Oscar’lı Yapımcı Weinstein Özür Dileyip Süresiz İzne Ayrıldı

06.10.2017 14:14
Oscar’lı Yapımcı Weinstein Özür Dileyip Süresiz İzne Ayrıldı

Hollywood’un ünlü filmlerinin yapımcısı Harvey Weinstein, kadın oyuncuların cinsel taciz suçlamalarının ardından, “geçmişteki acı veren davranışlarından ötürü” özür dilediğini ve süresiz izne ayrıldığını bildirdi. 

The New York Times gazetesi, Pulp Fiction (1994), Silver Linings Playbook (2012) ve Lord of the Rings (2001) gibi ünlü filmlerin yapımcılığını üstlenen Weinstein’a son 30 yıl içerisinde aralarında tanınmış oyuncuların da bulunduğu çok sayıda kadın tarafından cinsel taciz suçlaması yöneltildiğini yazdı. 

Weinstein'ın en az sekiz kadınla yargı yoluna gitmemeleri karşılığında özel anlaşmalara vardığı ortaya çıktı. Taciz suçlamasını yönelten isimler arasında ünlü oyuncular Ashley Judd ve Rose McGowan da bulunuyor.

65 yaşındaki Amerikalı yapımcı ise konuyla ilgili yazılı açıklama yayınladı. Bir yıldır grup terapisiyle tedavi olduğunu belirten Weinstein, kendisini daha iyi tanımaya ve “şeytanlarını yok etmeye çalıştığını” savundu. 

Tüm kadınlara saygı duyduğunu ve kendisine ikinci bir şans verilmesini istediğini kaydeden Weinstein, “Çalışma arkadaşlarıma yönelik tavırlarımın çok büyük acılara neden olduğunun farkındayım ve bundan dolayı da tüm içtenliğimle özür dilerim. Bu durumumla mücadele etmek için süresiz izne ayrılıyorum. Uzun bir yolumun olduğunu biliyorum” dedi. 

Weinstein, aralarında The King Speech (2010), Chicago (2002), The English Patient (1996)’ın da yer aldığı Oscar ödüllü filmlerin yapımcılığında yer almıştı.