Sinemalar.com

‘Mevlana: Aşkın Dansı’ Başlıyor!

‘Mevlana: Aşkın Dansı’ Başlıyor!
19 Nisan 2008

Yüzyılları aşan evrensel barış, kardeşlik ve aşk düşünceleriyle tüm dünyada geniş kitleler tarafından sevilen ve saygı duyulan, büyük felsefi düşünür, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hayatını konu alan “Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı”, 25 Nisan’da gösterime giriyor.

Tüm dünyada milyonları etkisi altına alan, düşünceleriyle insanlığa yön veren Mevlana’nın sevgi ve barış öğretilerinin, sinemanın etkisi ve gücüyle yorumlanması ve geniş bir izleyici kitlesine sunulması filmin temel amacı olarak ifade ediliyor.

\"\"13. yüzyıldan günümüze kadar uzanan, aşk ve hümanizm temalarıyla insanlığı kucaklayan Mevlana’nın, evrensel düşüncelerini şiirsel ve dramatik bir dille milyonlara anlatmayı amaçlayan film, Anadolu’dan yayılan Mevlana’nın sevgi ışığını etkileyici ve akıcı bir şekilde yansıtıyor.

Dramatik sahneleri 24.kuşaktan torunu olan Sinan TUZCU ile Burak SERGEN, Özcan DENİZ, Müşfik KENTER,  Turan ÖZDEMİR ve Selçuk YÖNTEM gibi çok önemli bir kadro tarafından canlandırılan ‘Mevlana Aşkın Dansı’;  Yılmaz ERDOĞAN, Yıldız KENTER, Cüneyt TÜREL ve Meltem CUMBUL’un şiirleriyle,  Mehmet ATAY’ın anlatımıyla  tamamlandı.

Müzikleri Kalan Müzik, Ömer Faruk TEKBİLEK, Burcu Güneş ve Sezen AKSU tarafından hazırlanan ‘Mevlana Aşkın Dansı’  ilk defa özel 3D, matte painting ve 14. yüzyıl minyatürlerinin dijital ortamda yeniden yaratılması ile yepyeni bir dünyanın kapılarını açıyor. 

\"\"Tüm dünyada altı farklı ülkede çekilen film, ilk defa  UNESCO  ve Birleşmiş Milletler Merkezi’nden destek alarak  özel izinler ile çekimler yapılarak tamamlandı. 

Yönetmenliğini ve senaristliğini Kürşat KIZBAZ’ın üstlendiği, Imagine Film Productions tarafından hazırlanan ‘Mevlana Aşkın Dansı’  dramatik belgesel filmi, BestLine Pictures’ın dağıtımı ile 25 Nisan 2008 tarihinde vizyona giriyor…

 

Haber Kaynağı sinemalar.com

Tüm yorumlar (6)

Avatar
sQit (Dublör) | 12 Ağustos 2011, 17:23

berbatlığın ötesinde rollerin hiçbirinin hakkı verilmemiş.bu yapıtta halbuki çok farklı desenler işlenebilir.hele özcan deniz.neyse daha fazla mide bulandırmaya gerek yok.siz en iyisi hiç mi hiç izlemeyin.emeğe saygıdan dolayı 10/4
 

Cevap Yaz
0
0
jonjon (Profesyonel) | 27 Nisan 2008, 18:29

inşallah buda 120 gibi bize anlatacağı çok şeyi olan bi filmdir..en kısa zmnda gidicem..

Cevap Yaz
0
0
jon-jon (Figuran) | 28 Nisan 2008, 16:41

ewt kankacım bnde öyle düsünüorm..zaten konusu mevlana hazretleri;kesin çok qüseldir..ama inşallh bekledqim qbi olur..

0
0
mavi333 (Amatör) | 26 Nisan 2008, 15:08

mrb güzel bir filme benziyor eger bulundugum şehire gelirse izlemek isterim.emegi geçenlere tşk ediyorum.

Cevap Yaz
0
0
fibonacci (Profesyonel) | 22 Nisan 2008, 22:00

heyecanla bekliyoruz işallah güzeldir oyuncular kaliteli ama film nası bakalım

Cevap Yaz
0
0
TILSIM (Star) | 21 Nisan 2008, 18:44

sonunda mevlanamızında filmide yapıldı ya haydi hayırlısı

en sevdiğim sözü ise = hamdım piştim yandım ;)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz