Sinemalar.com

David Fincher: Artık Filmlerde Karakterlere Zaman Yok

David Fincher: Artık Filmlerde Karakterlere Zaman Yok
20 Ekim 2017

Amerikalı ünlü yönetmen David Fincher, günümüz filmlerinin en büyük probleminin, stüdyoların kalıplaşmış kuralları olduğunu söyledi. Fincher, "Sinema ölmedi ama değişti" dedi. 

Şu sıralar Mindhunter dizisiyle gündemde olan 55 yaşındaki yönetmen, kendi çektiği yapımları da ekleyerek modern filmlerde en çok sinirlendiği unsurlardan bahsetti: 

"Artık filmlerde karakterler için zaman yok. Mesela 1976 yapımı All the President’s Men (Başkanın Bütün Adamları)’na bakın. Herşey karakter. Günümüzde ise filmler dünyayı yıkımdan kurtarmakla alakalı. Benim çekmem gerekenler de dahil olmak üzere artık filmlerde ‘nasıl’ sorusuna cevap vermeyi düşündürtecek çok fazla sahne yok. Buna yeterli süre de yok."

Hala sinema sanatı için iyi savaşan insanlar olduğunu belirten Fincher, "Buna rağmen stüdyo filmleriyle ilgili en büyük problem, çoğunluğunun karakterlere yer olmayan belli sınırları ve formülleri yerleştirmiş olması. O stüdyolarda arkadaşlarım var. Eğer bir stüdyo filmi yapmak isterseniz şu kalıplaşmış sınırları kabul etmek zorundasınız: Romantik komedi, Oscar avcısı kederli film, en fazla gişe hasılatı getiren süper kahramanlar ve az çok bütçe ayrılmış devam filmleri" diye konuştu. 

Sinemanın ölmediğini ama değiştiğini kaydeden Fincher, "Mekan hala çocuklarla dolu, sadece ellerinde telefonlar var. Bu bir şenlik ateşi başında toplanmak gibi sosyal bir olay. Film de bir şenlik ateşi. İnsanlar ateşin başında toplanıyor ama çoğu ateşe bakmıyor bile. Çünkü şenlik ateşi daima aynıdır" ifadelerini kullandı. 

Haber Kaynağı Digital Spy

Tüm yorumlar (1)

Avatar
TolgaEruygun (Artist) | 21 Ekim 2017, 14:11

Adam haklı, son zamanlarda sağlam karakterlere sahip bir film bulmak o kadar zor ki, izlediğim her film eksik ve boş geliyor.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz