5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Başvuruları Başladı

11.11.2021 10:54
5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Başvuruları Başladı

Kadın Yönetmenler Derneği’nin düzenlediği 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali için başvurular başladı. Geçtiğimiz yıl, çevrimiçi olarak üç etapta gerçekleşen festivalin bu yılki tarihleri 27 Şubat - 5 Mart 2022. İzmir'de gerçekleşecek festival, her yıl temalarına bir yenisini ekliyor. Bu sene eklenen yeni teması ise "Sınırlar".

Hem ulusal, hem de uluslararası olarak gerçekleşecek yarışma filmlerinde tema aranmıyor. Kadın bakış açısını yansıtan tüm özgün filmler, yarışmaya kabul ediliyor. Kadın yönetmenlerin ilk filmlerinin yer aldığı “İlkler Unutulmaz”, güçlü kadın karakterlerin anlatıldığı “Süper Kahramanlık” ve içinde umut teması olan filmler  “Hayaller”, tema kategorileriyle bu yıl da devam ediyor. Uzun metraj, belgesel, kısa film, deneysel kategorilerinde gerçekleşecek ulusal ve uluslararası yarışma ve gösterim filmleri için son başvuru tarihi 31 Aralık 2021.

Bu yılın jüri üyeleri, geçtiğimiz yıl ödül alan yönetmenler olacak. 2018 yılından beri festivalin direktörlüğünü üstlenen Gülten Taranç  ; “ Çevrimiçi olmamız duyumumuzu ve izlenmemizi çok fazlasıyla artırdı. Birçok şehirden ve ülkeden izleyiciye ulaştık. 12 bin izlenme sayısına ulaşmamız fiziksel bir festivalde mümkün değildi.  5.yılımızı yapacak olmaktan dolayı çok umutlu ve mutluyuz bu dönemde patates üretmek bile çok zorken, bağımsız sinema yapan herkesin her zamankinden daha çok desteğe ihtiyacı var. Kadın sinema emekçilerine alan açmak için yerel yönetimlerden ve büyük şirketlerden daha fazla destek bekliyoruz. Filmlerde, televizyonda ve medyada ne kadar çok doğru kadın temsili izlersek, ne kadar az şiddet görürsek daha sağlıklı, bilinçli ve duyarlı nesiller yetişecektir. Bu yüzden Kadın Yönetmenler Derneği olarak kadın yönetmenlerin sayılarının artmasının bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz. Festivalimizi büyük emek,  fedakârlık ve umutla düzenlemeye devam ediyoruz.” dedi.

Başvuruların açıldığı ilk haftada 22 ülkeden başvuru geldi.

5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali kadın yönetmenlerin filmlerini bekliyor!

Başvuru için tıklayın.