Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Dante Alighieri

Dante\'s ınferno: An Animated Epic Fragmanı
Dante Alighieri profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.7/ 10
9 oy
4 kullanıcının favorisi

Dante Alighieri

Bilinmiyor

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

Dante Alighieri (Mayıs-Haziran 1265, Floransa - 14 Eylül 1321, Ravenna) Italyan ozan ve politikacı.

En bilinen eseri, Ahirete yapılan bir yolculuğu anlattığı Ilahi Komedya`dır (La Divina Commedia). Bu eser Cehennem, Araf ve Cennet isimlerinde üç ciltten oluşmuştur. Dünya edebiyat tarihinin en büyük eserlerinden biri kabul edildiği gibi, modern Italyanca\'nın da temelini oluşturur.Modern Avrupa ve İtalya için önemli bir figürdür ve İtalya\'daki metal 2€\'ların tura tarafında, Dante\'nin resmi vardır.

Dante Alighieri, 1265 yılında doğdu. Babası tanınmış bir avukattı. Dante\'yi, pek ahlaklı olarak tanınmayan ama iyi eğitim veren Brunetto Latini\'nin yanına verdi. Floransa, o dönemde aşk şarkılarının beşiğiydi ve Dante de küçük yaştan itibaren aşk şiirleri yazmaya başladı. Dante\'nin yaşadığı dönemde, Ortaçağ karanlığını aydınlatan Ronesans kültürü, Avrupa\'da ağır adımlarla ilerlemekteydi. Bir bakıma Dante \'\'gün doğuşunun ilk ışıkları\'\' sayılır.

Yazılarının bir çoğunun konusu olan aşkı, dokuz yaşında, kendisinden bir kaç ay küçük ve soylu bir ailenin kızı Beatrice\'yi görmesiyle doğdu. Hayatı boyunca tek aşkı olduğunu söyleyeceği ve hiç unutamayacağı Beatrice\'yi tekrar dokuz yıl sonra gördü. o anı şu sözleriyle anlatır;\'\' Yanımdan geçerken, gözlerini çekildiğim köşeye doğru çevirdi ve beni nezaketle selamladı. O anda bütün kutsallıkların doruğuna eriştim.\'\'

Gerçekte bir türlü kavuşamadığı Beatrice, Dante\'nin bunalımlı düşlerinin kahramanı olmuştur. Karşılık bulamadığı aşkını unutmak için başka kadınlarla avunmayı denediyse de Beatrice, Dante\'de bir saplantı haline geldi ve bütün hayatı boyunca ona taptı. Onun dünya edebiyatına en büyük katkısı olan \'\'İlahi Komedya\'\'sında günahlardan arınma dağına çıkarak cehenneme yaptığı yolculuk anlatılır. Daha sonra Dante, Beatrice\'yi bulduğu\'Dünya Cennetine\' çıkar ve hiçbir kadına verilmeyen ünü Beatrice\'e kazandirmaya çalışır. Fakat bu rastlantı, hayatının gerçek amacına doğru yaptığı yolculuğun ilk adımıdır. Beatrice\'in öncülüğünde, o çağın dinsel inançlarına göre bir çok katları olduğuna inanılan cenneti dolaşmıştır. Burada bir an için XIV. yüzyılın din bilgisinin amacı olan bütün sırların kutsal bilimine erişmiştir.

Beatrice\'nin Simon de Bardi ile evlenmesi ve daha sonra 1290\'da erken ölümü, Dante için bir yıkım oldu. Sevgilisinin ölümüne yakınmalarını \'Şölen\' adlı eserinde dile getirir.

