Sinemalar.com

Sırrı Süreyya Önder'den Nymphomaniac İçin Soru Önergesi

14 Nisan 2014

Sırrı Süreyya Önder, yasaklanan 'Nymphomaniac' filmiyle ilgili 'Kurul bir değerlendirme ve sınıflandırma kurulu yerine bir sansür kurulu olarak mı işlemektedir?' diye sordu

 

Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Sırrı Süreyya Önder , kamuoyunda tartışmalara neden olan Lars von Trier 'in 'Nymphomaniac' filminin gösteriminin yasaklanmasını Meclis gündemine taşıdı. Önder, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik 'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde "Kurul bir değerlendirme ve sınıflandırma kurulu yerine bir sansür kurulu olarak mı işlemektedir?" diye sordu.

 

Sırrı Süreyya Önder tarafından verilen soru önergesi şöyle:

 

"Sinema Filmlerini Değerlendirme ve Sınıflandırma Üst Kurulu 14 Mart 2014’te vizyona girmesi beklenen Lars von Trier'in 'Nymphomaniac' adlı filmi hakkında ‘ticari dolaşıma ve gösterime giremez’ kararı vererek filmi yasaklamıştır. Filmin yasaklanma gerekçesi ilgili yönetmeliğin 11. Maddesi’ne (“Bakanlık bünyesinde oluşturulan Kurullar sinema filmlerini gösterim ve iletim biçimlerini de dikkate almak suretiyle kamu düzeni, genel ahlak, küçüklerin ve gençlerin ruh ve beden sağlığının korunması, insan onuruna uygunluk ve Anayasada öngörülen diğer ilkeler doğrultusunda değerlendirirö) dayandırılarak verilmiştir. Bu bağlamda;

 

Filmin yasaklanma gerekçesinin dayandırıldığı madde Kurul üyeleri tarafından nasıl yorumlanmıştır ve filmin bu maddede belirtilen ilkelere aykırılığı nasıl tespit edilmiştir? Bu karar verilirken gözetilen ölçütler nelerdir?

 

Filme +18 yaş sınırlanması getirilebilecekken filmin ticari gösterimi ve dolaşımı yasaklanmıştır. Kurul filmin reşit olan bireyler için hangi açıdan sakıncalı olduğuna karar vermiştir?

 

Kurul’un sanatta ifade özgürlüğü hakkını korumak yükümlülüğü var mıdır? Varsa bu hakkı nasıl korumaktadır?

 

Kurul bir değerlendirme ve sınıflandırma kurulu yerine bir sansür kurulu olarak mı işlemektedir?”

Haber Kaynağı t24.com

Popüler Yorumlar

cinemahunter (Dublör) | 14 Nisan 2014, 22:39

sırrı süreyya önder boş işlerle uğraşmaz.eğer bu boş işse sinemadan anlamıyorsun demektir.2 film değil bir film var.sansür özgürlükleri kısıtlar.eğer film müstehcen ise 18 yaş sınırlaması bırak.sinema kültürünü insanların eliinden alma...

2
9
seko7356 (Profesyonel) | 14 Nisan 2014, 13:24

Cevap: Kurul bir değerlendirme ve sınıflandırma kurulu yerine bir sansür kurulu olarak işlemektedir.

2
5

Tüm yorumlar (5)

Avatar
drdre23 (Amatör) | 22 Mayıs 2015, 15:24

kurul kurul değil ki değerlendirme yapsın.önüne gelen istediği gibi değerlendirme yapıyor.yok filme şunla gidersin şunla gidemezsin ,isteyen istediğiyle gider filme artık insanları özgür bırakmak gerektiğini öğrenin.

Cevap Yaz
0
2
cinemahunter (Dublör) | 14 Nisan 2014, 22:39

sırrı süreyya önder boş işlerle uğraşmaz.eğer bu boş işse sinemadan anlamıyorsun demektir.2 film değil bir film var.sansür özgürlükleri kısıtlar.eğer film müstehcen ise 18 yaş sınırlaması bırak.sinema kültürünü insanların eliinden alma...

Cevap Yaz
2
9
omuryusuf_kucuk (Amatör) | 20 Nisan 2014, 02:50

onur_coskun_9085 ; çok biliyorsun madem Alır bacını gidersin o filme.. önceki yorumumda direk belirtmek istemedim.. lakin madem yorum yapacaksın kısa değil öz bir yorum yap.. yorumu beğenmeyen arkadaşlarada teşekkür ederim beni sığ'mı gördünüz vah vah oturup ağlıcam şimdi.. sizde haklısınız özgürlük diye diye kimlerinizi başkalarının nerelerine sokarsınız dimi..

0
3
omuryusuf_kucuk (Amatör) | 15 Nisan 2014, 00:36

Kısıtlamadan söz eden sen, filme erkek arkadaşın yada sevgilinle değilde.. yakın akrabalarınla gitmeyi dene.. ( yakın akrabadan kastımı anlamışsındır umarım ) bu tür filmler imsal temsil etmektedir.. bunun adı sanat değildir ve siz sanat ile sanatçıyı iyi karıştırır oldunuz.. bu devirde kıçını sallayan Sanatçı ibaresi taşımakta ve toplum olarak bunları pof poflamaktayız.. Eğer bu filme yasak, kesinti yapılması tedbirine uyulmadığı için gelmişse HAKLI bir karardır.. 18 yaş kısıtlamasıymış oldu başka ? Liseler , Üniversiteler.. Sözde geleceğimiz.. bu şekildemi soyutlanacak yani.. ben kıt görüşlü birisi değilim her türlü filmi izlerim.. fakat adı Sinema Filmi olduğu sürece.. Sinema Kültürü adı altında palavralarınızı başkasına anlatın.. varsa öyle anlayışsızlar..

9
4
DanTey (Amatör) | 14 Nisan 2014, 20:27

bu kadar kötü 2 film için haber yapmaya değmez.. film ün salıcak sayenizde saçma sapan seyleri koymayın suraya yeter!

Cevap Yaz
5
6
K.Lazarus (Dublör) | 14 Nisan 2014, 20:10

Boş işlerle uğraşmayı ne çok seviyorsun Önder :D

Cevap Yaz
8
4
omuryusuf_kucuk (Amatör) | 15 Nisan 2014, 00:38

Önder değilde, sanırım daha çok bu tür haberleri yaygınlaştıranlar RANT kazanıyor.. yada bu RANT'ı destekleyenler var..

0
3
seko7356 (Profesyonel) | 14 Nisan 2014, 13:24

Cevap: Kurul bir değerlendirme ve sınıflandırma kurulu yerine bir sansür kurulu olarak işlemektedir.

Cevap Yaz
2
5
Görüşleriniz