Sean Connery 90 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

02.11.2020 14:36
Sean Connery 90 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

Usta oyuncu Sir Sean Connery 31 Ekim 2020 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Sinema dünyasına adını altın harflerle yazdırmış olan efsanevi oyuncu Sean Connery kariyeri boyunca birçok ödül aldı. Birbirinden başarılı yapımlarla izleyicinin karşısına geçen usta oyuncunun canlandırdığı en çok ses getiren karakterlerden biri ise James Bond’dur. Yedi kez James Bond karakterine hayat veren Sean Connery, birçok oylamada 007’yi oynayan en iyi oyuncu olarak değerlendirildi.

Bir Oscar ödülü, iki Bafta ve üç Golden Globe ödülünün sahibi olan usta oyuncu son olarak 2003’te “League of Extraordinary Gentlemen (Muhteşem Kahramanlar)” filmi ile izleyici karşısına çıktı.

Temizlikçilik yapan Effie Connery ve fabrika işçisi Joseph Connery'nin çocuğu olarak Edinburgh'un Fountainbridge bölgesinde doğdu. 13 yaşında okulu bıraktı. Bir süre donanmada yer aldı. Gençlik yıllarında ciddi bir şekilde vücut geliştirmeyle ilgilendi. Sonrasında futbolu da denedi. British Legion Eğitim Kurumunda mobilyacılık öğrenimi aldı. 1950'lerin başında oyunculukla tanışarak hayatını bu yolda sürdürmeye karar verdi. İlk önce tiyatro rolleri, ardından sinemayla kendine bir isim yapmaya başladı. Kendisiyle özdeşleşecek karakteri ise ilk kez 1962'de canlandırdı. Ian Fleming'in ünlü roman kahramanı 007 James Bond'un ilk sinema uyarlaması “Dr. No”da Bond'u ilk kez canlandırdı. Arkasından “From Russia with Love (1963)”, “Goldfinger (1964)”, “Thunderball (1965)”, “You Only Live Twice (1967)”, “Diamonds Are Forever (1971)” ve “Never Say Never Again (1983)” olmak üzere toplam 7 kez ikonik ajana hayat verdi.

Bond karakterini canlandırırken başka roller de almayı sürdürdü. Hitchcock'un “Marnie (1964)”, Agatha Christie'nin romanından uyarlanan “Doğu Ekspresinde Cinayet - Murder on the Orient Express (1974)”, "A Bridge Too Far (1977)”, “Time Bandits (1981)” gibi filmlerle dünyanın en iyi oyuncuları arasındaki yerini sağlamlaştırdı. 1986 yapımı “Gülün Adı (The Name of the Rose)” filmindeki William karakteriyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında BAFTA kazandı. Ayrıca "İskoçyalı"da da başrolde oynadı. 1987 yapımı Brian De Palma filmi “Dokunulmazlar (The Untouchables)” ile En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oscar ve Altın Küre'nin sahibi oldu. Böylece kariyerindeki tek Oscar ödülünü Jim Malone rolüyle aldı. 1989'da People Dergisi tarafından 'Yaşayan En Seksi Adam' seçildi. “Indiana Jones: Son Macera”, “Kızıl Ekim”, “İskoçyalı 2”, “İlk Şövalye”, “Kaya” ve “Kurda Tuzak” gibi filmlerle kariyerini 2000'lere kadar getirdi. 2000'lerde çok fazla filmde rol almadı.

1962'de aktris Diane Cilento ile evlenen Connery'nin bu evlilikten Jason Connery adında bir oğlu oldu. 1973'te evliliği sona erdi. 1975'te Fransız Micheline Roquebrune'le evlendi.

Usta oyuncu canlandırdığı karakterler ile filmlerde yaşamaya devam edecek.