Sinemalar.com

Nuri Bilge Ceylan'a Suç Duyurusu

30 Haziran 2014

Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanan "Kış Uykusu" adlı filmindeki bir sahnede ata işkence yapıldığını savunan Prof. Dr. Orhan Kural, ünlü yönetmen hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

İHA'nın haberine göre; Prof. Dr. Orhan Kural, hazırladığı dilekçeyle bugün mahkemeye başvurarak, Nuri Bilge Ceylan hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Filmdeki bir sahnede ata işkence yapıldığını savunan Kural, “Filmde bir atı tesadüfen gördüğünü söyledi bana. Ancak tesadüfen değil. Ata işkence yapılıyor. Nehirde çekiliyor. Üzerine biniyorlar. Avcılığı teşvik ediyorlar. Tavşan öldürülüyor. Dakikalarca hayvan can çekişiyor. Ondan sonra onu alıp evine götürüyor. Diyor ki ‘her hafta ava çıkıyorum.’ Avcılığı teşvik ediyor” dedi. 

Hiçbir zaman hayvanlar üzerinden prim yapılmasını kabul etmediğini belirten Kural, “Hayvan yasasına göre filmin içinde, ‘Kullanılan hayvan sahneleri veteriner eşliğinde çekilmiştir’ denmesi gerek” diye konuştu. 

Kural, Nuri Bilge Ceylan’ın kendisini aradığını söyleyerek, “Savcılığa veriyorum. İspat ederler. Uluslararası başarı sağlamış olabilir, tebrik ediyorum. Bu, her türlü hayvanı kullanıp, onları öldürüp bir köşeye atacak anlamına gelmez. Ben bunu popüler olmak için yapmıyorum. Buna suç duyurusunda bulunmazsam ‘Nuri Bilge Ceylan’a gücünüz yetmedi mi?’ derler. Ona da gücümüz yeter. Davayı açıyorum. Dün aradılar beni. Mahkemede görüşürüz dedim. Anlatmaya çalışıyorlar durumu. Demek ki korkuyorlar. Yapımcısıyla beraber aradılar. Onlara hem de böyle bir şey yapacak diğer kişilere ders olur. Hayvanları kullanmak, öyle öldürüp avcılığı desteklemek yakışmıyor. Filmi Fransa ’ya da şikayet ettik. Çünkü Türk yasalarının yasakladığı bir konu çekilmiş" dedi.

Haber Kaynağı radikal.com.tr

Popüler Yorumlar

shine31 (Dublör) | 30 Haziran 2014, 15:49

ALLAH aşkına ne zaman bu kadar hayvan sever bir ülke olduk, millet başına dert arıyor vallahi. ya bari kendi ülkenize yapmayın ya '' TFR '' n,nde dediği gibi anca kendi kendimizi baltalarız. Yazık gerçekten.

0
5

Tüm yorumlar (8)

