Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Nuri Bilge Ceylan

Bir Zamanlar Anadolu'da Fragmanları
Nuri Bilge Ceylan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.1/ 10
482 oy
685 kullanıcının favorisi

Nuri Bilge Ceylan

Türkiye

26 Ocak 1959

Biyografisi

Nuri Bilge Ceylan, yönetmen ve yapımcı. Uzak, Üç Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu'da gibi filmleriyle yurtdışındaki çok önemli festivallerde ödüller kazanmıştır.

Ceylan İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi gördü. 1980'lerde kimi portfolyoları Gergedan gibi dönemin nitelikli kültür ve sanat dergilerinde yayınlandı.

Sinemaya "Koza" adlı kısa filmiyle adımını atan Ceylan bu filmiyle, Cannes Film Festivali'nin ilgili bölümüne katılma başarısını gösterdi. Ceylan 1997'de ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olmak üzere pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoral "Kasaba" filmini, 1999 yılında da bir meta-film olan ve ilk iki filmdeki otobiyografik izleği sürdüren ve büyük başarı kazanan "Mayıs Sıkıntısı"nı çekti. Film, Berlin Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde gösterilmişti.

56. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 yapımlı dram filmi "Uzak", Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) aldı. Ceylan'ın dördüncü uzun metrajı "İklimler", 2006 Cannes Film Festivali'nin yarışma bölümüne kabul edildi. 2008 yapımı "Üç Maymun" filmi ise Cannes Film Festivali’nde, "En İyi Yönetmen" ödülünü getirdi. 2010'da çektiği ve Türkiye'de de çok olumlu eleştiriler alan "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmiyle yine Cannes film festivalinde Büyük Jüri Ödülü'nü Le Gamin au Vélo filmiyle paylaştı.

4 yıl aradan sonra sinemaya Kış Uykusu filmi ile dönen Ceylan, Bir Zamanlar Anadolu'da filmine benzer bir mekanda çektiği ve 3 saati aşan uzunluğuyla dikkat çeken bu filmle, kariyerinde ilk kez Altın Palmiye Ödülü'nün sahibi oldu. Jüri başkanı Jane Campion'un büyük övgülerde bulunduğu bu filmiyle Ceylan, 1982'de Yol ile Altın Palmiye alan Yılmaz Güney'in ardından bu önemli ödülü kazanan ikinci Türkiyeli yönetmen oldu.

Filmlerinde yakaladığı başarılı karelerle bilinen Ceylan, bu yönüyle ünlü Sovyet yönetmen Andrey Tarkovski'yle benzerlikler taşımaktadır. Ceylan, yaptığı filmlerin genellikle yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını aynı anda üstlenmektedir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 6 Yapım

Hepsini Göster

Popüler Yorumlar

tucobenedicto (Artist) | 26 Mayıs 2014, 05:22

Niye böyleyiz biz..Bunu algım almıyor..Nuri bilge ceylan türk sinemasını dipten kurtaran adam.. Bu adam dün altın palmiyeyi aldı..Peki neden basınımız bu programı canlı yayınlamadı ? Cannes Film festivalinin Oscar'dan ne farkı var... Gazetelerde gördüm bugün.. Küçük yazılar ayrılmış.. Herkes adına özür dilerim büyük ustad.. Gördüm..Yanlızca 3-4 yorum yazılmış sana burada.. Özür dilerim büyük ustad.. Bu değerli ödülü bize sunduğun için sana sonsuz teşekkürlerimi sunarım..Seni hatırlayanlar adına..

0
14
Coenlerinenkucugu (Figuran) | 20 Kasım 2012, 19:25

Estetik açıdan Dünyanın en kötü yerine götürüp çekim yaptırsak Nuri Bilge Ceylan'ı oraya aşık edebilir bizi. Sinemamız için çok değerli bir insan !

