Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Elvis Costello

The Shape Of Things Fragmanı
Elvis Costello profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.2/ 10
1 oy
1 kullanıcının favorisi

Elvis Costello

İngiltere

25 Ağustos 1954

Biyografisi

Elvis Costello\'nun ilk albümü 1977 yılında yayınlandığında sanatçının sinik ve asi tavrı onu punk ve new wave patlamasının içine sürüklemişti. \'My Aim Is True\' gelişigüzel dinlendiğinde Costello\'nun punk\'larla olan bağının yine kendisinin kontrol edemediği tutkusu olduğu görülüyordu. Bununla birlikte Costello müziğini icra ederken Tin Pan Alley Pop\'undan, reggea\'ye ve daha bir çok müzik türüne de açık bir tutum sergilemişti. Tüm kariyeri boyunca yaptığı müzikal eklektizmi aynı acımasız şarkı sözleri gibi tüm albümlerinde ayırt edilebilir bir özellik oldu. Bunun da sebebi Costello\'nun şarkı sözlerini zengin müzik çeşitliliğiyle desteklemesiydi. Bir çok çevrenin kabul ettiği şey ise Elvis Costello\'nun Bob Dylan\'dan sonra gelmiş en iyi şarkı sözü yazarı olmasıydı. Grup lideri Ross McManun Costello\'nun oğlu olarak dünyaya gelen Declan McManus Costello; 70\'li yılların başına kadar bilgisayar mühendisi olarak çalıştı. Bu sırada da D.P. adıyla çeşitli folk klüplerinde çalmaktaydı.

1976 yılında country folk grubu olan Flip City\'nin solisti oldu. Bir plak şirketinin dikkatini çekebilmek için kendi yazdığı parçaların demo kayıtlarını yapıyordu. Yapılan bu demo kayıtların bazı kopyaları, bağımsız plak şirketlerinden olan Stiff Plak Şirketinden Jake Riviera\'nın eline geçti. Riviera Costello\'yu solo artist olarak 1977 yılında plak şirketine dahil etti. İşte bu sırada da sanatçının adı Elvis Presley\'nin ön adı annesinin kızlık soyadıyla birleşerek Elvis Costello oldu. Prodüktörlüğünü Brinsley Schwarz\'ın kurucu üyelerinden bas gitarist Nick Lowe\'un yaptığı ilk albümünde Costello; Clover adındaki bir Amerikan grubuyla çalıştı. Bu çalışmaların sonunda 1977 yılının Nisan ayında ilk single, \'Less Then Zero\' piyasaya çıktı fakat listelerde beklenen başarıyı elde edemedi. Bir sonraki ay ise \'Alison\' single\'ı piyasadaydı. 1977 yılının yazında Costello\'nun beraber çalıştığı grubu tekrar bir araya geldi. Adı the Attractions olacak bu topluluğun arasında bas gitarda Bruce Thomas, keyboard\'da Steve Nieve ve bateride Pete Thomas yer alıyordu ve ilk çıkışlarını 1977 yılının Temmuz ayında gerçekleştirdiler. \'My Aim Is True\' adını taşıyan ilk albüm 1977 yılında bir çok olumlu eleştiriyle birlikte piyasaya çıktı. İngiltere listelerinde 14 numaraya kadar yükelen albüm Amerikan plak şirketi Colombia\'dan bir sonraki sene piyasaya çıktı. Nick Lowe, Ian Dury ve Wreckless Eric\'le birlikte Costello, aynı yılın baharında turneye çıktı. Yılın sonunda ise Jake Riviera, Stiff Records\'dan ayrıldı ve Costello\'yla, Lowe\'ı da yanına alarak Radar Records\'u kurdu.

Reggea etkileşimli \'Watching The Dedectives\' sanatçının ilk büyük hit\'i oldu ve aynı yıl listelerde 15 numaraya kadar yükseldi. Costello\'nun; Attractions\'la birlikte kaydettiği ilk albüm \'This Year\'s Model\' 1978 yılının baharında piyasaya çıktı. \'My Aim Is True\'dan daha sert bir albüm olan \'This Year\'s Model\'da İngiltere listelerinde 4, Amerika listelerinde de 30 numaraya kadar yükselerek yine çok büyük bir hit oldu. Bir sonraki yıl piyasaya çıkan \'Armed Forces\' ise sanatçının diğer albümlerine göre daha tutkulu ve müzikal açıdan daha farklı bir sound\'a sahipti ki İngiltere listelerinde 2 numaraya Amerika listelerinde ise ilk 10\'un içine girmeyi başardı. Albümden çıkan ilk single \'Oliver\'s Army\' yine İngiltere listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi fakat bu albümden çıkan hiç bir single Amerika listelerine girmeyi başaramadı. 1979 yılının yazında Specials\'ın kendi adlarını taşıyan ilk albümlerinin prodüktörlüğünü yaptı.

