Lord Voldemort

İngiltere | 22 Aralık 1962
9,1/10

Ralph Nathaniel Fiennes, İngiliz aktör. 1962'de Ipswich'te doğan Fiennes'ın babası Mark Fiennes (1933-2004) fotoğrafçı, annesi Jini Fiennes (1938-1993) ise yazar ve ressamdı. 6 kardeşin en büyüğü olan Ralph Fiennes'ın kardeşleri de farklı işlerde başarılı bireyler olmuştur. Martha Fiennes yönetmen, Magnus Fiennes müzisyen, Sophia Fiennes yapımcı, Joseph Fiennes aktör, Jacob Mark Fiennes ise çevre hakları savunucusudur. Birlikte büyüdüğü süt kardeşi Michael Fiennes ise arkeologdur. Köklü bir ailenin çocuğu olan Fiennes, 11 yaşındayken ailesiyle İrlanda'ya taşındı. Sonra İngiltere'ye geri dönüp Chelsea Sanat Koleji, Resim Bölümü'nde bir süre resim eğitimi aldı, ancak sonra aktörlükte karar kıldı. Royal Academy of Dramatic Art'a üç yıl devam etti. Başarılı tiyatro kariyerinin ardından sinemaya 1992 yapımı Uğultulu Tepeler (Wuthering Heights) uyarlamasındaki Heathcliff rolüyle başladı. 1993'te oynadığı Steven Spielberg filmi Schindler's List'teki Amon Göth rolü ile ünlendi. Oscar adayı olan Fiennes, En İyi Yardımcı Oyuncu dalında BAFTA kazandı. 1995'te Kathryn Bigelow'un Strange Days filmi ve daha sonra İngiliz Hasta (The English Patient) filmleriyle bu şöhreti iyice pekişti. 1995'te Broadway'de sergilediği Hamlet performansıyla Tony Ödülü kazandı. 1999'da oynadığı bir başka 2. Dünya Savaşı draması Sunshine ile Avrupa Film Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu seçildi. 2002'de Anthony Hopkins ve Philip Seymour Hoffman ile Kızıl Ejder filminde başroldeydi. 2005 yapımı Harry Potter ve Ateş Kadehi filmiyle canlandırmaya başladığı Lord Voldemort rolünü, serinin son filmine dek sürdürdü. 2014 yapımı Wes Anderson filmi Büyük Budapeşte Oteli'nde çok zengin bir kadroyla birlikte çalıştı. Sonraki yıllarda Sen Benimsin, Spectre, Hail Caesar gibi filmlerde oynadı. İngiliz aktris Alex Kingston'la uzun yıllar birliktelik yaşadıktan sonra 1993'te evlenen Fiennes, 2 yıl sonra Francesca Annis'le ilişkisinin başlaması nedeniyle 1997'de eşinden boşandı. Annis'le ilişkisi ise 2006'ya kadar sürdü.

Devamını Oku

Lord Voldemort Biyografi

Lord Voldemort, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin ortaya çıkma nedenidir. Lord Voldemort aynı zamanda sadece Saf Kan Büyücü Irkından olanların Büyü Dünyasında yaşamasına izin veren Saf Kan Rejimi Hareketinin Manevi ve Siyasî Lideridir.

Tüm zamanların en korkunç ve kötü büyücüsü, sihirli dünyaya korku salan Lord Voldemort,belirli zaman aralığındaki birçok ölümün başlıca nedenidir.Lily ve James Potter`ı öldürdüğünde, Harry Potter'ı da öldürmeye çalışır, ama gönderdiği ölüm laneti Harry`nin alnından geri teperek çarptığı Karanlık Lord'u ölümcül derecede zayıflatır. Lord Voldemort kaçar ve sihir dünyası üzerinde kurduğu baskı kalkar. Karanlık Lord ve Ölüm Yiyenler denen yakın destekçileri, büyücüler ve normal insanlar dünyasında birçok işkence ve cinayetin sorumlusudur.

Safkan bir anneden ve muggle bir babadan doğma bir melezdir. Annesi onu bir muggle yetimhanesinde doğurur ve ismini koyduktan sonra hemen ölür. Gerçek adı Tom Marvolo Riddle'dır. Voldemort ise bu isimden uyarlanmıştır (Tom Marvolo Riddle: I am Lord Voldemort olarak). Yatakhâne görevlilerince \"tuhaf bir çocuk\" diye tanımlanmıştır. Yatakhânedeki diğer çocukların başına Tom'la tartışırlarsa tuhaf olaylar gelmektedir. Tom yani Voldemort çocukluğunda da insanları korkutmuş, zorbalık yapmış ve hatta kendi deyimiyle \"cezalandırmış\" tır. Sinsi bir çocuktur, yaptıkları asla kendisiyle ilişkilendirilemez. Çoğu büyücünün yapamadığı şeyi başarmış, çok kücükken bile sihir gücünü farketip insanlar üzerinde kullanmaya hatta onların canlarını yakmaya başlamıştır. 11 yaşında Albus Dumbledore tarafından Hogwarts'a davet edilir. Hogwarts'ta Slytherin binâsına yerleştirilir, bilgiye açtır, ölümsüzlüğün sırlarını arar, ve bu uzun yolda herkesden daha fazla ilerler. Okula geldiği günden itibaren ailesini araştırır, özellikle babasının güçlü bir büyücü çıkmasını bekler. Uzun süren araştırmalardan sonra annesinin safkan babasının ise annesini daha hamileyken terkeden Tom Riddle adında bir muggle olduğunu anlar, babasını ve babası ile yaşayan büyükannesi ve büyükbabasını da öldürür.Böylece değersiz Riddle soyadını bitirir. Kendi adını değiştirir. Tom Marvaldo Riddle, I am Lord Voldemort'un anagramıdır. Okulda çok yetenekli, çok çalışkan ve çok zekîdir, öğretmen ve öğrenciler ona hayrandır. Kısa zamanda öğrencilerden oluşan bir grup müridi olmuştur ve bu kişiler ilk ölüm yiyenleri oluşturmuştur. Okuldan sonra ölümsüzlüğe giden çalışmalarında karanlık sanatlara öyle bir gömülmüştür ki türlü değişimler geçirmiştir, daha az insani bir hale bürünmüştür.