Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Dean R. Koontz

Odd Thomas
Dean R. Koontz profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
5.3/ 10
11 oy
8 kullanıcının favorisi

Dean R. Koontz

ABD

9 Temmuz 1945

Dean Koontz 

Biyografisi

Dean Ray Koontz, Amerika'nın en popüler gerilim romancısı, karanlık düşlerin kurgu ustası ya da The Times'da yazıldığı gibi, bir edebiyat cambazı olarak tanımlanır.

1945 doğumlu olan Koontz, 1967 yılında 'Soft Come The Dragons' (Ejderler Sessizce Gelir) adlı öyküsünü FSF (Fantasy and Science Fiction) dergisinde yayımlayarak bilimkurgu dünyasına adımını atar. İlk romanı olan 'Star Quest' (Yıldız Gezisi) 1968 yılında yayımlanır. Bunun ardından Dean Koontz, farklı isimlerle beş yıl içinde yirmiden fazla bilimkurgu romanı yayımlar. 

Bilimkurgu öykülerinde insan olmanın sınırlarını zorlayan Koontz, canavarımsı çocukların, mutantların, cyborgların ve robotların dünyasıyla tanıştırır bizi. Karanlık bir üsluba sahip olan Koontz'un 1975'de yayımlanan ve geleneksel bilimkurgu çerçevesinde ele alabileceğimiz 'Nightmare Journey' (Kabus Yolculuğu) adlı romanı, her ne kadar karmaşık olsa da, zamanımızdan yüz bin yıl sonra, kavranması mümkün olmayan uzaylı bir zekâ tarafından yıldızlardan kovulan, dünyaya hapsedilen, radyasyon ve mutasyonlar içinde dinsel bir ortaçağa gerilemiş olan insanlığı anlatır. 

Kariyerine bilimkurguyla başlayan Koontz, 1975'ten sonra korku üzerine yoğunlaşır ve bu türün en çok satan yazarları arasına girer. Yukarıda saydığımız adları kullanarak çok sayıda roman yayınlayan Koontz'un tüm yapıtları 1980'lerden itibaren DRK ya da Dean Koontz adı altında yeniden basılmaya başlanır. 

Güney Kaliforniya'da yaşayan, 1969'tan beri yalnızca yazarlık yaparak yaşayan ve kitaplarının satışı yüz elli milyona yaklaşan Koontz, güldürüden fantazyaya, bilimkurgudan korkuya kadar değişen geniş bir külliyata sahip. Bunlarla yetinmeyen Koontz, iki de deneme yazmış; elliyi aşkın kitap yazmanın ve çok satan bir yazar olmanın ipuçlarını vererek yeni yetişen yazarlara yol yordam öğretmiş bu sayede. 1972'de yayımlanan 'Writing Popular Fiction' (Popüler Kurgu Yazmak) ve 1981'de yayımlanan 'How to Write Best Selling Fiction' (Çok Satan Kurgu Nasıl Yazılır) adlı kitaplar çok satması için değil, yazana çizene yönelik bir hayır işlemek için kaleme alınmış. 

Hayat, belki de bin bir yüzlü Dean Koontz'un bize oynadığı bir oyun. Her kitabında ayrı bir isimle karşımıza çıkmasının nedeni de belli değil henüz. Bu durum, Dean Koontz'a, ya da ne bileyim Brian Coffey'e, Deanne Dwyer'e, KR. Dwyer'e, Leigt Nichols'a, Anthony North'a, Richard Paige'e, Owen West'e, David Axton'a, John Hill'e, Aaron Wolfe'a, DRK'ya, gerçekte her kimse; işte ona, yakışıyor aslında... Sen dünyanın en önemli bestseller yazarlarından biri ol, hayatın herkesin gözünün önünde olsun, kitapları neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilsin, yine de kimliğinin üstündeki giz perdesi hâlâ tam olarak kalkmamış olsun. Üstüne üstlük, ansiklopedilere bile "yazarın portresi hala bulanıktır" diye geçsin adın... 

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (5)

Avatar
Mertchree (Amatör) | 5 Temmuz 2014, 05:40

Phantoms’un kitabını okurken çarpıntı tutmuştu çok iyi hatırlarım. Aynı korkuyu ve heyecanı Kara Büyü isimli kitabını okurken de duymuştum. Yazar olarak şaşırtıcı derecede akıcı bir dili var. Kitaplarını okumak direkt film izlemek gibi benim için. Ama ben de hep bu uyarlama şanssızlığına üzülmüşümdür. Belki ezeli rakibi Stephen King büyü yapmıştır adamcağıza:)

Cevap Yaz
0
0
eruhan (Artist) | 17 Ocak 2011, 01:55

Cehennem Ateşi kitabını okuduğum ve gerçekten günümüz korku edebiyatında Stephen King,Clive Barker ve Peter Straub ile beraber en iyisi olduğunu düşündüğüm usta kalem...Çok ama çok kaliteli kitapları var ama nedense bir Kng gibi sinema açısından rağbet görmüyor...

Cevap Yaz
0
0
eruhan (Artist) | 11 Ocak 2011, 23:25

Günümüz korku-gerilim edebiyatının Stephen King,Clive Barker,Peter Straub ile beraber yaşayan en büyük efsanesi...

Cevap Yaz
0
0
Zeyna-rock (Jön) | 23 Mart 2010, 09:50

Bu yazarın ilk yorumu benden olsun.Sanırım yazarı çok az kişi tanıyor.Şunu söyliyim Stephen King sonra en iyi korku yazarı deniliyor.Tabi ben kitaplarını okumadım çünkü hiç elimde kitapları yok.Ama hele bir yaz gelsin tüm kitaplarını okucam.Yazar mütiş bir roman okumasam da eminim çünkü kitaplarının hepsi çok tutuldu....

Cevap Yaz
0
0
adlfplzt (Artist) | 25 Eylül 2008, 01:00

gerilim, korku, bilim kurgu ve fantastik fikirlerin fikirbabası, süper bir yetenek ne kadar çok kan görmek isterseniz onun eserlerini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz