‘Close Enemies’in Yönetmeni David Oelhoffen İki Yeni Film İçin Hazırlıklara Başladı

31.08.2018 23:41
‘Close Enemies’in Yönetmeni David Oelhoffen İki Yeni Film İçin Hazırlıklara Başladı

Son filmi Close Enemies ile Venedik Film Festivali'nde yarışan Fransız yönetmen David Oelhoffen, iki yeni politik film çekmeye hazırlanıyor: The Fourth Wall (Le quatrieme mur) ve Les derniers hommes.


Les derniers hommes, Fransız aktör ve yapımcı Jacques Perrin'in kurucu ortağı olduğu Galatée Films tarafından geliştiriliyor. Proje, Alain Gandy'nin otobiyografik romanı Légion étrangère Cavalerie'ye dayanıyor ve 1945 Mart'ında Fransızlar adına savaşan yabancı askerlerin, yenilgiye uğratıldıktan sonra orman yolundan çıkmaya çalışırken yaşadığı korkunç yolculuğu konu alıyor. Oelhoffen, projenin kendisine Gandy’nin romanının haklarını satın alan ve konuya çok bağlanan Perrin tarafından getirildiğini söyledi. “Fransız Lejyonuna Avrupa'nın dört bir yanından gelen ve yenilgiden sonra ormanın kargaşasına terk edilen bu adamların yolculuğunu gösteren bir hayatta kalma dramı olacak.” diyen yönetmen, kadroda Fransız Lejyonunun etnik çeşitliliğini yansıtacak şekilde farklı ülkelerden aktörlerin yer alacağını da ekledi.

 

Oelhoffen ayrıca prestijli Fransız edebiyat ödülü Prix Goncourt des Lyceens'i kazanan Sorj Chalandon'un romanının uyarlaması olan The Fourth Wall'u da geliştiriyor. Film, pasifist inançları ve farklı dinlere mensup insanları bir araya getirme konusundaki yüksek idealleri ile hareket eden Georges'in, 1982'nin savaş sonrası Beyrut'unda Jean Anouilh'in “Antigone” adlı eserini sahneye koyma çabasını konu alacak. Proje Christine Rouxel tarafından geliştiriliyor ve kadro çalışmaları devam ediyor.

 

Yönetmenin son filmi Close Enemies'in yapımcılığı ise One World Films'ten Marc du Pontavice tarafından yapıldı. Matthias Schoenaerts ve Reda Kateb'in oynadığı film, Paris'te geçen modern bir suç hikayesi. Banliyöde uyuşturucu ticareti yapan iki yakın arkadaş, işlerin nasıl bu hale geldiğini anlamadan kendilerini birbirine karşıt grupların içinde bulur. Venedik Film Festivali'yle özel bir bağı olduğunu ifade eden Oelhoffen, festivalin en iddialı yapımlarından biri.