Muhsin Bey Yenilendi!

19.02.2014 12:06

İstanbul Film Festivali’nin yedi yıl önce Groupama işbirliğiyle başlattığı ve artık festivalin gelenekselleşen bölümlerinden biri olan “Türk Klasikleri Yeniden” projesi için bu yıl restore edilecek film belli oldu. Türk Sineması’nın 100. yılının kutlanacağı 2014 yılında, Groupama,  Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Merkezi ve İstanbul Film Festivali işbirliğiyle, Yavuz Turgul’un unutulmaz filmi Muhsin Bey sinemaya yeniden kazandırılacak. 

Groupama, yedi yıldır İstanbul Film Festivali işbirliğiyle sürdürdüğü “Türk Klasikleri Yeniden” projesi ile Türk sinemasının önemli yapıtlarının yıllar sonra yenilenip tekrar gösterilmelerini sağlıyor. 33. İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek özel gösterimde bu yıl Yavuz Turgul’un başrollerini Şener Şen, Uğur Yücel ve Sermin Hürmeriç’in paylaştığı 1987 tarihli melodramı Muhsin Bey, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi tarafından restore edilerek izleyicilere sunulacak.

2005 yılında İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülü’nü alan yönetmen Yavuz Turgul’un da filmlerinin arasında gözdesi olarak bilinen Muhsin Bey, 1988 yılında 7. İstanbul Film Festivali’nde Özel Jüri Ödülü ve 1987 Antalya Altın Portakal’da En İyi Film ile En İyi Erkek Oyuncu dahil dört ödül birden kazanırken, 1988’de San Sebastian Film Festivali’nden de ödülle döndü.İlkelerine bağlı ancak çağının gerisine düşen eski bir müzik yapımcısı olan Muhsin Bey ve şöhret olmak isteyen Ali Nazik ismindeki saf delikanlının yakınlığına odaklanan filmin özgün müzikleri Attila Özdemiroğlu’na ait. Filmin başrolündeki Şener Şen de 2006 yılında festivalin Sinema Onur Ödülü’nü almıştı.Sinemaseverler, Groupama işbirliğiyle önceki festivallerde Erden Kıral’ın 1979 yapımı Bereketli Topraklar Üzerinde, Lütfi Ö. Akad’ın 1949 yapımı Vurun Kahpeye, Atıf Yılmaz’ın 1978 yapımı Selvi Boylum Al Yazmalım, Memduh Ün’ün 1958 yapımı Üç Arkadaş, Halit Refiğ’in 1964 yapımı Gurbet Kuşları ve Lütfi Ö. Akad’ın 1968 yapımı Vesikalı Yarim filmlerini restore edilmiş kopyalarından izleme şansı bulmuştu.

İKSV tarafından bu yıl onuncu kez Akbank sponsorluğunda 5-20 Nisan tarihlerinde arasında gerçekleştirilecek