0
12

Tüm yorumlar (129)

Avatar
Cool71 (Dublör) | 26 Temmuz 2017, 22:54

Şuan dünyadaki en başarılı 25 yönetmenden birisi olarak gösteriliyor, bizler için bir gurur kaynağı

Cevap Yaz
0
0
MS (Dublör) | 20 Nisan 2017, 14:54

Dünya sinemasına sanatsal film yönetmeni olarak adını yazdıran bir yönetmenimiz. Kış uykusu filmi ile kalitesini ispatladı.

Cevap Yaz
0
0
Assasins- (Dublör) | 5 Şubat 2017, 02:56

Bir zamanlar anadolu da ve kış uykusu süperdi. dışarda özellikle avrupa da türk sineması deyince akla gelen ilk isimlerden
nuri bilge ceylan zamanla kalitesini yükselten bir yönetmen
iskandınav sinemasından- kore yada amerıkan sinemasından üst düzey aktörle çalışıçağını umuyorum örneğin. min-sik choi - Quentin Tarantino- mads mıkelsen gibi isimlerle film çekse süpriz olmaz

Cevap Yaz
0
0
foggyday (Jön) | 25 Kasım 2015, 12:26

Filmlerinde hareket eden tablolar görüyorum. Doğal, hayattan, kendimizden izler taşıyan karakterler ve onların diyalogları ruhuma tuhafça dokunuyor. Filmlerindeki kasvet, duygusal karmaşalar, ölüm kokusu, ağır gidişatın hissettirmeye çalıştığı depresyon, insan hallerindeki durağanlık, isyanın içindeki kabullenmişlik, çocuksu egoizm, çocuksu saflık, zenginliğin içindeki fakirlik, ruhsal boşluk; aslında insanımızı oldukça başarılı bir şekilde tanımlıyor ve yansıtıyor. O uzun cümlelerle dolu anlamlı ve düşündürücü senaryoları da kendisinin yazıyor olması ayrıca etkileyici olmakla birlikte sinemamız ve onun dünyaya yansıması için en iyi ve en çok ödüllü yönetmenlerden. Üstelik çok karizmatik. İyi ki varsın. Keşke bir filminde rol alabilseydim.

Cevap Yaz
0
1
dannyboyle (Amatör) | 26 Temmuz 2015, 00:08

Sinemanın sadece para kazanma aracı olmadığını bize gösteren büyük usta.Türk sinemasının en iyilerinden...Filmlerinde gerçek sanatı görüyoruz.Ülkemiz insanının gerçek sorunlarını etkileyici bir şekilde bize gösteren ender yönetmenlerdendir.Fakat hakettiği değeri göremiyor Türkiye'de.Bazı sinemalar filmlerini getirmeye tenezzül bile etmiyorlar. Bu adam ingilizce konuşuyor olsaydı iki üç oscar ödülünü kolleksiyonuna çoktan eklemişti.Bir daha gelmez Nuri Bilge gibisi.

Cevap Yaz
0
1
dannyboyle (Amatör) | 1 Ağustos 2015, 09:47

toplumumuzun gerçeklerini,sorunlarını doğru bi r şekilde saptırmadan bize anlatıyor.Hani edebiyatta "toplum için sanat" denir ya,işte onu yapan ender insanlardan.Bugünlerde sinema daha çok para kazanıp milyonları götürmek için kullanılıyor.Amacım yurt dışını övüp türk sinemasını yermek değil.Çünkü bu durum her yerde aynı.

0
0
osmanosmancuk (Figuran) | 31 Temmuz 2015, 16:20

merak etme yurt dışında da sanat filmlerinin bir sinema salonunda oynadığına rastlamadım. benim rastlamamam olmadığı anlamına gelmez tabi o ayrı mesele fakat varsa da muhtemelen nadir bir durumdur. yani bu tarz filmler çok kişiye hitap etmiyor.

aşağılamak veya atışmak için değil ciddi ciddi merakımdan soruyorum; sanattan kastın nedir? gerçek sanat demişsin ya... en akılda kalıcı vurucu sahnesi nedir izlediğin filmlerinden?

0
0
Görüşleriniz