Kısa Filmciler, 15. Akbank Kısa Film Festivali’nde Buluştu!

22.03.2019 14:32
Kısa Filmciler, 15. Akbank Kısa Film Festivali’nde Buluştu!

18 - 28 Mart tarihleri arasında 15. kez gerçekleştirilen Akbank Kısa Film Festivali’nde, 40 ülkeden 111 kısa ve 3 uzun metraj film bulunuyor.

 

15. Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturmak üzere 15. yılında da sinemaseverlerle buluştu. Cannes, Venedik, Berlin gibi önemli festivallerden gelen birçok filmi de seçkisinde barındıran festivalde; 40 ülkeden 111 kısa ve 3 uzun metraj film seyirciyle buluşmaya başladı bile! 

 

Festival; “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Her bir bölümün konuğu ise sektörün deneyimli isimlerinden oluşuyor. 

 

Deneyimler bölümünün konuğu İsrail’in önemli kadın yönetmenlerinden Elite Zexer. Yönetmenin, Sundance Film Festivali’nden ödüllü ve bununla birlikte toplam 16 ödülü bulunan uzun metraj filmi Sand Storm ve 2 kısa filmi festivalde izlenebilecek. Sanatçı gerçekleştireceği Masterclass ile de sinemaya dair deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak. Kısadan Uzuna bölümünde ise bu yıl genç yönetmen Mehmet Can Mertoğlu konuk olacak. Sanatçının Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ve Yılın En Yenilikçi Yönetmeni ödülüne layık görülen ve toplam 15 ödülü bulunan uzun metraj filmi Albüm ile kısa filmleri Yokuş ve Fer bu bölümde izlenecek.

 

Belgesel Sinema bölümünün konuğu ise Hırvat yazar ve yönetmen Nebojsa Slijepcevic. Bu bölümde; yönetmenin Cannes Film Festivali’nde gösterilen yine bol ödüllü belgeseli Srbenka’nın gösterimi gerçekleşecek ve sanatçı Masterclass ile deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak. Forum bölümünde ise kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklenmesi amacıyla düzenlenen Kısa Film Senaryo Yarışması yer alıyor. Bu yıl 698 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo festivalde belirlenecek. Bölüm kapsamında Sırp yazar ve yönetmen Gordan Matic senaryo atölyesi gerçekleştirecek.

 

Bu yıl festivalde Özel Gösterim Latin Amerika filmlerine ayrıldı. Atölye söyleşi programı da bu yıl hayli zengin; Hazar Ergüçlü, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki, Hakan Bıçakçı gibi çok sayıda değerli sanatçı deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak. 

 

Ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, festivalin ardından “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde gösterim turuna çıkacak. Festival kapsamında tüm gösterimler ise ücretsiz. 

 

Festival programına ve festival hakkında daha fazla bilgiye, festivalin web adresinden ulaşılabilir.