Koreli Oyuncu Claudia Kim'in ‘Fantastic Beasts 2’da Nagini'yi Canlandıracak Olması Büyük Tepki Topladı

30.09.2018 23:45

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, gelen eleştiriler üzerine her zaman olduğu gibi oyuncu seçiminin arkasında durdu.

 

“Harry Potter” hayranları, 25 Eylül'de yayınlanan yeni Warner Bros. filmi “Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald”un son fragmanında büyük bir şok yaşadı. Fragmanda Lord Voldemort'un sadık yılanı ve hortkuluku olan Nagini ilk kez bir kadın olarak görünüyordu. Nagini filmde bir Maledictus, yani canavara dönüşebilen lanetli bir insan olarak yer alıyor ve bu rol Güney Koreli aktris Claudia Kim tarafından oynanacak. Kim'in filmde Nagini olarak yer alması ise sosyal medyada oldukça büyük bir tepkiyle karşılandı. Birçok kişi, Kim'in şu anda Zoe Kravitz'le birlikte “Fantastik Beasts”in ana oyuncu kadrosundaki beyaz olmayan iki oyuncudan biri olduğunu ve Rowling'in kötücül bir rol olan yılan karakteri için Asyalı bir oyuncuyu seçmesinin yanlış olduğunu düşünüyor. Kim'in oynayacağı yılan rolünün, ırkçı bir stereotip olan “ejderha kadın” fikriyle ilişkili olduğuna inanılıyor.

 

Rowling, Nagini'yi Asyalı bir oyuncunun canlandıracak olmasından dolayı duyduğu üzüntüyü Twitter'da paylaşan bir hayranına oyuncu seçiminin doğruluğunu savundu. “Nagini'yi aniden Koreli bir kadın haline getirmek saçmalık!” yazan hayranına, Nagini'nin en başından beri Asya kökenli bir karakter olarak tasarlandığını söyledi. Rowling'in açıklaması "Naga'lar, Endonezya mitolojisindeki yılan benzeri efsanevi yaratıklardır, dolayısıyla “Nagini” ismi buradan geliyor. Bazen kanatlı, bazen yarı insan yarı yılan gibi tasvir edilirler. Endonezya'da Javalar, Çinliler ve Betaviler de dahil olmak üzere farklı yüzlerce etnik grup bulunuyor. İyi günler." şeklinde oldu. 

 
“Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald” 16 Kasım 2018 tarihinde vizyona girecek.