Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar Aday Adayları

5 Aralık 2013

Geçtiğimiz sene Michael Haneke imzalı Amour’un kazandığı yabancı dilde en iyi film Oscar ödülü için bu sene bir rekora imza atılarak toplamda 76 ülke adaylık başvurusunda bulundu. Aşağıda fragmanları ile birlikte listelenen 76 filmden 9 tanesi, ocak ayının başında yapılacak eleme ile yarı finale (ya da kısa liste) kalacak. Daha sonra bu 9 film arasından seçilecek 5 yapım ise aday statüsünde 16 Ocak 2014 tarihinde diğer kategorilerle birlikte duyurulacak. 

İşte aday adayları:

TÜRKİYE, Kelebeğin Rüyası (Yılmaz Erdoğan)

AFGANİSTAN, Wajma (An Afghan Love Story) (Barmak Akram)

ALMANYA, Two Lives / Zwei Leben (Georg Mass)

ARJANTİN, The German Doctor / Wakolda (Lucia Puenzo)

ARNAVUTLUK, Agon (Robert Budina)

AVUSTRALYA, The Rocket (Kim Mordaunt)

AVUSTURYA, The Wall / Die Wand (Julian Pölsler)

AZERBAYCAN, Steppe Man (Shamil Aliyev)

BANGLADEŞ, Television (Mostofa Sarwar Farooki)

BELÇİKA, The Broken Circle Breakdown  (Felix Van Groeningen)

BİRLEŞİK KRALLIK, Metro Manila (Sean Ellis)

BOSNA HERSEK, Epizoda u zivotu beraca zeljeza / An Episode in the Life of an Iron Picker (Danis Tanović)

BREZİLYA, O Som ao Redor / Neighbouring Sounds (Kleber Mendonça Filho)

BULGARİSTAN, Colour of the Chameleon (Emil Hristov)

ÇAD, GriGris (Mahamat-Saleh Haroun)

ÇİN, Back to 1942 (Feng Xiaogang)

DANİMARKA, Jagten / The Hunt (Thomas Vinterberg)

DOMİNİK CUMHURİYETİ, Who’s the Boss? / Quién Manda? (Ronni Castillo)

EKVATOR, Porcelain Horse (Javier Andrade)

ENDONEZYA, Sang Kiai (Rako Prijanto)

ESTONYA, Free Range (Veiko Õunpuu)

FAS, God's Horses / Les chevaux de Dieu (Nabil Ayouch)

FİLİPİNLER, Transit (Hannah Espia) 

FİLİSTİN, Omar (Hany Abu-Assad)

FİNLANDİYA, Disciple / Lärjungen (Ulrika Bengts)

FRANSA, Renoir (Gilles Bourdos)

GÜNEY AFRİKA, Four Corners (Ian Gabriel)

GÜNEY KORE, Juvenile Offender (Kang Yi-kwan)

GÜRCİSTAN, In Bloom (Nana Ekvtimishvili ve Simon Groß)

HIRVATİSTAN, Halimin put / Halima's Path (Arsen Anton Ostojić)

HİNDİSTAN, The Good Road (Gyan Correa)

HOLLANDA, Borgman (Alex van Warmerdam)

HONG KONG, The Grandmaster (Wong Kar-wai)

İRAN, The Past / Le Passe (Asghar Farhadi)

İSPANYA, 15 años y un día / 15 Years and One Day (Gracia Querejeta)

İSRAİL, Bethlehem (Yuval Adler)

İSVEÇ, Eat Sleep Die / Äta sova dö (Gabriela Pichler)

İSVİÇRE, More than Honey (Markus Imhoof) 

İTALYA, La grande bellezza / The Great Beauty (Paolo Sorrentino)

İZLANDA, Of Horses and Men (Benedikt Erlingsson)

JAPONYA, The Great Passage (Yûya Ishii)

KAMBOÇYA, The Missing Picture / L'image manquante (Rithy Panh)

KANADA, Gabrielle (Louise Archambault)

KARADAĞ, Bad Destiny (Drasko Durović)

KAZAKİSTAN, The Old Man (Ermek Tursunov)

KOLOMBİYA, La Playa DC (Juan Andrés Arango)

LETONYA, Mother, I Love You / Mammu es Tevi milu (Janis Nords)

LİTVANYA, Conversations on Serious Topics (Giedrė Beinoriūtė)

LÜBNAN, Ghadi (Amin Dora)

LÜKSEMBURG, Blind Spot / Doudege Wénkel (Christophe Wanger)

MACARİSTAN, The Notebook / A nagy füzet (János Szász)

MEKSİKA, Heli (Amat Escalante)

MISIR, Winter of Discontent (Ibrahim El-Batout)

MOLDOVA, All God’s Children (Adrian Popovici)

NEPAL, Soongava: Dance of the Orchids (Subarna Thapa)

NORVEÇ, Jeg er din / I Am Yours (Iram Haq)

PAKİSTAN, Zinda Bhaag (Meenu Gaur, Farjad Nabi)

PERU, The Cleaner / El limpiador (Adrian Saba)

POLONYA, Walesa. Czlowiek z nadziei / Walesa (Andrzej Wajda)

PORTEKİZ, Linhas de Wellington/ Lines of Wellington (Valeria Sarmiento)

ROMANYA, Child’s Pose / Pozitia Copilului (Calin Peter Netzer)

RUSYA, Stalingrad (Fedor Bondarchuk)

SIRBİSTAN, Circles (Srdan Golubovic)

SİNGAPUR, Ilo Ilo (Anthony Chen)

SLOVAKYA, Môj pes Killer / My Dog Killer (Mira Fornay)

SLOVENYA, Razredni sovraznik / Class Enemy (Rok Biček)

SUUDİ ARABİSTAN, Wadjda (Haifaa Al-Mansour)

ŞİLİ, Gloria (Sebastián Lelio)

TAYLAND, Countdown (Nattawut Poonpiriya)

TAYVAN, Soul (Chung Mong-Hong)

UKRAYNA, Paradjanov (Serge Avedikian, Olena Fetisova)

URUGUAY, Anina (Alfredo Soderguit)

VENEZUELA, Breach in the Silence / Brecha en el silencio (Luis & Andrés Rodríguez)

YENİ ZELANDA, White Lies (Dana Rotberg)

YUNANİSTAN, Boy Eating the Bird’s Food (Ektoras Lyzigos)

Tüm yorumlar (0)

Avatar
Görüşleriniz