Eomer

Yeni Zelanda | 7 Haziran 1972
9,1/10

8 yaşındayken ilk oyunculuk deneyimini yaşadı. Fakat lisenin sonuna kadar bir daha oyunculuk yapmadı. Yeni Zelanda'da bir televizyon dizisi olan 'Shortland Street'ten (1992) oyunculuk teklifi gelince bunu hemen kabul etti. İlerleyen yıllarda Wellington'da tiyatro oyunculuğu yaptı. Daha sonra Aucland'a taşındı ve burada da bazı dizilerde konuk oyunculuk yaptı. İlk sinema filmi, bir askeri canlandırdığı Chunuk Bair'dı. Ama şansının dönmesini sağlayan ilk film Yüzüklerin Efendisi. Onu, üçlemenin İki Kule ve Kralın Dönüşü' bölümlerinde canlandırdığı at efendisi Eomer rolü ile hatırlanır. Daha sonra rol aldığı Star Trek ve The Chronicles of Riddick filmleriyle isminden bir kez daha söz ettirmeyi başardı. En son olarak çektiği Judge Dredd filmiylede isminden tekrardan söz ettirecek.

Devamını Oku

Eomer Biyografi

Rohan orduları komutanı Eomund ve Kral Theoden'in kız kardeşi olan Theodwyn 'in oğludur. Eomer'in Eowyn adlı kendisinden dört yaş küçük kız kardeşi vardır.

Daha 26 yaşındayken, Rohirrimlerin 3. komutanı oldu ve Rohan'lı binicileri komuta etti. Gençlik yılları, Rohan için çok zor geçen yıllardı. Rohan insanları, kuzeyden gelen Ork'lar tarafından tehdit ediliyordu.Bu süre içerisinde, kralın sözde danışmanı Galmod oğlu Grima, Saruman'ın casusu olarak, kralı tamamen etkisi altına almıştı.

3. çağda, 25 Şubat 3019'da, Fords of Isen adı verilen çarpışmada, Kral Theoden'in oğlu ve varisi Theodred'in Saruman'ın güçleri tarafından öldürülmesi, Eomer'i kralın doğal varisi haline getirdi. Bundan 5 gün sonra, Eomer'in Riddermark bölgesinde 3 yabancıya rastlaması, Rohan'ın kaderini değiştirecekti. Bu 3 yabancı, Aragorn,Legolas ve Gimli'ydi. Eomer'in, ümitlerini kaybetmiş 3 kahramana yardımcı olması, Rohan'ın gelecekteki zaferinin habercisi oldu. Eomer yaptığı yardım yüzünden tutuklandı.

Birkaç gün sonra, Gandalf, Edoras'a gelerek Kral Theoden'i, kendisini saran büyüden kurtararak uyandırdı. Rohirrimler savaşa hazırlandı, Fords of Isen'in 2. savaşında da yenilmelerine rağmen, Battle of Hornburg'da Fangorn'lu Entlerin lideri Ağaçsakal (Treebeard) ve entler yardımıyla yardımıyla Saruman'ın ordularını bozguna uğrattılar.

Eomer, Kral Theoden'le beraber Minas Tirith'e yardıma giderek Pelennor çayırlarında Sauron'un ordularına karşı savaştı. Bu süre içerisinde Eowyn, Edoras'ı yönetmek yerine Minas Trith'e geldi ve Buçukluk Merry yardımıyla Cadı-Kral'ı (Witch-King ) öldürdü.

Theoden'in savaş sırasında ölmesiyle, Eomer Rohan kralı oldu. Kendini Minas Trith surlarından atan Gondor Vekilharç Hükümdarı Dnethor 'un ölmesiyle kral olan Aragorn ile birlikte yüzük taşıyıcısının Mordor'daki yollarını açmak için Kara Kapılar'a Rohirrim'le birlikte at sürdü. Burada ölümüne savaştı ve yüzük taşıyıcısının yüzüğü Hüküm Dağı'un alev çatlaklarına atmasıyla tüm kötülük yok oldu.

Eomer, kral olduğunda 28 yaşındaydı. Rohirrim'i 65 yıl yönetti. Gondor'la büyük bir dostluk ve ittifak içinde yaşadı. Hükümdarlığı sırasındaki bolluk ve barış ortamı nedeniyle ona \"Eadig\" (Blessed=kutsanmış) adı verildi. Dol Amroth Prensi İmrahil'in kızı Lothiriel ile evliliğinden Elfwine isimli bir oğlu oldu.

Doğum tarihi:2991 Ü.Ç

Ölüm tarihi:63 D.Ç

Foto Galeri

Tümünü Gör