Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Peter Jackson

Hobbit Desolation of Smaug Filminin Türkçe Altyazılı Fragman
Peter Jackson profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.5/ 10
977 oy
1340 kullanıcının favorisi

Peter Jackson

Yeni Zelanda

31 Ekim 1961

Biyografisi

1961 yılında Yeni Zelanda’nın küçük bir sahil kasabasında dünyaya gelen Peter Jackson’ın eline kamerayı alıp çekim yapmaya başlaması çocukluk yıllarına denk düşer. Henüz 8 yaşındayken, ailesinin satın aldığı kameraya el koyarak arkadaşlarıyla birlikte ilk filmlerini çekmeye başlamıştı.

Çoğunluğunu kısa filmlerin oluşturduğu bu ilk çalışmalar Jackson’u ileride ünlü edecek tarzı hakkında ipuçları sunmaktaydı.

Jackson film çekme konusundaki ilk ciddi adımını, amatör filmleri ve çocuk filmlerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen yerel bir yarışmaya katılarak yaptı. Bu filmde de Ray Harryhausen stilindeki bir şehri yerle bir eden canavarı kendi imkanlarıyla yaratmıştı. Ne yazık ki, yarışmada başarılı olamadı.

22 yaşına geldiğinde, yaşamını değiştirecek bir film serüveninin içinde buldu kendisini. “ Bad Taste ” ( 1987 ) isimli bu film de, Jackson’un diğer filmleri gibi amatör ruhla çekilmiş düşük bütçeli bir filmdi. Jackson’un arkadaşları ve yöreden insanların rol aldığı filmin hemen herşeyini Jackson kendisi üstlenmişti: Filmin hem yönetmenliğini, hem de yapımcılığını üstlenmiş, ayrıca birkaç karakteri de kendisi canlandırmıştı.

Çekimlerin hepsi 250 dolarlık elden düşme bir el kamerasında gerçekleştirildi. Filmi tamamlamak, Jackson ve arkadaşlarının tam dört yılını aldı. Arkadaşlar arasında bir şakayla başlayan film, ileride bir kült-klasiği haline gelecekti.

Jackson’un film endüstrisinde çalışan bir arkadaşı, filmin ticari boyutuna dikkat çekerek onun Cannes Film Festivali’nde gösterilmesi için Jackson’u ikna etti. Film Cannes’da pek çok olumlu eleştiri ve birkaç da ödül aldı. Kısa zamanda da, tuhaf mizah anlayışı ve özel efektleriyle bir hit haline geldi.

“ Bad Taste ”in sağladığı başarı, Peter Jackson’un sinema dünyasında tanınmasını sağlayarak yolunu açtı. Daha önce yerel bir fotoğrafçı dükkanında çalışan Jackson, bu işini bırakarak kendini tamamıyla sinemaya verdi.

1989 yılında komedi/müzikal türünde bir çalışma olan “ Meet the Feebles ”a imza attıktan sonra, 1992 yılında çektiği ilk profesyonel filmi “ Braindead ” ile korku filmleri alanına adım attı.

1994 yılında “ Jack Brown Genious ”un senaryosunu Tony Hills ile birlikte yazan yönetmen, aynı yıl, bir ulusu dehşete düşüren bir cinayeti konu alan “ Heavenly Creatures ” filmini hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendi.

1996’da Costa Botes ile birlikte yazıp yönettikleri komedi filmi “ Forgotten Silver ”ın yanı sıra, Michael J. Fox’un başrolde yer aldığı korku/komedi filmi “ The Frighteners ”a da imza attı.

Yönetmen, bu filmlerin ardından uzunca bir süre sessiz kaldı. Bu sessizliğin ardında çok kapsamlı bir çalışma vardı. Tolkien’in dünyaca ünlü romanı “ Yüzüklerin Efendisi ”nin beyaz perdeye aktarılması görevini üstlenen Jackson, üçlemenin ilk filmi “ Yüzük Kardeşliği ”nde sadece yönetmen olarak yer alırken, ikinci ve üçüncü filmin senaryo yazımında da rol aldı.

Yüzüklerin efendisi serisi 3 filmi kralın dönüşü ile en iyi yönetmen ödülünü aldı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Popüler Yorumlar

returnofthekingcan (Dublör) | 24 Aralık 2011, 12:52

Yüzüklerin efendisi nokta

0
9
Biarsi (Profesyonel) | 19 Ocak 2012, 19:31

Kral adam. 2 kelime "Yüzüklerin Efendisi" yetiyor zaten.

0
6

Tüm yorumlar (194)

Avatar
yasak1 (Profesyonel) | 20 Mayıs 2017, 21:32

10/10 luk adam destansııı

Cevap Yaz
0
0
efeylcnn (Figuran) | 24 Mart 2017, 00:57

Adeta Tolikienin ve Tlor serisinin vücut bulmuş hali.

Cevap Yaz
0
0
egeedipkurt (Profesyonel) | 26 Kasım 2016, 19:26

oscar ödülü alan ilk yeni zelandalı yönetmen

Cevap Yaz
0
0
BaranBoral (Dublör) | 20 Ekim 2016, 18:08

Yüzüklerin Efendisi,Hobbit, King Kong... Fazla söze gerek yok

Cevap Yaz
0
0
Negan (Dublör) | 6 Ocak 2016, 01:07

Umarım Artık J.R.R. Tolkien İn Efsane Dünyasını T.cavüz Etmeyi Bırakırsın. Yüzüklerin Efendisi Haricinde Sadece Bir Hiç Kendisi. Kazandığı Oscarlarıda Bu Film Sayesinde Kazandı Ama Paragöz Lotr un Adından Faydalanıp Hobbitte Para Kastı Kendisine Sadece. Umarım Chirstopher Tolkien Diğer Hiçbir Kitabın Hakkını Vermez Ve Burdaki Beyinden Geriler Orta Dünya ya Çok Meraklıysanız Gidin GERÇEK ORTA DÜNYAYI TOLKİEN USTANIN KİTAPLARINDAN ÖĞRENİN

Cevap Yaz
5
1
Balbooy (Figuran) | 21 Eylül 2016, 18:14

Ne saçmalıyor la bu dingil

0
1
Görüşleriniz