1980 yılının Şubat ayında soul ritmlerinden etkilenmiş olan \'Get Happy!!\' piyasadaydı. Bu albüm Riviera\'nın yeni plak şirketi F-Beat\'ten çıkan ilk albümdü. Aynı zamanda albüm yine İngiltere\'de 2 numaraya kadar yükselirken Amerika\'da da 11 numaraya kadar ilerledi. O yılın sonunda B-Side\'larının toplamasından olan iki koleksiyon \'Taking Liberties\' Amerika\'da piyasaya çıkarken bu albümle benzer \'Ten Bloody Marys and Ten How\'s Your Fathers\' adındaki albümde sadece kaset olarak İngiltere\'de piyasaya çıktı. 1981 yılının başında Nick Lowe beşinci defa grubun prodüktörlüğünü üstlendi; Costello ve grubu Attractions \'Trust\'ı piyasaya sürdü. \'Trust\' İngiltere listelerinde 9, Amerika listelerinde ise 30 numaraya yükseldi fakat bu seviyeyi koruyamadı. Elvis Costello and The Attractions, Nashville prodüktörü Billy Sherrill\'le birlikte country cover\'larından oluşan bir albüm kaydetti. Ortaya çıkan \'Almost Blue\' başarılı yorumlarıyla aynı yılın sonunda piyasaya çıktı. Albümden çıkan \'A Good Year For The Roses\' İngiltere Top Ten hit\'i oldu.

Costello\'nun bir sonraki albümü \'Imperial Bedroom\' Beatles\'ın bir çok albümünde de çalışmış olan Geoff Emerick\'in prodüktörlüğünde 1982 yılında piyasaya çıktı. Imperial Bedroom o zamana kadar sanatçının elde ettiği en başarılı eleştirileri aldı. 1983 yılında piyasaya çıkan \'Punch the Clock\'da ise Costello; 80\'li yıllarda İngiltere\'de bir çok başarılı parçanın ortaya çıkmasında önemli rolleri olan Clive Langer ve Alan Winstanley\'le birlikte çalıştı. Bu birliktelik ticari açıdan büyük başarı sağladı ve İngiltere\'de 3 numaraya kadar yükseldi. Piyasaya çıkan \'Everyday I Write A Book\' ise hem İngiltere hem de Amerika listelerinde 40 numaraya kadar çıkabildi. Costello \'Punch The Clock\'la elde ettiği başarıyı 1984 yılında piyasaya çıkan \'Goodbye Cruel World\'le perçinlemek istedi fakat albüm hem ticari hem de kritiklerin getirdiği yorumlar açısından büyük bir başarısızlık oldu. \'Goodbye Cruel World\'ün ardından Costello ilk solo turnesine 1984 yılının yazında çıktı. Bir sonraki sene ise Costello; T-Bone Burnett\'la birlikte çıkardığı \'The People\'s Limousine\' single\'ı ve punk-folk grubu The Pogues\'un \'Rum Sodomyand The Lash\' albümünün prodüktörlüğü dışında sessiz kaldı. Her iki projede sanatçının folk sound\'una doğru kaydığının habercisiydi nitekim 1986 yılında piyasaya sürdüğü \'King Of America\'da bunun ispatı oldu.

Attractions olmadan kaydedilen ve \'The Costello Show\' olarak piyasaya sürülen \'King Of America\' genel anlamda bir country-folk albümüydü ve Costello\'nun piyasaya sürdüğü \'Imperial Bedroom\'dan sonra en iyi eleştirileri alan albümü oldu. Bu albümü ise aynı yılın sonunda The Attractions ve prodüktör Nick Lowe\'la birlikte kaydedilen \'Blood and Chocolate\' takip etti. Bundan sonra Costello 1994 yılına kadar bir daha Attractions\'la albüm kaydetmedi. 1987 yılında Costello Warner Bross\'la anlaşma imzaladı ve akabinde de Paul McCartney\'le birlikte şarkı sözü yazıp albüm kaydetmeye başladı. İki yıl sonra ise müzikal açıdan en fazla çeşitliliğin yer aldığı \'Spike\' albümü yayınladı. Spike; \'Veronica\' gibi Costello ve McCartney\'nin ilk birlikte çalışmalarının yer aldığı albüm olma özelliğini taşıyordı. \'Veronica\' 19 numaraya kadar yükselerek sanatçının Amerika\'daki ilk büyük hit\'i oldu. İki yıl sonra \'Mighty Like A Rose\' piyasadaydı.

