Isao Takahata

8,4 19 oy

Isao Takahata Biyografi

Isao Takahata (1935-2018) Japon animasyon yönetmeni. Ghibli Stüdyosu'nun kurucularından biri olarak unutulmaz anime çalışmalarına imza atmıştır.

1935'te Mie bölgesindeki Ujiyamada (Ise) şehrinde doğan Takahata, çocukluk yıllarında yoğun bombardımanlar altında hayatta kalmayı başardı. Gençlik yıllarında animasyona ilgi duymaya başladı. 1968'de The Great Adventure of Horus, Prince of the Sun adlı ilk animesini yönetti. 1970'lerle birlikte Lupin III, Heidi gibi sevilen dizileri yönetmesiyle anime dünyasının en tanınmış yönetmenleri arasına girdi. Film olarak da Panda! Go, Panda! serisine imza attı. 1980'lerin başında Jarinko Chie ve Gauche the Cellist filmlerini yönetti. 1985'te Hayao Miyazaki ve Toshio Suzuki ile birlikte Studio Ghibli'yi kuran ekipte yer aldı.

1988'de yönettiği Ateş Böceklerinin Mezarı (Hotaru no Haka) filmi, tüm dünyada büyük takdir kazanmasını sağladı. 2. Dünya Savaşı'nın son dönemlerinde ağır bombardıman altında kalan bir bölgede yaşayan, annesiz ve babasız 2 iki kardeşin, Seita ve Setsuko'nun son derece dokunaklı öyküsünü, Akiyuki Nosaka'nın öyküsünden uyarlayan Takahata, hikayeye şüphesiz ki kendi geçmiş deneyimlerinden çok şey katmıştı. 1990'larda Only Yesterday, Pom Poko, My Neighbors the Yamadas gibi filmleri yönetti.

Yönetmenliğe uzun yıllar ara verdikten sonra 2013'te Prenses Kaguya Masalı (Kaguya-hime no Monogatari) filmiyle yeniden yönetmen koltuğuna oturdu. Daha önceki filmlerinden çok farklı çizim tekniği, 50 milyon $'ı bulan bütçesiyle büyük ses getiren Prenses Kaguya Masalı, Takahata'nın bir kez daha tüm dünyaca takdir edilmesine neden olurken, film En İyi Animasyon dalında Oscar adayı oldu. 2016'da yılın önemli animasyonlarından Kırmızı Kaplumbağa'nın yapımcıları arasında yer aldı.

Isao Takahata, 5 Nisan 2018'de Tokyo'da akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!