Netflix Bütçe Kesintilerine Başlıyor

06.07.2019 22:44
Netflix Bütçe Kesintilerine Başlıyor

Netflix, orijinal film ve televizyon projelerine hatrı sayılır miktarlarda para harcamak konusunda kendi kulvarında üne sahip olmasına rağmen, umut vaat ettiğini düşündüğü yeni projelerinden biri olan Triple Frontier’dan sonra bütçe kesintilerine başlamaya karar vermiş.


Netflix şirketinin en üstündeki isimlerden biri olan Ted Sarandos'un geçtiğimiz ayın başlarında, tüm üst düzey televizyon ve film yönetecilerini toplayarak onlarla bir toplantı yaptığı ve orijinal yapımlara harcanacak bütçeler konusunda yeni bir düzenleme yaptığı gelen haberler arasında bulunuyor. Ayrıca, bundan sonra projelerin çoğunlukla ödül kazanmak ya da eleştirmenlerden tam not almak üzerine oluşturulmayacağı, seyirci çekebileceğine kesin gözüyle bakılanlara öncelik tanınacağı söyleniyor. 

 

Sarandos'u bu bütçe değişiminin sebebi olarak ise yıldız isimlerden oluşan oyuncu kadrosuna rağmen istenilen ve beklenilen izlenme sayısına ulaşamayan Triple Frontier filmi gösteriliyor. Çünkü, Netflix'in 115 milyon dolar gibi olağanüstü bir para harcadığı film, platform için bir maddi bir kayba dönüşmüş. Bu durumdan sonra “Triple Frontier” gibi riskli ve pahalı filmlerin platform için ikinci sırada olması bekleniyor.

 

Bu arada şu an "Triple Frontier" üzerinden gidilse de, tabii ki yapım Netflix'in son yıllardaki tek sorun yaşayan projesi değil. İlk ve maalesef tek sezonu 120 milyon dolara mal olan hip hop dizisi Get Down da, 200 milyon dolara mal olmuştu. Ayrıca hem eleştirmenler hem de  izleyiciler tarafından zar zor değer gören Marco Polo adlı macera serisi de başarısız görülen örneklerden bir tanesi.