1993 yılında Costello\'nun klasik müziğe ilk eğilimi olarak değerlendirebileceğimiz \'The Juliet Letters\'da Brodsky Quartet\'la birlikte çalıştı. Aynı zamanda sanatçı Transvision Vamp\'ın solisti Wendy James\'in \'Now Ain\'t the Time for Your Tears\' albümünün tamamını hazırladı. Aynı yıl Costello 1987 kataloğunun haklarını Amerika\'daki Rykodisc\'e devretti. Elvis Costello 1994 yılında Goodbye Cruel World\'den sonra ki en pop ağırlıklı albümü olan \'Brutal Youth\'un kayıtlarında Atractions\'la yeniden birlikte çalıştı. Topluluk Costello\'ya 1994 yılında 1995 yılına kadar süren turnede de eşlik etti. 1995 yılında bir kenara kaldırmış olduğu parçalarının coverlarından oluşan \'Kojak Variety\' albümünü piyasaya sürdü.

1996 yılının baharında daha önce farklı sanatçılara vermiş fakat kendisinin hiç kaydetmemiş olduğu parçalarının da yer aldığı \'All This Useless Beauty\' albümünü piyasaya sürdü. Burt Bacharach\'la birlikte kaydettiği \'Painted From Memory\' ise 1998 yılında piyasadaydı. Albüm eleştirmenlerden çok olumlu tepkiler almış olmasına rağmen sadece yabancı marketlerde başarılı bir satış grafiğine ulaşabildi. Costello ve Bacharach birlikte Amerika ve İngiltere\'yi kapsayacak olan turneye çıktılar Bacharach bu yolculuktan ayrılınca ise Costello yanına Steve Nieve\'yi aldı ve tüm dünyayı \'Lonely World Tour\' adını verdiği turneyle dolaşmaya devam etti. Bu onları 1999 yılına kadar getirdi. Bu yılda ise Costello\'nun parçaları Notting Hill ve Austin Powers filmlerinde yer aldı. Aynı zamanda Costello ve Bacharach; Austin Powers: The Spy Who Shagged Me filminde rol de aldılar. Nieve\'yle birlikte çıktığı turnede Costello; son şarkısını söylemeye başlamadan dinleyicilerden büyük bir sessizlik içinde yerlerine oturmalarını isteyip genelde de \'Couldn\'t Call It Unexpected #4\' parçasını seslendirirdi. Plak Şirketi\'nin farklı şirketlerle birleşme işlemi bittikten sonra Costello kendini Universal Plak Şirketi\'nde ikinci \'Greatest Hits\' albümünü hazırlarken buldu. Şirket albümün promosyonunu çok güçlü yaptı ve İngiltere\'de çok büyük başarılara imza atmasını sağladı. Fakat bunun yanında aynı plak şirketinin, promosyon desteğini sanatçını çıkartacağı yeni albüme vermeye hiç niyeti yoktu.

Sanatçının bir sonraki albümü; parçaların çoğunun kendisi tarafından yazıldığı, Ann Sofie von Otter\'in katkılarıyla hazırlanan ve daha çok pop standartlarına yakın 2001 yılının Mart\'ında Deutsche Grammophon plak şirketinden çıkan albüm oldu. Bu yeni albümde aynı zamanda Rhino Records\'tan 1996 yılına kadar çıkmış albümlerinin yeniden basımıda bulunuyordu. Her iki albümde daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış ve Costello tarafından yazılmış notların bulunduğu extra cd de yer alıyordu. Elvis Costello 2001 yılında kendini müzik konusunda dersler ve konserler verirken UCLA\'da buldu.

2002 yılının baharında ise sanatçının Island Plak Şirketi\'nden Pete Thomas ve Nieve\'nin de katkılarıyla hazırlanan \'When I Was Cruel\' albümü çıktı. Sanatçının 2003 yılında ise yirminci stüdyo albümü ‘North’ bir sene sonra ‘Il Songo’ (İtalyanca bir kelime olup anlamı Rüya dır) ve Lost Highway\'den ‘The Delivery Man’ albümleri yayınlandı. 2006\'da ise Alen Tussaint\'le kaydettği ve Haziran ayında yayınlanan ‘The River In Riverse’ müzik marketlerdeki yerini aldı.

2004 yılında A Tribute to Elvis Costello ve Davis Does Elvis adında iki tribute albümü yayınlandı. 2006 yılında Metropole Orkest’le verdiği konserin kayıtlarını My Falme Burns Blue adında yayınladı. Costello 2006 yılında Delirious ve Putting the River in Reverse adındaki filmlerde yer aldı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 4 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (0)
Avatar
Görüşleriniz