Yüzüklerin Efendisi dizisinin bütçesi 1 milyar doları bulabilir

16.11.2017 13:51
Yüzüklerin Efendisi dizisinin bütçesi 1 milyar doları bulabilir

J.R.R. Tolkien’ın fantastik kurgu başyapıtı Lord of The Rings (Yüzüklerin Efendisi) romanlarını televizyon dizisine uyarlama hakkı kazanan Amazon Inc.’in beş sezon için 1 milyar dolara yakın bütçe ayırdığı belirtiliyor. 

Rakipleri HBO ve Netflix’i geride bırakarak Tolkien Estate and Trust Vakfı’na en az 250 milyon dolar sadece telif hakkı ücreti ödeyen Amazon, tarihin en pahalı televizyon şovunu çekmeye ve Amazon Prime platformunda yayınlamaya hazırlanıyor. Beş sezonluk dizinin ardından bir de spin-off (yan hikaye) projesinin gündeme geleceği belirtiliyor. 

Amazon Studios’tan Sharon Tal Yguado, “Yüzüklerin Efendisi, nesiller boyu insanların hayal gücünü hem edebiyat hem de beyaz perde ile yakalamayı başarmış kültürel bir fenomen. Serinin hayranlarını Orta Dünya’da destansı bir yolculuğa çıkaracağımız bu anlaşmadan ötürü onur ve heyecan duyuyoruz” açıklaması yapmıştı. 

Dizide Tolkien’ın ünlü üçlemesinin ilk ayağı olan ‘The Fellowship of the Ring’ (Yüzük Kardeşliği) ve öncesinde yaşanmış yeni hikayeler temel alınacak. Amazon Studios’un prodüksiyon sürecine Tolkien Vakfı, HarperCollins ve Warner Bros.’un New Line Cinema bölümü de katkıda bulunacak. 

2001 – 2003 arasında vizyona giren, yönetmen Peter Jackson imzalı ünlü film üçlemesi toplam 281 milyon dolar bütçeyle çekilmiş, gişede ise toplam 3 milyar dolara yakın hasılat elde etmişti.