Başka Çarşamba'da Bugün Menekşe'den Önce Var!

02.07.2014 14:21

Başka Çarşamba'da bugün, 1993 Sivas Katliamı'nın yıl dönümü dolayısıyla gazeteci Soner Yalçın'ın MENEKŞE'DEN ÖNCE belgeseli var. Filmin çekimlerine başladıktan bir süre sonra tutuklanan Soner Yalçın'ın arkadaşları tarafından çekimleri tamamlanan, müzikleri Fazıl Say tarafından bestelenen belgeseli, günün anlamı dolayısıyla tekrar izleyiciyle buluşuyor.

 

 

2 Temmuz 1993’te, aydın ve sanatçılara karşı gerçekleştirilen Sivas katliamında, 12 yaşındaki oğlu Koray’ı ve 15 yaşındaki kızı Menekşe’yi kaybeden Hüsne Kaya, hayata tutunabilmek için yine Menekşe adını verdiği bir evlat dünyaya getirir. Menekşe büyüyünce, hiç görmediği abla ve ağabeyini yakından tanımak, yaşananları öğrenmek ister. Menekşe’nin, yazar Lütfiye Aydın’ın, katliamı anlattığı kitabıyla başlayan bilgiye yolculuğu; katliamdan kurtulanları ve olayın tanıklarını tek tek ziyaret etmesiyle devam ederken, izleyiciyi de yaşanan vahşetle yüzleşmeye götürür.

 

Soner Yalçın’ın Oda TV davasından tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmeden önce çekimlerine başladığı, daha sonra isteği üzerine arkadaşları tarafından tamamlanan “Menekşe’den Önce”; 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışma dışı olmasına rağmen jüri tarafından “Toplumsal Vicdan Ödülü”ne layık görüldü.