Argus Filch

İngiltere | 17 Nisan 1942
8,1/10

David John Bradley (17 Nisan 1942 doğumlu)[1] İngiliz aktör. 

Harry Potter film dizisinde Argus Filch, HBO fantezi dizisi Game of Thrones'ta Walder Frey, FX korku dizisi The Strain'de Abraham Setrakian ve Guillermo del Toro'nun animasyonlu Netflix dizisi Tales of Arcadia'da Merlin'i seslendirmesiyle tanınır (Böylelikle Televizyon Dizisinde En İyi Ses Erkek Oyuncu dalında Annie Ödülü kazandı). 

Aynı zamanda, King Lear'ın yapımındaki rolüyle Laurence Olivier Ödülü'nü de içeren bir kariyere sahip, köklü bir tiyatro oyuncusudur.

 2012'de Bradley, Doctor Who'nun "Dinosaurs on a Spaceship" bölümünde Solomon'u canlandırdı.  2013 yılında Doctor Who belgesel dizisi An Adventure in Space and Time'da Birinci Doktor'u oynayan aktör William Hartnell'i canlandırdı.  2017'de Doctor Who'ya geri döndü ve "The Doctor Falls" ve "Twice Upon a Time"da İlk Doktor olarak göründü.  Ocak 2018'den bu yana, Big Finish tarafından yayınlanan The First Doctor Adventures adlı bir dizi sesli hikayede rolü yeniden canlandırdı.

Devamını Oku

Argus Filch Biyografi

Argus Filch, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda hademe olarak çalışmaktadır. Harry Potter serisindeki tüm kitaplarda adı geçmektedir. Kitapta Argus Filch'in bir kofti olduğu söylenmektedir. Bu yüzden öğrencileri sevmez. Özellikle Harry Potter, Fred ve George'den nefret eder. Harry seçilmiş kişi olmasına rağmen hiçbir hatasını affetmez. Kuralcı, katı bir karakteri vardır. İşkenceyi sevmesi ile sadist ruhlu birisi olduğu ortaya ilk kitapa çıkmıştır.

Foto Galeri

Tümünü Gör