Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Peter Jackson

Ölümcül Makineler (Mortal Engines) 3. Türkçe Dublajlı Fragma
Peter Jackson profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.5/ 10
988 oy
1350 kullanıcının favorisi

Peter Jackson

Yeni Zelanda

31 Ekim 1961

Peter Jackson Biyografisi

Sir Peter Robert Jackson, Yeni Zelandalı yönetmen. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit gibi epik üçlemeleri yönetmiştir.

1961 yılında Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'da doğdu. Küçük bir sahil kasabası olan Pukerua Bay'da büyüdü. Henüz 8 yaşındayken, ailesinin satın aldığı kameraya el koyarak arkadaşlarıyla birlikte ilk filmlerini çekmeye başlamıştı. Çoğunluğunu kısa filmlerin oluşturduğu bu ilk çalışmalar Jackson'ı ileride ünlü edecek tarzı hakkında ipuçları sunmaktaydı.

Jackson film çekme konusundaki ilk ciddi adımını, amatör filmleri ve çocuk filmlerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen yerel bir yarışmaya katılarak yaptı. Bu filmde de Ray Harryhausen stilindeki bir şehri yerle bir eden canavarı kendi imkanlarıyla yaratmıştı. Ne yazık ki, yarışmada başarılı olamadı. 22 yaşına geldiğinde, yaşamını değiştirecek bir film serüveninin içinde buldu kendisini. Bad Taste (1987) isimli ilk uzun metrajlı filmi de, Jackson'ın diğer filmleri gibi amatör ruhla çekilmiş düşük bütçeli bir filmdi. Jackson'ın arkadaşları ve yöreden insanların rol aldığı filmin hemen her şeyini Jackson kendisi üstlenmişti: Filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını yapmasının haricinde, birkaç karakteri de kendisi canlandırmıştı. 250 dolarlık elden düşme bir el kamerasıyla çekilen filmin tamamlanması, Jackson ve arkadaşlarının tam dört yılını aldı. Arkadaşlar arasında bir şakayla başlayan film, ileride bir kült-klasiği haline gelecekti. Jackson'ın film endüstrisinde çalışan bir arkadaşı, filmin ticari boyutuna dikkat çekerek onun Cannes Film Festivali’nde gösterilmesi için Jackson'ı ikna etti. Film Cannes'da pek çok olumlu eleştiri ve birkaç da ödül aldı. Kısa zamanda da, tuhaf mizah anlayışı ve özel efektleriyle bir hit haline geldi.

Bad Taste'in sağladığı başarı, Peter Jackson'un sinema dünyasında tanınmasını sağlayarak yolunu açtı. Daha önce yerel bir fotoğrafçı dükkanında çalışan Jackson, bu işini bırakarak kendini tamamıyla sinemaya verdi. 1989 yılında komedi/müzikal türünde bir çalışma olan Meet the Feebles'a imza attıktan sonra, 1992 yılında çektiği ilk profesyonel filmi Braindead ile korku filmleri alanına adım attı. 1994 yılında, bir ulusu dehşete düşüren bir cinayeti konu alan Heavenly Creatures filmini hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendi. 1996'da ise Jack Brown Genious'ın senaryosunu Tony Hills ile birlikte yazdı. 1996'da Costa Botes ile birlikte yazıp yönettikleri komedi filmi Forgotten Silver'ın yanı sıra, Michael J. Fox'ın başrolde yer aldığı korku/komedi filmi The Frighteners'a da imza attı.

Jackson, bu filmlerin ardından uzunca bir süre sessiz kaldı. Bu sessizliğin ardında çok kapsamlı bir çalışma vardı. J.R.R. Tolkien'in dünyaca ünlü romanı Yüzüklerin Efendisi'nin 1978'deki animasyonundan sonra yeniden beyazperdeye aktarılması görevini üstlenen Jackson, üçlemenin ilk filmi Yüzük Kardeşliği'nde sadece yönetmen olarak yer alırken, ikinci ve üçüncü filmi yönetmesinin yanında senaryo yazımında da rol aldı. Serinin 3. filmi Kralın Dönüşü ile En İyi Yönetmen dalında Oscar ve Altın Küre ödüllerini aldı. Bu film aynı zamanda 11 dalda Oscar kazanarak bu alandaki rekorun sahibi oldu.

Bu filmden sonra 2005'te Naomi Watts'ın başrolde oynadığı King Kong'u, 2009'da da dram türündeki Cennetimden Bakarken (The Lovely Bones) yöneten Jackson, 2012, 2013 ve 2014'te arka arkaya çıkan Hobbit üçlemesinin üç filmini de yöneterek J.R.R. Tolkien'in bir diğer büyük eserini sinemaya aktarmış oldu.

1987'de senarist ve yapımcı Fran Walsh'la evlenen Jackson'ın Billy (d. 1995) adlı bir oğlu ve Katie (d. 1996) adlı bir kızı bulunmaktadır.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

returnofthekingcan (Dublör) | 24 Aralık 2011, 12:52

Yüzüklerin efendisi nokta

0
10
Biarsi (Profesyonel) | 19 Ocak 2012, 19:31

Kral adam. 2 kelime "Yüzüklerin Efendisi" yetiyor zaten.

0
6

Tüm yorumlar (195)

Avatar
deckard (Artist) | 7 Eylül 2018, 18:14

Yüzüklerin Efendisi üçlemesiyle muhteşem bir iş çıkardıktan sonra Hobbit üçlemesiyle batıran popüler Hollywood yönetmeni.

Cevap Yaz
0
0
rorschachv1 (Profesyonel) | 25 Şubat 2018, 20:44

LOTR ve The Hobbit serilerini söylememiz bile yeter, hatta başlı başına LOTR da yeter. Fakat 2009'da yönettiği The Lovely Bones da, fantastik kısmı az güzel bir dram filmiydi. Farklı türlerde yapımlara da el atmış ve başarıyla üstesinden gelmiş usta bir yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
sadisttavşan (Amatör) | 31 Ekim 2017, 13:58

İyiki doğdun büyük üstad.

Cevap Yaz
0
0
yasak1 (Profesyonel) | 20 Mayıs 2017, 21:32

10/10 luk adam destansııı

Cevap Yaz
0
0
efeylcnn (Figuran) | 24 Mart 2017, 00:57

Adeta Tolikienin ve Tlor serisinin vücut bulmuş hali.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz