Sinemalar.com

‘Gitmek’ Neden Sansürlendi?

‘Gitmek’ Neden Sansürlendi?
3 Kasım 2008

İsviçre’de düzenlenen CultureScapes festivalinde gösterilecek “Gitmek” filminin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar’ın isteği ile programdan çıkarılması hakkında, filmin yönetmeni Hüseyin Karabey’in yapmış olduğu basın açıklaması aşağıdaki gibidir:

İsviçre’de düzenlenen Culture Scopes festivalinde gösterilecek “Gitmek” filmi Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar’ın kişisel insiyatifiyle sansürlenmiştir.

Filmi izlemeyen İbrahim Yazar’ın “Bir Türk kızı Kuzey Iraklı bir Kürt’ e aşık olamaz, bu filmin gösterilmesi Türkiye açısından negatif bir propagandaya yol açabilir” diyerek filmin festival programından çıkartılmasını istediği ve aksi takdirde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından festivale yapılacak 400 bin Avro para yardımının yapılmayacağı, festival yöneticisi Jurriaan Cooiman tarafından açıklanmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü yaklaşık iki yıldır filmin senaryo sürecinden başlayarak, yapımı, dağıtımı ve festivallerde gösterilmesine kadar tüm aşamalarda filme destek olmuştur. Bakanlıkla yaptığımız telefon görüşmesinde bu sansür olayından haberdar olmadıklarını öğrendik. Her fırsatta özgürlükçü bir anayasadan bahseden Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın bu konuda gereğini yapacağına inanıyoruz.

Ülke olarak barışa ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde kardeşlik, sevgi ve barışa vurgu yapan "Gitmek" gibi birçok filmin izlenmesi ve destek görmesi gerektiğini düşünüyorum. Her türlü baskı ve sansüre karşı olan kişi ve kurumların gerçek bir aşk hikayesinin anlatıldığı bu filme destek olmalarını bekliyorum.

Yönetmen Hüseyin Karabey

 

Haber Kaynağı sinemalar.com

Tüm yorumlar (9)

Avatar
kkatre (Profesyonel) | 16 Kasım 2008, 13:08

herseye sansur herseye yasaklama bakalim sonumuz ne olacak

Cevap Yaz
0
0
yasar-cemil- (Artist) | 6 Kasım 2008, 20:59

Sanat özgürce yapıldığı zaman anlam kazanır...Baskıcı ve kısıtlayacı anlayışın sanata hiçbir katkısı olamaz..

Cevap Yaz
0
0
goktuu (Amatör) | 7 Kasım 2008, 04:24

size tamamiyle katılıyorum ama şu içinde bulunduğumuz dönemde bu tür bi film çok çeşitli propagandalara yol açacaktır.sanat engellenmemeli ama her zaman değil bu tarz bi filmler ülkeyi kaosa kadar sürükleyebilir.

0
0
exasperer (Dublör) | 6 Kasım 2008, 11:14

çok saçma,bir filme sansür konması kadar anlamasız bir şey olamaz hele hele asıl sansürlenmesi gereken şeylerin yanında

Cevap Yaz
0
0
fidelio365 (Artist) | 5 Kasım 2008, 18:41

böyle bi dönemde böyle bi konu çok saçma..iyiki sansürlenmiş.

Cevap Yaz
0
0
blutiful (Dublör) | 3 Kasım 2008, 23:00

Tek kelime ile "inanılmaz" bir olay!

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz