Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Fazıl Say

Menekşe'den Önce 2. Fragman
Fazıl Say profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3/ 10
25 oy
14 kullanıcının favorisi

Fazıl Say

Türkiye

14 Ocak 1970

Biyografisi

Üç yaşındayken Ali Kemal Kaya ile ritmik jimnastik ve işitme çalışmaları yaptı. Sonraki sekiz yıl boyunca Mithat Fenmen’den piyano dersleri aldı. Piyano ve kompozisyon eğitimi için Ankara Devlet Konservatuarı’ a giren Say, burada Kamuran Gündemir’den piyano, İlhan Baran’dan ise kompozisyon dersleri aldı. Konservatuar döneminde armoni, kontrpuan, form bilgisi, analiz, enstrümantasyon, orkestrasyon, antik modlar, Türm Müziği makamsal ve ritmik sistemleri ve caz armonisi konularında eğitim aldı. Ayrıca çağdaş müzik stilleri çalışması için üç yıl boyunca Ertuğrul Oğuz Fırat’tan dersler aldı. 17 yaşındayken kazandığı DAAD bursuyla Düsseldorf’daki “Robert Schumann Institute” e girdi. Burada David Levine’in öğrencisi oldu. 1992 -1995 yılları arasında çalışmalarını Berlin Konservatuarı’nda sürdürdü.

1994 yılında dünya birincisi olarak kazandığı “Young Concert Artists International Auditions” (Uluslararası Genç Konser Sanatçıları) yarışmasıyla birlikte kariyerine hızlı bir başlangıç yapmış oldu. Radio France Beracasa Vakfı, Paul A. Fish Vakfı, Boston Metamorphos Orkestrası, M. Clairmont Vakfı gibi kuruluşlardan ödüller aldı ve kariyerini New York\'ta sürdürmeye başladı.

New York Filarmoni Orkestrası, İsrail Filarmoni Orkestrası, Saint Petersburg Filarmoni Orkestrası, Baltimor Senfoni Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası gibi dünyada önemli yer sahibi olan orkestralarla çalıştı, birçok önemli festivalde de performanslar gerçekleştirdi. 2003 – 2004 sezonunda “Salzburg Festival”i, New York’da gerçekleşen “Lincoln Center Festival”i, Londra’daki “Harrod’s Piano Series” ve Tokyo’daki “World Piano Series” de ilk defa dinleyiciyle buluştu. Bu konserlerde Say’a eşilk eden müzisyenler arasında Yuri Bashmet ve Shlomo Mintz vardı.

2004 yılında Maxim Vengerov ile birlikte Avrupa ve Amerika turnesine çıktı. ”Carnegie Hall”, “The Vienna Musikverein”, “The Amsterdam Concertgebouw”, The Barbican Centre” ve “Salzburg Festival”inde performanslar gerçekleştirdi.

Caz müziğine ve doğaçlamaya olan tutkusuyla 2000 yılında neyzen Kudsi Ergüner ile bir araya geldi. Kurdukları caz dörtlüsüyle St. Denis, Paris, Montpellier, Montreux Caz Festivali, Juan-les-Pins Festivali ve İstanbul Caz Festivali’nde başarılı konserler verdiler.

1991 yılında “Berlin Senfoni Orkestrası” ile “Yansıtmalar” konçertosunun premiyerini yaptı ve 1996’da Boston’da, ikinci piyano konçertosu olan “İpek Yolu” nun ilk performansını gerçekleştirdi. 2001’de Nazım Hikmet için yazdığı “Nazım” orotoryosunun ilk performansını, Ankara\'da gerçekleştirdi. 2003 yılında İstanbul Festivali’nde 5000 kişilik dinleyici önünde “Metin Altıok için Ağıt” orotoryosunu sergiledi. Mozart ve Paganini’nin önemli eserlerinin piyano uyarlamalarını yaptı ve bu uyarlamalarla 2006 Şubat ayında Viyana\'da bir konser verdi.

Mayıs 2005’te İsviçreli yönetmen Hans Ulrich Schlumpf’un “Ultima Thule” filminin soundtrackini yaptı.

Fazıl Say bugün de dünya çapında çalışmalarını sürdürmekte, hatırı sayılır orkestralar ve orkestra şefleriyle konserler vermekte, resitaller sergilemektedir.

O bugün hala Türkiye CUMHURİYETİ\'nin gelmiş geçmiş en büyük, yüce, sanat kimlikli ve \"gerçek\" insanlarından biridir...

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (3)
Avatar
5ight-clu3 (Amatör) | 12 Nisan 2015, 12:30

bir aylık müzik kariyeri olup, ses montaj yardımıyla oralarını buralarını gösterip klip ceken bir hatun olsa 10 üzerinden 8-9 alır. Fazıl Say Türkiye'den cıkan en büyük 4-5 sanatcıdan biri ama kimsenin umrunda degil. Yazık gercekten.

Cevap Yaz
0
0
Ion (Figuran) | 18 Mayıs 2011, 22:50

Hayatımda gördüğüm en iyi pianistlerden biri .tek kelimeyle bayıldım. Onu ilk olarak KAnal D deki Seffaf Oda programında öğrencileriyle birlikte bir yarışamada görmüştüm. Fazıl Say kendini cok iyi gelistirmiş bir kişi . Kendisini Taktir ediyorum . Aldığı ödülleri sonuna kadar hakediyor ...

Cevap Yaz
0
1
askorpik (Figuran) | 7 Kasım 2009, 15:50

müthiş bir sanatçı o çalarken kendini kaybediyor siz dinlerken..

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz