Olivia De Havilland Aramızdan Ayrıldı

27.07.2020 14:16
Olivia De Havilland Aramızdan Ayrıldı

Ünlü oyuncu Olivia De Havilland 104 yaşında hayata gözlerini yumdu.

104 yaşında olan efsanevi oyuncu Oliva De Havilland geçtiğimiz Pazar günü Paris’te vefat etti. Ünlü oyuncu yer aldığı sayısız filmle sinema dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. Doğal sebeplerden dolayı hayata veda eden Olivia De Havilland hayranlarının anısında ve filmlerde yaşamaya devam edecek.

1916 yılında İngiliz bir ailede, Tokyo’da doğan Havilland, anne babası boşandıktan sonra genç kardeşi Joan Fontaine ile birlikte annesinin yanına, Kuzey Kaliforniya’ya yerleşti. Annesi Lilian Augusta ona diksiyon ve ses eğitimi verdi. Öğretmen olmak isteyen De Havilland, ilkokulda “A Midsummer Night’s Dream” isimli filmin seçmelerinde bir yetenek avcısı tarafından keşfedildi. Max Reinhardt’ın yönetmenliğini yaptığı filmde 1935 yılında Hermia rolünü üstlendi.

Film çok başarılı olmasa da, Olivia’ya Warner Bros. bünyesinde yedi yıllık bir sözleşme getirdi. Errol Flynn ile birçok filmde beraber rol alan Olivia, oyunculuğunu gün geçtikçe geliştirdi. 1939 yılında “Gone With The Wind” filmi ile mükemmel bir performans sergileyen De Havilland, bu rolü ile ilk Oscar adaylığını yaşadı.

Warner Bros. ile yedi yıllık sözleşmesinin bitmesinin ardından, stüdyo sözleşmenin uzamasını ve rol almadığı zamanı 13.000 dolar karşılığında geri istedi. Bunun ardından stüdyoyu dava eden De Havilland, davayı kazandı ve birçok oyuncunun daha özgür bir şekilde çalışmasının öncüsü oldu. Dava boyunca 2 yıl ekranlara çıkamayan De Havilland bu süre bitince diğer yapım şirketleriyle serbest olarak çalışmaya başladı.

1946 yılında “To Each His Own” filmindeki performansı ile ilk Oscar’ını aldı. Uzun ve başarılı kariyeri sırasında “The Snake Pit”, “The Heiress”, “My Cousin Rachel” ve “Lady In A Cage” gibi filmlerde rol aldı.

Ekranlara veda ettikten sonra ise çalışmaya devam eden Olivia, kitap yazmaya, tiyatro oyunculuğu yapmaya ve belgesellere konuk olmaya devam etti.