Dante siyasal alandaki ilk tecrübesini savaşta edindi. \'\'Guelph\'\' ve \'\'Ghibelline\'\' partilerinin çatıştığı Campaldino Savaşında asker olarak görev yaptıktan sonra, eczacılar loncasına girdi. O sırada Papa, yüz şovalyeyle kişisel düşmanı Colonna ailesiyle dövüşmelerini emretti, Dante bu emre karşı çıkıp başarı gösterince, loncanın başkanlığına getirildi. Fakat başarısı üzücü olayların başlangıcı oldu ve iç savaş yeniden başladı. Savaşın sorumlusu tutularak sürgüne gönderildi. Dante 1302 yılından ölümüne kadar sürgün hayatı yaşadı ve gittiği yerlerde kendi gibi sürgün edilen arkadaşlarını aradı. Aşağılayıcı bir biçimde bir kaç kez kendisine bağışlanma teklif edildiyse de gururu buna razı olmayan Dante tamamen özgür olmadıkça Floransa\'ya dönmeyeceğini bildirmişti.

Siyasal alanda başarı gösteremeyen şair, LombardyTuscany ve Romagna şehir devletlerini gezdi, Paris\'e hatta Oxford\'a kadar uzanarak değişik kişilerin koruyuculuğuna girdi. İlk sığındığı kişi Verona Lordu oldu ve oğlu Can Grande della Scala\'ya \'\'Cennet\'\'i ithaf etti. Daha sonra Venedik Dükası yanında elçilikle görevlendirilen Dante bu görevde de başarılı olamayınca tekrar Ravenna\'ya döndü. Ölümüne kadar bu şehirde yaşadı ve 1321 yılında da gözlerini hayata kapadı. St. Francis Kilisesine gömüldü. Gösterişli olmaktan uzak küçük mezarı sonradan Franciscan papazlarının değerli ve kutsal kalıntılarından biri sayıldı.

Dante, ölümünden sonra da rahat bırakılmamış, \'\' De Monarchia\'\'(Monarşi) adlı eseri din adamlarının öfkesini üzerine çekmişti. Ulusların birleşmesi fikrinin ilk ortaya atıldığı De Monarchia\'da , en iyi devletin uluslararası bir başkan tarafından yönetilen bir hükümeti olduğunu ve evrensel bir papanında dinin başı olması gerektiğini ortaya koyar. Bu kitap Kilisenin ileri gelenleri tarafından iyi karşılanmadı çünkü sözü edilen başkan, dünya işlerini kiliseden bağımsız olarak yönetecek, ancak gerek duyulursa papaya başvurulacaktı. Bu yüzden Dante\'nin De Monarchia\'sı yasak kitaplar listesine girdi ve Kardinal de Polget\'in emri ile kitabın tüm koplyaları halkın önünde yakıldı.

Dante ününü, Ortaçağda düşünülmesi bile zor olan şeyleri dile getirdiği kitabı \'\'İlahi Komedya\'\'sına borçludur. \'\'İlahi\'\' sözcüğü sonradan eklenmiş olup \'\'Komedya\'\' kelimesi ise bugünkü kullanımıyla değil, sonu mutlu biten anlamına gelir. Virgil önderliğinde Cehennem, Cennet ve günahlardan arınma bölgesini dolaşan Dante, bu ünlü eserinde döneminin kültürü üzerine adeta ansiklopedik bilgi vermektedir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 5 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (2)

