Sinemalar.com

Anime Efsanesi Isao Takahata Hayatını Kaybetti

6 Nisan 2018

Anime tarihinin en önemli yönetmenleri arasında gösterilen Japon yönetmen Isao Takahata vefat etti.

Tokyo'da tedavi gördüğü hastanede 82 yaşında yaşamını yitiren Takahata, akciğer kanseri tedavisi görüyordu. 1935'te Mie bölgesinde dünyaya gelen Takahata, çocukluk yıllarında 2. Dünya Savaşı'nın tüm dehşetini yaşadı. Bu dehşeti ve zorlukları, Akiyuki Nosaka'nın öyküsünden 1988'de uyarladığı Ateş Böceklerinin Mezarı filminde tüm çıplaklığıyla yansıtan Takahata, bir diğer anime efsanesi Hayao Miyazaki'yle birlikte Studio Ghibli'nin kurucuları arasında yer almış ve unutulmaz başka birçok filme imza atmıştı.

2013'te yönettiği Prenses Kaguya Masalı, farklı çizim tekniğiyle büyük beğeni kazanmış, aynı zamanda Isao Takahata'nın yönettiği son film olmuştu.

Tüm yorumlar (4)

Avatar
winner44 (Figuran) | 15 Nisan 2018, 23:01

Zaman geçiyorr, bir gün hepimiz ölücez ne acı ki

Cevap Yaz
0
1
JCVD (Profesyonel) | 8 Nisan 2018, 21:36

Genelde film,dizi vs izlerken yönetmen ve senariste pek bakmam konu önceliklidir hiç konusuna bakmadan "aa bu yönetmen veya bu senaristin eseriymiş" dediğim ve izlediğim çok az kişi var o kişilerden sen sevdiğim üstatlardan biridir kendisi anime dünyasından bir diğeri ise Satoshi Kon'dur. Tengri mekanlarını kutsasın bize miras olarak bıraktıkları eserler içinde kendilerine sonsuz şükranları borç biliyoruz.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 6 Nisan 2018, 17:28

Ünlü anime (Japon animasyonları) filmlerinin yönetmeni ve önde gelen Japon anime stüdyosu Ghibli'nin kurucularından Isao Takahata 82 yaşında hayatını kaybetti.

Takahata 1985 yılında ünlü anime yönetmeni Hayao Miyazaki ile birlikte 'Japonya'nın Disney'ini yaratmak amacıyla' dünyanın en önde gelen animasyon stüdyolarından Ghibli'yi kurmuştu.

Animasyon kariyerine 1959'da Japonya'daki Toei stüdyosunda başlayan Takahata, Miyazaki ile de burada tanıştı. İkili beraber Ghibli'yi kurdu. Yerel medya sıklıkla Miyazaki ve Takahata'nın 'hem dost hem de rakip' olduğunu yazıyordu.

Takahata 2014 yılında yönettiği 'The Tale of the Princess Kaguya' (Prenses Kaguya Masalı) ile 2015 yılında 'En İyi Animasyon Filmi' kategorisinde Oscar'a aday gösterilmişti.

Ancak Takahata'nın dünya genelinde en çok sevilen filmi 1988 tarihinde yönettiği, 2. Dünya Savaşı sırasında iki yetimin hikayesini anlatan 'Grave of the Fireflies' (Ateşböceklerinin Mezarı) filmi. Takahata ayrıca Stüdyo Ghibli'nin ünlü filmleri 'Nausicaa of the Valley of the Wind' (Rüzgarlı Vadi) ve ' Castle in the Sky' (Gökteki Kale) animasyonlarının da yapımcılığını üstlenmişti.

Takahata ayıca Türkiye'de de bir dönem televizyonlarda yayımlanan ve çok sevilen 1974 tarihli 'Heidi, Alpler'deki Kız' adlı animasyon serisinin de yönetmenliğini yapmıştı. Takahata'nın filmlerinde genellikle 'güçlü kadın karakterler' yer alıyordu.
ALINTIDIR .

Cevap Yaz
0
1
FORHAN (Jön) | 6 Nisan 2018, 17:27

Büyük yönetmen hayatını kaybetmiş , Ateş Böceklerinin Mezarı ile hep hatırlanacaktır .

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz