğu sanatçılar, Merkel'i diğer Avrupa ülkelerinin liderleriyle birlikte Türk hükümetinin halka karşı şiddeti sona erdirmesini sağlamaya çağırdı.

 

Mektuba imza atan isimler arasında sinema ve tiyatro yönetmenleri Fatih Akın, Dani Levy, René Pollesch, Sebastian Nübling ve Lukas Langhoff'ın yanı sıra oyuncu Sibel Kekilli, Jan Josef Liefers, Anna Loos ve çok sayıda yazar bulunuyor.

Popüler Yorumlar

tony06 (Profesyonel) | 18 Haziran 2013, 09:16

adamın dibisin üstadım

2
6

Tüm yorumlar (2)

Avatar
sinematografi (Profesyonel) | 18 Haziran 2013, 16:35

Bunlar bizim aydın(!) larımız ne ilginç. Sanatçı dediğin ortalığı karıştıran değil toplumu birleştiren olmalı. Bu olayları destekleyen insanlar vatansever oluyor ya hani ona da gülerim işte orada Türk bayrağı sallayan pkklı yaratıklar ne diye sorarız adama. Ermeniler desen bu olaylarla bayram edecek hale gelmiş yurt dışından ne kadar islam düşmanı Türk düşmanı kanal varsa olayları destekliyor. Apaçık şekilde kullanılan bir olaydı Gezi parkı bunu göremeyen gözler fütursuzca ona buna sataşıyorlar kudurmuş köpek misali devlet malına zarar verip polislere azdırıcı davranışlarda bulunuyorlar. Bunun adı vatanseverlik değil düpedüz vatan hainliğidir.

Cevap Yaz
4
2
tony06 (Profesyonel) | 18 Haziran 2013, 09:16

adamın dibisin üstadım

Cevap Yaz
2
6
Görüşleriniz