Avatar
hakuchi (Dublör) | 28 Haziran 2015, 06:32

Bir zamanlar kalbimi sevdasıyla
Işıtan o güneş, kanıtlayıp çürüterek,
Güzel gerçeğin tatlı yüzünü göstermişti,
Yanlışımı düzelttigimi,
Gerçeği öğrendiğimi
Söylemek için başımı kaldırmıştım ki,
Birden görüntü belirdi
Ve öyle çekti ki beni kendine,
Söyleyeceklerim aklımdan gitti.
Saydam, temiz bir camdan
Ya da dibi görünmeyecek denli derin olmayan
Duru, durgun bir sudan
Yüzümüz nasıl ak bir alnın üstündeki
Bir inci hafifliğiyle
Yansırsa bize, ben de
Konuşmaya hazır böyle yüzler gördüm;
İnsanlar pınar arasında sevda doğuran
Hatanın karşıtı bir hataya düştüm.
Seçer seçmez o yüzleri, bir aynadan
Yansıdıklarını sandım,
Kim olduklarını anlamak için gözlerimi çevirdim;
Ama bir şey göremedim,
Gülümseyen tatlı rehberimin
Kutsal gözlerinin içine baktım
“Ayakları hâlâ gerçeğe yönelmeyen, seni boşluklarda gezdiren
çocuksu düşüncelerine gülmeme
şaşırma sakın” dedi;
“gördüklerin gerçek tözler,
sözlerini tutmadıkları için buraya sürüldüler.
Konuş onlarla, dinle onları, inan onlara
çünkü içlerini ısıtan gerçek ışık
izin vermez ayakların kendisinden uzaklaşmasına.”
Konuşmaya en hevesli gölgeye eğildim, çok büyük bir isteğin şaşkınlığında
biri gibi söze girdim.
“Ey, sonsuz yaşamın ışıklarında tadılmadıkça bilinmeyen erinçler duyan güzel yaratılmış ruh, kimliğini
ve yazgını bağışlarsan sevindirirsin beni.”
Gülen gözlerle yanıt verdi o an:
“Sevgimiz kapatmaz kapılarını haklı bir isteğe, tıpkı saraydakilerin kendisine
benzemesini isteyen sevgi gibi.
Bakire bir rahibeydim yeryüzünde; özenle ararsan belleğinde
artmış olsa da güzelliğim tanıyacaksın beni,
adım Piccarda,
öteki kutlularla bir arada,
mutluluklar içindeyim bu en ağır yuvarda.
--
Cennet/Üçüncü Kanto/ 1/ 49

Cevap Yaz
0
1
zindanyeli (Profesyonel) | 19 Mayıs 2010, 12:15

Ah dante alighieri şu ilahi komedya'nın muharriri. 1265-1321 yılları arasında yaşamış olmasına rağmen , sitenin 1900'lerde eserinden uyarlanan filme yapımcı olarak layık gördüğü çılgın:)
 İlahi Komedya Dünya edebiyat tarihinin en büyük eserlerinden biri kabul edildiği gibi, modern İtalyanca`nın da temelini oluşturur.
Modern Avrupa ve İtalya için önemli bir figürdür ve İtalya'daki metal 2€'ların tura tarafında, Dante'nin resmi vardır.
Dünya şiirinin başyapıtı İlahi Komedya, Dante'nin Cehennem'e, Âraf'a ve Cennet'e yaptığı düşsel bir geziyi destanlaştırır. İlahi Komedya, 14233'e ulaşan toplam dize sayısı ile, şiir tarihinin en uzun soluklu şiiridir. Dante'nin 1300 yılının 7 Nisan Perşembe gecesi başlayan gezisi bir hafta sürer, Dante'ye Cehennem ve Âraf yolculuğu boyunca Latin şair Vergilius rehberlik eder. Âraf'ın tepesinde Vergilius yerini, Cennet'te Dante'ye rehberlik edecek olan Beatrice'ye bırakır. Dante, Beatrice'yi ilk kez gördüğünde kendisi dokuz, Beatrice sekiz yaşındadır. Dante, ömrü boyunca Beatrice'ye bağlı kaldığı gibi, düşünce dünyasının da esin kaynağı olur Beatrice.Vergilius'un Aeneis destanını örnek alan ve sıradışı bir aşka, mitoloji, tarih ve kutsal metinlerle de desteklenen gerçeküstücü bir ortamda yakılan bir ağıt olarak da değerlendirilebilecek olan İlahi Komedya'nın, tarih ve felsefeden dinbilime, gökbilimden geometriye uzanan bir ansiklopedi niteliği taşıması da bir başka özelliğidir.
Ey ölümlülerin anlamsız tasası,Kanatlarını böyle aşağıda çırptırandüşünceler ne denli hatalı!Kimi hukuk, kimi tıp peşinde koşar,kimi umudunu papazlığa bağlar,kimi zorbalıkla, yalan dolanla hüküm sürer,Kimi çalıp çırpar, kimi alıp satar,kimi şehvet batağına saplanıpvakit yitirir, kimi de miskinlik ederken, bütün bunlardan arınmışım ben,Beatrice ile birlikte gökyüzünde idimve sevgiyle ağırlanmakta idim.( Cennet, on birinci kanto )

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz