Sadri Alışık'ın Kayıp Filmi Ortaya Çıktı

31.07.2018 00:54
Sadri Alışık'ın Kayıp Filmi Ortaya Çıktı

Sadri Alışık’ın hiç bilinmeyen filmi Ayyaş, yönetmen Ülkü Erakalın'ın sahaflara ve eskicilere satılan özel eşyaları arasından çıktı.


Kayıp olduğu iddia edilen Ayyaş filminin senaryosu ve görüntüleri, 2016'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden yönetmen Ülkü Erakalın'ın arşivinde bulundu. Filmin 92 sayfalık ve 178 sahnelik senaryosundan sadece 42 sahnenin çekilebildiği biliniyor. Bu sahneler çoğunlukla hapishane hücresinde, barda, hastanede ve tiyatro kulisinde çekilmiş. Yazım tarihi ise senaryonun son sayfasında belirtildiği üzere 18 Eylül 1975.

 

Yönetmen Erakalın'ın, Muhterem Nur, Gönül Yazar, Renan Fosforoğlu, Ekrem Bora, Çolpan İlhan ve Senih Orkan gibi ünlü isimlerin yer aldığı filmle çok umutlu olduğu, yurt içi ve dışı festivallerde ödül almayı beklediği biliniyor. Klasik Yeşilçam filmlerinin aksine mutlu bir sona sahip olmayan filmin konusu ise şu şekilde:

 

Salih (Sadri Alışık), Ferha (Muhterem Nur) ve Ferha’nın kızı Selma (Gönül Yazar) bir tiyatro kumpanyasında çalışmaktadırlar. Dönemin ünlü kantocularından Ferha, gösterilerden birinde kalp krizi geçirir ve sahneye çıkamaz. İzleyiciler alkış kıyamet salonu inletince, yerine mecburen kızı Selma çıkar. Daha önce hiç kanto yapmamış olan Selma, başlarda bocalasa da seyircinin de coşkusu ile sahnede yıldızlaşmaya başlar. O gün gösteri bittikten sonra Salih ona âşık olur. Günler sonra anne Ferha, Selma’yı Salih’e emanet edip son nefesini verir. Salih ve Selma hayatlarını ve işlerini düzene sokmak için ve evlenirler. Tam her şey yoluna girmiştir ki ünlü organizatör Ferit Bey (Ekrem Bora), bir akşam tiyatroya gelir. Selma’nın sesine ve gösterisine bayılan adam, ona kendisi için çalışmasını teklif eder. Salih, bu kadar büyük bir işin içine girerse tüm düzenlerinin bozulacağını söylese de Selma kabul eder. Salih, Selma’yı çok sevmesinden kaynaklı büyük bir kaybetme korkusuna kapılır. Gün geçtikçe daha çok içerek filme adını veren bir “Ayyaş”a dönüşür. Bu dönüşümde en büyük pay, “içkilerin kraliçesi” lakaplı Leyla (Çolpan İlhan) adlı bar sahibi kadın ve onu kendine sürekli borçlandırıp varını yoğunu alkole yatırmasına sebep olan Dut Ali (Senih Orkan)’dir. En sonunda Salih, içki alacak parası kalmadığı için, Ferit Bey’in Selma’ya hediye ettiği köşkteki gümüş şamdanları çalarken yakalanıp hapse atılır. Bu süreçte Selma da Salih’in kendinden çok alkolü sevdiğini düşünüp Salih’ten ayrılır, Ferit Bey’le evlenir. Acı haberi, kendini ziyarete gelen Selma’dan öğrenir. Salih, Selma ve Ferit Bey’e acı bir bakış atarak hastane odasından çıkıp gider. Yeşilçam'a ait bu gizemli filmin hikâyesi ve fotoğrafları ilk kez sinema arşivcisi Erhan Tuncer tarafından paylaşıldı.