Avatar
burakyilmaz_48FZ (Amatör) | 2 Temmuz 2014, 11:17

Öncelikle Orhan Kural'ın beni aradılar durumu anlatmaya çalışıyorlar demekki korkuyorlar cümlesini yanlış buluyorum.Keşke ne anlatmaya çalıştıklarını da söyleseymiş.Yorumların hepsini okudum bence asıl görülmesi gereken konuyu gören çok az kişi olmuş.Ülkemizde başarılı olmuş, zengin yada ünlü kişiler veya sanatçılara müthiş tolerans gösteriyoruz ama aynı konumda olmayıp aynı yapıdaki kişiler bizim komşumuz yada akrabamız olsalar eminim bu toleransın 100 de 1'ini bile göstermezdik.İşte bizim ülkemizde insana verilen saygı bu noktadadır.Şimdi duruma nesnel açıdan bakacak olursak "Atlara" işkencenin her türlüsü yasak ve insanlık dışı birşey bunda çoğunlukla hemfikir olduğumuzu sanıyorum.(Fayton atlarına yapılan işkenceleri hatırlatırım) Bu filmde de gerçekten böyle ise sadece o sahneler için Nuri Bilge Ceylan'ı kınıyorum.Dava açan kişinin ne amaçla açtığı beni hiç ilgilendirmez yada Nuri Bilge Ceylan'ın nasıl birisi olduğu da beni ilgilendirmez filmin ne kadar başarılı olduğu ise Türk bir yönetmenin uluslararası başarısı herkesi mutlu edecektir elbette.Avcılığı teşvik etmek konusunda ise pek katılmıyorum.Filmi izlemedim ama avladığı hayvanları yemek için öldürüyorsa bu açıdan bir sorun olmasa gerek.Çünkü hepimiz hayvan severiz ama sevdiğimiz hayvanları seçip bazılarını yemeyi seviyoruz.Daha doğrusu hayvan seçeriz.Gerçek hayvanseverler onlara hiçbir şekilde zarar vermeyendir.Beslediğimiz hayvanların cinsine zarar gelince ortalığı ayağa kaldırıp sonra yemeğe oturduğumuzda yediğimiz hayvanların aynı canlardan geldiğini üstelik bize ulaşmaları için binbir türlü işkence ve eziyetten geçtiğini göremeyecek kadar sorgulayamayan bir toplum olmuşuz.Konu o kadar derin ki çok şey yazabilirim ama şimdilik burda bırakıyorum.Gerisini kendisini kandırmaya çalışmadan robot gibi programlanmış halden çıkmaya çalışarak sorgulamayı başarmış kişilerin araştırıp bulmasını dilerim.Hayatınızda Duyabileceğiniz En iyi Konuşma - Gary Yourofsky.Bu videoyu mutlaka izleyin ve gerçekleri görün.

Cevap Yaz
0
1
hakan_toptas_94 (Amatör) | 1 Temmuz 2014, 21:57

Meyve veren agac taslanır ve gundeme geldı ya artık kasın altında goz gozun ustunde dudak var dıye kendını on plana cıkartacaklar.Nuri Bilge Ceylan bir
basarıyada bunu konuda vesıle oldu bence.Bu zamana kadar hayvanları farketmeyenlerın bırden hayvansever olması buna ne odul verırler bılmem ama farkedene altın muz vermıyeceklerı kesındır.

Cevap Yaz
1
0
BerkBirkanSoydan (Amatör) | 1 Temmuz 2014, 11:34

Gezi propagandası ile ödül alanın sonu budur işte ;) Cezası neyse çeksin...

Cevap Yaz
4
1
BerkBirkanSoydan (Amatör) | 13 Ağustos 2014, 09:59

Monşer doymadınızmı sandıkta gömülmeye ne konuşursun halen cezanızı çekiceksiniz hepiniz merak etmeyin...

0
0
umut_akkaya3 (Amatör) | 10 Ağustos 2014, 11:21

Sende cezanı çekmelisin. Suçun beynini kullanmayı reddetmen.

0
0
elif_soydan_948494 (Amatör) | 1 Temmuz 2014, 00:18

hı hı tabi ya insanlar ölüyo ölüyo hemde rol icabı değil gerçekten ölüyolar onları gözünüz görmüyoda filmdeki atı mı görüyo ? duyarlılık böyle düzgün işler yapılınca mı aklınıza geliyo? bide şu var : insanlar artık bunları yemiyo.

Cevap Yaz
1
1
ArdaKahramann (Profesyonel) | 30 Haziran 2014, 22:29

Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Bir hayvanın öldürülmesi ve eziyet görmesi tabii ki de hafife alınmayacak bir şey fakat bunun yapıldığı tek film bu film mi? Tabii ki hayır! Peki bu film bu yüzden bir Türk tarafından mahkemeye verilen tek önemli film mi? Maalesef evet! 33 yıl sonra böyle bir ödülle sinemamızı gururlandıran filme bunun yapılması gerçekten büyük kepazelik! Evet, düşüncesiyle kesinlikle haklı Sn. Orhan KURAL fakat yaptığı ile bana göre haksız. Kendi sinemamızdan çıkmış böyle ''iyi ve gurur verici'' filme bunların yapılmasına kesinlikle karşıyım!

Cevap Yaz
1
0
Görüşleriniz