Sinemalar.com

Uçan Süpürge 80’lere Uçuyor !

Uçan Süpürge 80’lere Uçuyor !
4 Mayıs 2009

Kültür Bakanlığı ve Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun katkılarıyla düzenlenen 12. Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 7-14 Mayıs 2009 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek. Festival, bu sene Almanya’dan İsveç’e, Hong Kong’dan Hindistan’a 26 ülkeden 81 yönetmenin toplam 90 filmini sinemaseverlerle buluşturacak.

 

12. yaşını kutlayacak olan Festivalin teması “80’ler” olacak. Film gösterimlerinden söyleşilere, 12 Eylül temalı mektup sergisinden partilere 80’ler ruhu festivalde yeniden dirilecek!

 

FESTİVALİN TEMASI: “80’LER…”

 

1980’li yıllar… Vatka, disko, şalvar pantolon, metal müziğin yükselişi, Kenan Evren, yarasa kol, video kasetler, yasaklar ve özgürlük arayışı, hırpalanan hayatlar, yarım kalan hayaller… Sevdiğimiz ve sevmediğimiz şeyler… 1980’li yıllarda büyüyenler, dünyayı değiştirmek istemişlerdi, devrim yapamasalar da demokrasiyi genişlettiler. Dünyayı bir şenliğe çevirmek istemişlerdi, bunu yapamasalar da, onca acının arasında epeyce eğlendiler, onların yaptığı müzik hâlâ dünyayı eğlendiriyor, onların çektiği filmler hâlâ... Ama hafızamızda onlara yer açmakta zorlanıyoruz. Mesela? O yıllarda yetişen Yeşim Ustaoğlu, dünyada ülkesinde olduğundan daha fazla tanınıyor. Darbenin başrolündeki general, ressam zannediliyor. Berlin Duvarı’nın fotoğrafları kartpostallarda. Tüm dünya hâlâ Madonna’yla coşuyor, Michael Jackson ise artık bembeyaz. Tarihte ilk defa bir kuşak, hayalden, özgürlükten, dünyayı değiştiren ne varsa hepsinden köşe bucak kaçırılıyor, geçmiş unutulmaya ve unutturulmaya çalışılıyor. Bu yüzden 1980’leri hatırlamaya ihtiyacımız var.

 

12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde 80’ler ruhu yeniden diriliyor. Dönemin Türkiye ve dünya sinemasından örnekler, 80’ler iklimini bugüne taşıyacak paneller, tanıklıklarla zenginleşecek söyleşiler, 12 Eylül mektuplarından oluşan sergi, ödüllü filmler, partiler ve tüm dünyadan konuklarıyla dopdolu bir festival daha başlıyor!

 

FESTİVAL 5 AYRI YERDE

 

12. Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde film gösterimleri ve söyleşiler iki mekanda gerçekleşecek. Ankara’da sanat filmlerinin tek adresi olan Kızılırmak Sineması ve Ankara Alman Kültür Merkezi festivalin gösterim mekanları olacak. Festival ayrıca, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüslerinde üniversitelilerle buluşacak.

Tüm yorumlar (3)

Avatar
kizilsahin (Profesyonel) | 10 Mayıs 2009, 21:01

80'ler teması çok güzel özellikle bize unutuğumuz değerlerimizi ve o darbe günlerini yeniden hatırlatacak bunun yanında geçen günler trt de olan açılışında rojin belki amatör olduğu için çok iyi sunamadı ama sempatikti ve söylediği şafrkılarla ara ara beni benden alıp götürdü. çok güzeldi.eylülün alıp götürdüğü canları da anması beni çok mutlu et. ölüm toplasa da çiçekleri çiçekte toğum biter mi?!!!! !

Cevap Yaz
0
0
SeyhanOzen (Dublör) | 5 Mayıs 2009, 14:55

harika bir tema bulmuşlar kim düşünmüşse afferim ona :d

Cevap Yaz
0
0
IndianaJoNeS2 (Profesyonel) | 4 Mayıs 2009, 17:39

hmm..seksenler gerçekten çok iyiymiş yaa..metal filan..dinlemem ama olsun yinede türkiyenin gelişimine katkı sağlamış bu seksenli yıllar..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz